Vis-a-vis з Ігорем Галузою. Сільське господарство на історичній землі

28 червня 2021, 06:47 3822

Батьки Ігоря Галузи думали, що він та його брати після навчання в університеті не повернуться до села та роботи в господарстві, та вже були налаштовані його продати. Але бажання продовжити справу батьків і працювати на рідній землі перемогло у братів. Сьогодні вся сім’я успішно працює в ФГ «Пролісок», що на Рівненщині.

Ігор Галуза відповідає за тваринницький напрямок, адже у господарстві тримають 50 голів ВРХ. Його старший брат — за рослинництво, а найменший — на підхваті в гарячий сезон. Батько ж — за старшого, йому залишили «представницькі функції».
 
«Тваринництво — це складна робота, адже худоба не знає ні вихідних, ні свят, вона хоче їсти та пити щодня. Але це диверсифікація: посіявши пшеницю, тільки через 10 місяців отримаємо заробіток, а молоко — копійка щодня, тому можна притримати зерно до пори, коли буде краща на нього ціна», —каже Ігор.
 
Молодий фермер разом із дружиною вже задумуються про власну переробку молока на м’які сири, але спочатку у планах перебудувати корівник.
 
Наразі молоко збувають до Радивилівського молокозаводу, представники якого збирають сировину через день. У господарстві жартують, що скоро будуть їздити збирати кружками, настільки зменшилося виробництво молока в області.

Настане час, коли корова буде в Червоній книзі

Всього ФГ «Пролісок» має 50 га, на яких вирощує пшеницю, ячмінь ярий та озимий, кукурудзу, соняшник, сою, квасолю та картоплю.

«На своїх полях ми постійно знаходимо різні історичні знахідки: монети, знаряддя праці, а то й цілі заховання. Земля з історією, можна сказати», — посміхається фермер.

Більшість знахідок сім’я забирає до своєї колекції, адже вважають, що це неоціненний скарб і велике везіння таке мати у власності.
 
Через любов до історії в господарстві обрали і трактор Massey Ferguson 6713. «Не може ж компанія з такою історією погану техніку випускати», — переконаний Ігор.

Для ФГ «Пролісок» придбали просту та бюджетну версію Massey Ferguson. До цього тут працювали на досить старих агрегатах.
 
В господарстві наголошують, що покупка трактора — виправдане капіталовкладення.
 
«Якість і комфорт — ось перші враження від Massey Ferguson. Тут кабіна, в якій можна навіть спати, а роботи він такі виконує, про які навіть продавці при покупці не розповідали», — каже Ігор.

Обслуговують трактор у господарстві самостійно, адже самі на ньому працюють, тільки за якихось серйозних питань звертаються до сервісних менеджерів компанії «Бізон-Тех», з якими співпрацюють.
 
В господарстві немає найманих працівників, задіяний в роботи весь сімейний підряд. «Коли ми з братом молотимо, наприклад, то на фермі повністю працює мама. Якщо правильно організувати роботу, то не так її й багато. Головне, що зараз є техніка, яка полегшує всі виробничі процеси», — розповідає фермер.
 
Хвилюється він лише за ринок землі. Викуповувати землю планують, але за які гроші, ще не знають. Та поки перестрахувалися: всі договори оренди закінчуються в господарстві в різний час.
 
«Якщо дадуть кредит на покупку землі хоча б під 5%, то було б добре. Я сам за фахом економіст, і це дуже добре, адже в теперішньому бізнесі мати економічну освіту більш важливо, ніж технологічну. Такі вже реалії», — переконаний Галуза.

«Я за те, щоб з державою не гратися, а платити все чесно», — додає він.


Іванна Панасюк, AgroPortal.ua