Українську національну колекцію насіння евакуювали у безпечне місце

01 травня 2023, 08:40 1927

Продовольча та сільськогосподарська організація ООН (ФАО) за підтримки Європейського Союзу перемістила колекцію унікальних генетичних зразків насіння рослин з Харкова на сході України до безпечного місця на заході країни.

Як говориться у повідомленні Міністерства аграрної політики та продовольства України, обсяг і різноманітність генетичного матеріалу рослин, що міститься в колекції насіння, та відсутність дублікації матеріалу в жодному іншому насіннєвому банку робить її унікальною і важливою для сільського господарства України та глобальної продовольчої безпеки.

«Згідно з оцінками, станом на 2021 рік в Україні зберігається понад 150 тис. генетичних матеріалів рослин, що належать до 544 видів сільськогосподарських культур, та 1802 зразки рослин. Колекція містить 39 тис. унікальних генетичних зразків, які походять з України. Науковці вважають, що збереження українських колекцій пшениці, тритикале, ячменю, гороху, нуту, кормових культур помірного поясу та соняшнику є критично важливим для світового рослинництва», — додають у міністерстві. 

Харківський національний генетичний банк рослин опинився під загрозою втрати, коли у травні 2022 року під час обстрілів було пошкоджено інфраструктуру, сільськогосподарську техніку та частину робочих колекцій насіння на польових дослідних станціях.

«Коли конфлікт загострився, вчені з усього світу звернулися до Секретаріату Міжнародного договору про генетичні ресурси рослин, щоб заявити про загрозу втрати головної національної колекції насіння України, що знаходиться в Харкові, — зазначив секретар Міжнародного договору ФАО про генетичні ресурси рослин для виробництва продовольства і ведення сільського господарства Кент Ннадозі. — Ця унікальна колекція має глобальну цінність для майбутнього продовольчої безпеки та сталого сільського господарства, і якщо вона буде втрачена, то буде втрачена назавжди».