Аграрний лайфхак // Актуальні рекомендації для озимих зернових культур

08 серпня 2016, 07:42 4062

Поточний рік став для багатьох з важким випробуванням з точки зору ефективності та пластичності технологій вирощування сільськогосподарських культур.

Нетипові погодні умови протягом вегетаційного періоду внесли значні корективи в структуру посівних площ, системи удобрення і захисту, а також, як позитивно, так і негативно, позначилися на урожайності та його якості.

Не меншим випробуванням буде і осіння посівна кампанія. Прогнозована відсутність опадів протягом серпня у більшості регіонів України та високі середньодобові температури повітря можуть стати причиною відсутності запасів продуктивної вологи в метровому шарі ґрунту. Зараз відбувається підготовка ґрунту під посів культур озимого клину. Тому важливо максимально зберегти запаси продуктивної вологи в орному шарі ґрунту після збору попередників та якісно підготувати його до сівби. Запаси продуктивної вологи не менше 20 мм в 20 см шарі є фактором, який визначає можливість отримання вирівняних і дружніх сходів озимих зернових в оптимальні строки.

Поряд з якісною обробкою ґрунту важливе значення має передпосівна обробка фунгіцидними протруйниками, оскільки рослини, які знаходяться в стресовому стані через недостатнє вологозабезпечення, легко уражуються збудниками хвороб. Саме протруювання насіння якісними і високоефективними фунгіцидними протруйниками є запорукою надійного захисту посівів на початкових етапах росту.

Контроль хвороб

При вирощуванні озимої пшениці або озимого ячменю у сівозмінах з насиченням зерновими культурами (понад 60% сівозміни), при застосуванні мінімального і нульового обробітку ґрунту, компанія BASF рекомендує використовувати фунгіцидний протруйник Кінто® Дуо з нормою витрати 2,5 л/т. Діючі речовини тритіконазол (системна дія) і прохлораз (контактна дія) успішно контролюють збудників хвороб, які присутні не тільки в насіннєвому матеріалі, а й в ґрунті — сажкових хвороб, фузаріозної, гельмінтоспоріозної та інших видів кореневих і прикореневих гнилей, сітчастої та темно-бурої плямистостей, снігової плісняви, септоріозу сходів. На відміну від суто триазольних фунгіцидних протруйників, Кінто® Дуо не знижує польову схожість насіння та не пригнічує розвиток сходів.


Источник фото: BASF

Якщо озимі зернові будуть висіватися після соняшнику, економічно виправаним є використання стробілуринвмісного протруйника — Іншур® Перформ. Діючі речовини тритіконазол і піраклостробін відрізняються механізмом дії на патогенів, що забезпечує високу ефективність і суттєво знижує ризики виникнення резистентності. Використання Іншур® Перформ з нормою витрати 0,5 л/т забезпечує ефективний контроль твердої і летючої сажки, смугастої і сітчастої плямистостей, кореневих гнилей, септоріозу, ринхоспоріозу, пітіуму, альтернаріозу, піренофорозу.


Источник фото: BASF

Унікальність цього протруйника полягає в здатності забезпечувати фізіологічні ефекти AgCelence®. Завдяки піраклостробіну Іншур® Перформ оптимізує біохімічні процеси в проростку, підвищує стійкість рослин до стресових погодних умов (посухи, осінніх заморозків). Це забезпечує вищі показники польової схожості, коефіцієнту продуктивного кущення, кращий розвиток кореневої системи, а також вищий вміст цукрів у рослинах на період завершення осінньої вегетації, які є необхідними для доброї перезимівлі озимих культур.

При отриманні сходів озимих зернових культур в оптимальні строки, а також під час теплої зими спостерігається поширення хвороб в осінньо-зимовий період. При цьому дії традиційних фунгіцидних протруйників є недостатньо для їх контролю. Виникає необхідність проведення фунгіцидної обробки посівів озимих культур вже у осінній період, а це додаткові капіталовкладення. Для вирішення цієї проблеми компанія BASF рекомендує використовувати інноваційний фунгіцид Систіва®.

Систіва® — перший фунгіцид для боротьби з хворобами сходів та листя ячменю, який наноситься на насіння.

Унікальність фунгіциду Систіва® полягає у тому, що використавши його лише раз при передпосівній обробці насіння (1,0-1,5 л/т — для озимого ячменя) у баковій суміші з протруйником або соло (при відсутності загрози поширення сажкових хвороб) Ви отримуєте ефективний захист посівів озимого ячменю в осінній та весняний періоди від сівби до прапорцевого листка. При цьому додаткових фунгіцидних обробок посівів проти плямистостей листя у цей період проводити не потрібно.

Довготривалий фунгіцидний ефект Систіва® забезпечує нова інноваційна діюча речовина з групи карбоксамідів — Ксеміум® (флуксопіроксад). Завдяки яскраво вираженим ліпофільним та гідрофільним властивостям вона легко поглинається кореневою системою, проникає через клітинні оболонки, розчиняється в клітинному сокові і переміщується по флоемі, забезпечуючи ефективний захист вже сформованих органів рослини, а також нових приростів. Завдяки відмінним системним властивостям Систіва® забезпечує ефективний контроль сітчастої і смугастої плямистостей, ринхоспоріозу, борошнистої роси, а особливо - кореневих гнилей і снігової плісняви, хвороб, які призводять до значного зрідження посівів та недобору врожаю.

Систіва® має AgCelence® ефекти — стимулювання фізіологічних процесів у рослинах, що сприяє підвищенню морозостійкості, кращій акліматизації рослин, пришвидшеному відновленню росту. Використовуючи Систіва® на зернових культурах ми отримуємо суттєві переваги:

- ефективний захист посівів проти хвороб від сівби до прапорцевого листка;

- підвищення польової схожості насіння;

- стійкість до стресових погодних умов (посуха, заморозки);

- стимулювання фотосинтезу та нітрогеназної активності посівів;

- кращий розвиток кореневої системи і формування більшої кількості продуктивних стебел;

- стимулювання закладки плодоелементів колоса;

- отримання приросту врожаю, навіть за відсутності хвороб.

При цьому ми заощаджуємо на засобах захисту, паливо-мастильних матеріалах, оптимізуємо використання техніки і трудових ресурсів.


Источник фото: BASF

В осінній період вегетації озимих зернових культур необхідно дбати про їх захист від бур’янів. Адже саме бур’яни у період осіннього кущення озимих зернових та навесні під час закладки колосу, до традиційного весняного внесення гербіцидів, створюють конкуренцію культурним рослинам за вологу, поживні речовини та світло, що негативно позначається на густоті продуктивного стеблостою та індивідуальній продуктивності рослин.

Найкращим технологічним заходом контролю бур’янів у посівах озимої пшениці та ячменю, від появи сходів до збирання, є осіннє застосування гербіциду Марафон® з нормою витрати 4 л/га у фазі 1-3 листочки культури. Це дозволяє успішно контролювати сходи широкого спектру однорічних бур’янів, зокрема метлюга звичайного, підмаренника чіпкого, видів ромашки, талабану польового, грициків звичайних, падалиці ріпаку тощо.

Завдяки системній та яскраво вираженій ґрунтовій дії Марафон® забезпечує не лише ефективний контроль бур'янів у осінній період, а й гарантує довготривалий захист від усіх весняних «хвиль» однорічних дводольних і злакових бур’янів.

Осіннє використання гербіциду Марафон®, у порівнянні з традиційним весняним внесенням гербіцидів забезпечує низку переваг:

  • раціональне використання мінеральних добрив — поживні речовини (N30-60P20-40K30-60) і продуктивна волога (до 30 мм) використовуються на формування врожаю зерновими культурами, а не втрачаються через засвоєння бур’янами під час їх осінньо-весняної вегетації;
  • раціональне використання трудових ресурсів і техніки — внесення гербіцидів восени дає можливість зменшити навантаження на працівників і техніку у весняний період;
  • економія на засобах захисту і їх внесенні — одноразове внесення гербіциду Марафон® дозволяє ефективно проконтролювати падалицю озимого ріпаку, в тому числі виробничої системи Clearfield®, захистити посіви від однорічних дводольних і злакових бур’янів у осінній і весняний періоди. Тоді як при використанні традиційних гербіцидів для досягнення аналогічних результатів необхідно було б провести три обприскування трьома різними препаратами;
  • відсутність стресу у культури;
  • безпечність для наступних культур сівозміни;
  • забезпечення приріст врожаю зерна на рівні 5-20 ц/га.

Гербіцид Марафон® є оптимальним рішенням у сучасних інтенсивних технологіях вирощування озимої пшениці та озимого ячменю, що забезпечує ефективний захист від однорічних бур’янів та сприяє реалізації генетичного потенціалу культури.