Наскільки важливо для української економіки розвивати сільські території

15 вересня 2020, 06:30 3846

В Україні презентовано концепцію діяльності Фонду розвитку сільських територій, який має вдосконалити інфраструктуру, Інтернет, енергозбереження, освіту та медицину, становлення сільського туризму та послуг гостинності у сільській місцевості.

Поки на вищому рівні вирішують, як через фонд реалізовуватимуться ці та інші державні програми розвитку малих і середніх сільгоспвиробників, які сприятимуть розвитку бізнесу на селі, AgroPortal.ua п’ятий рік поспіль проводить Всеукраїнський конкурс «Неймовірні села України», де кожна громада має шанс отримати 100 тис. грн на розвиток.

Ми поцікавилися у членів Експертної ради конкурсу, наскільки важливо для української економіки розвивати сільські території.

Розвиток сільських територій — важлива складова зміцнення економіки та суспільства. Це — передумова досягнення Україною амбітних цілей стати провідним постачальником харчових продуктів у світі. Сильні сільські громади дбають про те, щоб сільськогосподарські виробники підтримували конкурентні позиції з меншими негативними наслідками для навколишнього середовища, ландшафту та суспільства. Вони підтримують малий та середній бізнес, який забезпечує більше робочих місць, є більш гнучким та витривалим.

У багатьох людей виникає бажання покинути великі міські райони і повернутися в села, де можна насолоджуватися спокійним оточенням та свіжим повітрям. Поширення COVID лише сприяє посиленню цієї тенденції, оскільки у великих містах люди живуть занадто близько один до одного.

На відміну від міст, які багато в чому подібні, села дуже відрізняються одне від одного. Тому в світі застосовується багато різних підходів до розвитку сільських територій. У моїй країні, де надзвичайно високий відсоток урбанізації (91,88% населення живе у містах), програма розвитку сільських територій зосереджена на інноваціях та сталому розвитку. В Україні 30% населення проживає у сільській місцевості, тому надзвичайно важливо, щоб ці території були зручними для здорового та продуктивного життя.

Процес покращення якості життя та економічного добробуту людей, які проживають у сільській місцевості, має відбуватися за їхньої безпосередньої участі, тоді саме їхні потреби будуть реалізовані. Конкурс «Неймовірні села України» стимулює таку участь сільських громад.

Один лише агробізнес не відновить сільські території. Агробізнесу буде не шкода заплатити спеціалістам з району, щоб навчити новому сільських людей. Але селяни майже не переймаються економікою, інвестиціями, фінансовим інструментарієм. Вони сподіваються на те, що їм дадуть робочі місця. Не отримуючи бажаного, вони крадуть та п’ють. Тому потрібно визначитись: якщо відновлювати села, то які? Радянського типу, чи все ж таки американського?

Ментально ми вже до цього готові. Спроможні громади за підтримки державних інструментів можуть багато чого досягти у відновленні сільських територій. Важливо, які ресурси держава додасть до тих ідей, щоб мобілізувати людей та громади.

Роками Україну позиціонували як аграрну державу. Ми пишалися чорноземами та надвеликими урожаями. Природно, що міністерства мали назву сільського господарства або аграрної політики. На жаль, поза цієї політики опинилися селяни, села, що призводить до деградації та зникнення цілих поселень. Сьогодні конче необхідне впровадження політики сільського розвитку, у фокусі якої — якість проживання селянина у поєднанні з сільським господарством, культурною спадщиною, сільським та агротуризмом, навколишнім середовищем.

У стратегії нашої асоціації однією з ключових тез є теза про те, що «політика сільського розвитку — сфера, що має постійно залишатися однією з найбільш пріоритетних для України — держави, де третина населення живе на сільських територіях». Відтак, на наше тверде переконання, без ефективного розвитку сільських територій взагалі неможливо забезпечити сталий поступальний розвиток української економіки і держави в цілому.

Розвиток сільських територій в Україні повинен займати місце серед топ-3 завдань уряду на найближчий час. Тому що при правильному підході сільські території — це не стільки про агровиробництво, як про економічний розвиток країни і якість життя її громадян. Розвиток сільських територій має включати в себе механізми підтримки розвитку несільськогосподарського підприємництва на селі, зокрема зелений туризм, готельний, ресторанний бізнес та малі потужності з переробки сільгосппродукції, а також розвиток відповідної соціальної та транспортної інфраструктури.

Україна — це не лише міста. Якщо для міст передбачені бюджети та інвестиції, то для сільських територій цієї «уваги» не вистачає. Важливо створювати умови для розвитку сільських територій, нові робочі місця, підтримувати громади, розвивати зелений туризм, ініціювати та підтримувати еко-проєкти — дуже багато можливостей, які потрібно використовувати задля благоустрою всього нашого суспільства та країни.

Агросектор усе ще становить значну частку у ВВП країни. Дуже важливо та необхідно, щоб висококласні фахівці жили у селі, де створюється валовий продукт, а не виїжджали на заробітки до Польщі й Португалії. Тож держава має більше підтримувати розвиток сільських територій, проводити реформи дуже обережно, з урахуванням побажань жителів, та щоб не втратити напрацьоване за часи незалежності: школи, садочки, магазини, об’єкти дозвілля, лікарні тощо.

На час карантинних заходів, пов’язаних із пандемією COVID-19, багато містян перебралися у села. І мова не лише про тих, хто повернувся до батьківських домівок задля економії ресурсів, це насамперед люди, які мають віддалену роботу. Звісно, інфраструктурне, освітнє, медичне та інші питання стоять гостро на селі, та якщо би влада створила необхідні преференції, які би стимулювали створювати та розвивати бізнес на селі, деякі з цих груп людей залишилися би. Це і є нагальне питання, вирішення якого матиме довготерміновий ефект для розвитку сільських територій, для економіки, для країни в цілому.


Для довідки: конкурс «Неймовірні села України 2020» цьогоріч проводиться вп'яте. Головний приз — 100 тис.грн на на реалізацію бізнес-проєкту від головного партнера — Посольства Королівства Нідерландів в Україні. Крім головного подарунка переможцю, компанія «Бейкер Тіллі Україна» допоможе одному з 10-ти сіл, які пройшли до етапу онлайн-голосування, в реалізації їхнього бізнес-проєкту. А Всеукраїнська асоціація громад одному із сіл-фіналістів надасть комплексний консультаційний супровід громади на період становлення після місцевих виборів. П'ятірка сіл-фіналістів конкурсу отримає річну передплату на журнал Agroexpert та набір спеціалізованої аграрної літератури.


Іванна Панасюк, AgroPortal.ua