Експерт: Українські компанії на порозі технічних дефолтів

28 серпня 2018, 13:56 2277

Українські агрокомпанії стоять на порозі технічних дефолтів через низьку маржинальність ринку.

Про це розповіла міжнародний арбітр і експерт з вирішення спорів GAFТА Іванна Доріченко в інтерв'ю Agravery.com

За її словами, торги українською агропродукцією відбуваються активно, тож звернень до арбітражу достатньо багато. Але об'єктивної статистики  саме  по українським спорам GAFTA не називає. Рік-два тому контракти, що стосуються Чорноморського регіону та Східної Європи, були найпопулярнішими серед звернень до арбітражу GAFTA. Зараз «пальма першості» у спорах перейшла до країн Латинської Америки.

Дивлячись на специфіку нинішнього сезону, і на той хаос, який відбувається на українському ринку, можна сказати що зараз Україна і наші чорноморські сусіди знову можуть стати лідерами арбітражних звернень GAFTA, вважає вона. 

«Це, звісно, невтішний сценарій, проте все до цього йде. Останні кілька років я неодноразово наголошувала на  можливості технічних дефолтів через низьку маржинальність ринку і саме цей сценарій зараз і розгортається, хоча і з дещо інших причин», — наголосила Доріченко. 

За словами арбітра, ніхто не очікував такого значного росту цін. Всі чекали на чудовий врожай і продовження так званого цінового «ведмежого тренду», проте за рахунок спочатку посух, потім дощів, об`єм та певні якісні характеристики нинішнього врожаю виявились дещо нижчими за очікування. Додамо до цього цілу низку геополітичних факторів та проблем у низці  країн — наших головних конкурентів на ринках збуту (США, Бразилія тощо), і  стає зрозумілим, чому поточні ціни значно підскочили відносно тих, за якими компанії укладали контракти навесні.  І якщо контрактна маржа перед початком сезону закладалась на рівні $3-5, наразі різниця в ціні складає вже $25-30, і це ще далеко не кінець.

«Звичайно, компанія, яка «попадає» на цю різницю, навряд чи буде готова брати на себе стовідсотковий збиток, а отже буде шукати шляхи виходу, зокрема і можливість зачепитися за якісь технічні деталі, що я називаю «технічними дефолтами». Для прикладу, за останні кілька тижнів я отримала певною мірою шокуючу кількість дзвінків та звернень від трейдерів, які скаржились на недобросовісних контрагентів, що не хочуть поставляти товар за невигідною ціною і під всіма приводами відтерімновують дату поставок або намагаються «зіскочити» з контрактів. У деяких випадках навіть йшла мова про відкритий  шантаж з боку тих, чи інших компаній», — говорить Доріченко.

Проте, за її словами, вихід із ситуації є — якщо є контракт, то його треба виконувати.

«Якщо ви «щасливчик», який уклав контракт за низькою ціною, яка значно виросла на дату поставок, насправді, виграли не ви, а ваш контрагент. Саме йому тепер виконання цього контракту не є цікавим, бо ваш прямий заробіток він мусить заплатити вам з власної кишені за рахунок свого збитку. Тут вам, на жаль, доведеться, у прямому сенсі, відвоювати раніше куплений товар, тим паче якщо ви у ланцюзі поставок і маєте зобов`язання перед іншими гравцями на ринку. Ваш контракт має бути вашою Біблією, від якої ви не маєте відступити на крок, щоб на дати можливість вашому контрагенту причепитись до якоїсь технічної деталі», — резюмує Іванна Доріченко.