Вимоги по Si маркуванню кормів та ЗЗР відтермінували на 2 роки

04 листопада 2018, 09:36 2813

Вимоги щодо маркування одиницями Si буде відтерміновано на 2 роки з метою недопущення призупинення з 1 січня 2019 р. постачання на ринок України харчової продукції, кормів для тварин, ветеринарних препаратів, пестицидів.

Відповідний наказ було опубліковано 29 жовтня на сайті Міністерства економічного розвитку і торгівлі (зміни до наказу № 914 від 04.08.2015 р.), говориться у повідомленні Європейської Бізнес Асоціації (ЄБА). 

Так, у 2015 році було прийнято наказ згідно з яким першочергово треба зазначати одиниці вимірювання латиницею, а вже в дужках — українською мовою (наприклад, метр, кілограм тощо). Зазначена позиція міністерства супроводжувалась аргументами щодо зобов«язань, взятих на себе Україною та необхідністю виконання рекомендацій Міжнародної організації законодавчої метрології.

«Бізнес-спільнота тривалий час наголошувала на спільній позиції суб»єктів ринку, що представляють декілька сфер діяльності на території України. А саме, виробництво харчової продукції, кормів для тварин, ветеринарних препаратів та пестицидів, щодо неможливості застосування з 1 січня 2019 року окремих положень наказу №914. Оскільки положення Наказу не узгоджуються із деякими нормативно-правовими актами, якими встановлені норми щодо маркування товарів українською мовою», — зазначили в ЄБА.

Експерти звертали увагу чиновників на те, що на сьогодні більшість громадян України володіють, як правило, державною мовою (наприклад, люди похилого віку). Тож запровадження вимоги щодо зазначення одиниць вимірювання літерами латинського чи грецького алфавіту є недоцільним з точки зору виробників харчових продуктів.

«Додатковим обтяження для виробників є необхідність зміни упаковки, що призведе до значних фінансових витрат та залучення додаткових ресурсів, які не є обґрунтованими з точки зору захисту здоров«я та інтересів споживачів. Так, лише для одного гравця ринку необгрунтовані витрати можуть становити декілька мільйонів гривень», — підрахували спеціалісти.

Оскільки дія наказу № 914 розповсюджується на сферу обігу кормів, кормових добавок та ветеринарних препаратів, також існує правова колізія між галузевим законодавством у сфері ветеринарної медицини та наказом № 914.

«Так, усі корми, кормові добавки та ветеринарні препарати, які були подані на реєстрацію/перереєстрацію, відповідно до чинного законодавства, мають бути зареєстровані виключно українською мовою. Процес реєстрації кожної товарної позиції згідно чинного законодавства займає до 210 днів. Відповідно, свідоцтва будуть видані вже в 2019 році. Тобто будуть фактично дозволені до обігу, але не відповідатимуть чинному законодавству. Тож компанії будуть вимушені припинити їх постачання», — пояснили в ЄБА.

В асоціації  вітають відтермінування на 2 роки, хоча вважають, що  реальний термін для приведення у відповідність етикеток нового зразку або змін до законодавства має становити хоча б 3 роки.

В той же час, бізнес-спільнота звертається до Державної регуляторної служби із закликом щодо оперативного погодження даного проекту наказу.