Розпочати підготовку до весняної посівної необхідно з дослідження ґрунту. Лабораторні дослідження можуть точно визначити, яких елементів у ґрунті достатньо, а яких бракує, і чи зможуть вони повноцінно засвоїтися рослиною. А ця інформація, своєю чергою, допоможе оптимізувати виробничі затрати і заощадити кошти.

Про це розповідають науковці «Інституту здоров’я рослин» та радять дослідити ґрунти господарства на вміст азоту, органічної речовини, рухомих форм (фосфору, калію, сірки), а також на наявність мікроелементів.

Вони відзначають, що при плануванні удобрення полів також треба зважати, що рівень засвоєння культурами основних елементів живлення із добрив залежить від рН ґрунту: оптимальним показником для повноцінного засвоєння NPK є показник рН 7,0, і навіть за незначного відхилення від норми культурні рослини не зможуть засвоїти їх. А сумна статистика вказує на те, що понад 80% ґрунтів України є слабокислими-кислими.

Те саме стосується й мікроелементів: їх засвоєння рослинами залежить від рН ґрунту, а також вологості, вмісту органічної речовини та інших показників. Тож дослідження цих критеріїв ґрунту також є невід’ємним елементом для забезпечення повноцінного живлення ваших майбутніх посівів.

За словами наукового співробітника інституту Сергія Сальнікова, якщо в господарстві є ділянки, рослини на яких у період активної вегетації без явних причин пригнічуються чи зовсім «випадають», ґрунт варто дослідити ще й на залишкові кількості пестицидів.

«Вміст залишкових кількостей пестицидів залежить від багатьох факторів: рН ґрунту, зволоженості, активності мікробіоти та інших, – відзначає Сергій Сальніков. — І в більшості випадків ми бачимо негативну дію вже візуально на рослинах — коли зробити майже нічого неможливо. Крім того, небезпека цієї ситуації полягає ще й в тому, що залишкові кількості пестицидів можуть накопичуватись у вирощеній продукції та шкодити здоров’ю людини».

Сергій Сальніков додає, що не завадить запланувати дослідження ґрунту на залишкову кількість пестицидів і тим, хто збирається засівати нові землі, адже ніколи точно не знаєш, які пестициди на них застосовувались раніше і як вони вплинули на стан ґрунтів у цілому.

«Дослідивши ґрунти господарства на комплекс показників, ви уникнете численних ризиків під час вирощування культур і заощадите кошти», — вважають в «Інституті здоров’я рослин».