Українські фермери розпочали офіційний експорт равликів до ЄС

15 грудня 2021, 08:00 412

Українські фермери розпочали офіційний експорт равликів до країн Європи. Цьогоріч продукцію вперше було вивезено напряму до Іспанії.

Про це AgroPortal.ua розповів директор ФГ «Агроравлик» Олександр Волохович.

«Цього року ми експортували 100 т равлика напряму до Іспанії, це був перший експорт, здійснений з України по європейській базі TRACES. До нас не було офіційно зареєстрованих підприємств, які б напряму вивозили равликів з України до Іспанії, до кінцевого споживача», — зазначає Олександр Волохович.

За його словами, у компанії є можливості експортувати равликів і до інших країн Євросоюзу, зокрема Італії, Греції, Франції, адже фермерське господарство має достатні потужності виробництва. Равлики тут вирощуються як для експорту, так і для масштабування — йдеться про маточне поголів«я.

«Маємо запити і в межах українського ринку — цей продукт як харчовий розвивається в нас достатньо стрімко», — додає Олександр Волохович.

Донедавна равликових ферм в Україні було багато, і бізнес був одним із перспективних. Однак два роки пандемії далися взнаки, і низка ферм припинили свою діяльність.

«Зараз відбувається те, що можна назвати реабілітацією ковідного року, — багато фермерських господарств припинили або опинилися в стані припинення діяльності. На жаль, як експортери ми можемо співпрацювати тільки із зареєстрованими підприємствами, в яких впроваджена система НАССР і здійснюється необхідний контроль. Реально ми можемо закуповувати равликів у багатьох фермерів, але співпрацюємо тільки з кількома підприємствами», — розповідає Олександр Волохович.

Він додав, що українські равлики аж ніяк не гірші за продукцію інших країн.

«Український равлик, вирощений на фермах, де розуміються на цьому, нічим не відрізняється від продукції європейської якості. Це щодо товарного вигляду та смакових властивостей. Звісно, у деяких країн з більш сприятливими кліматичними умовами є переваги. У нас клімат обмежений за часом для вирощування равликів», — зазначає Олександр Волохович.

Він розповів, що український равлик раніше вивозився до ЄС через литовські чи польські компанії, і таким чином його походження втрачалося. Тобто фактично для Європи українського равлика просто не існувало, оскільки на офіційних паперах він був польським або литовським.

Щодо цін, то через COVID вони нестабільні. Однак фермери очікують на їхнє повноцінне відновлення вже наступного року.

«Фермер приймає рішення, за якою ціною продавати свій продукт. Є ринкові ціни. Цього року вони не були такими, як зазвичай. Якщо ми говоримо про ціни, які були до COVID, то вони ще не стабілізувалися. Сподіваюсь, що вони нормалізуються наступного року», — прогнозує підприємець.


Людмила Калита, AgroPortal.ua