Число виробників насіння в Україні скоротилося вдвічі за 5 років

25 лютого 2018, 10:45 6554

Кількість виробників насіннєвого матеріалу в Україні за останні роки значно зменшилося.

Про це заявив директор департаменту аграрної політики та сільського господарства Міністерства аграрної політики і продовольства України Володимир Топчій в ході  Насіннєвого форуму 2018 організованого асоціацією «Український клуб аграрного бізнесу» спільно з Американською торговельною палатою в Україні, асоціацією «Українське насіннєве товариство» та асоціацією «Насіннєва асоціація України».

«За останні 5 років кількість учасників ринку зменшилася мало не вдвічі. У 2017 року на ринку було представлено 547 суб»єктів насінництва. Це пов«язано з низькою собівартістю виробництва. Сьогодні перед міністерством стоїть багато викликів, зокрема ми очікуємо рішення Європейської комісії в частині визнання сфери сертифікації такою, що відповідає європейським стандартам. У сфері торгівлі насінням нам необхідно виконати  близько 40 заходів перед асоціацією з ЄС та адаптувати 14 нормативно-правових актів», — сказав Топчій.

Він зазначив, що після адаптації законодавства українські виробники зможуть рухатися на ринки країн ЄС та інші ринки та розширювати експорт насіння.

«За 2017 рік ми експортували 1270 т насіння, при цьому імпорт сягнув більше 35 тис. т. Ми маємо зорієнтуватися на лідера експорту — Угорщину, яка вивозить 300 тис. т», — зазначив Топчій.

Учасники форуму дійшли висновку, що однією з проблем галузі є контрафактне насіння. Прагнучи захистити своїх клієнтів від недобросовісних фальсифікаторів компанії постійно працюють над вдосконаленням своїх засобів захисту і час від часу оновлюють свою голограму.

«Питання контрафакту є глобальною проблемою, що негативно впливає на всі галузі та сегменти в сучасному діловому світі. Результати офіційного контролю по всій Європі відмічають зростання ризику для сільгоспвиробників у придбанні фальсифікованого насіння. У компанії Pioneer ми використовуємо різні методи визначення оригінального насіння, наприклад, можливість самостійно відсканувати QR штрих-код на голограмі, використовуючи свій смартфон або систему термічного заклеювання, що унеможливлює повторне використання і повністю забезпечує надійну цілісність їх вмісту під час зберігання і транспортування», — розказала   співголова Комітету з питань насінництва Американської Торговельної Палати в Україні  Project Lead, LLC Pioneer Hi-Bred Ukraine Наталія Літостанська.

Використання контрафактного насіння призводить не лише до значних фінансових збитків агровиробника, але й може завдати шкоди навколишньому середовищу і здоров«ю кінцевого споживача, сказала вона.

В.о. директора ДП «Державний центр сертифікації і експертизи сільськогосподарської продукції» Олександр Капустінський розповів про новостворене підприємство, яке заявило про себе в березні минулого року

«Сьогодні вже працює 24 філіали у всіх регіонах країни, ми маємо у розпорядженні 70 лабораторій, у штаті підприємства працюють 331 людина. За 2017 рік ми видали майже 30 тис. сертифікатів, за поточний рік ми вже видали більше 3 тис. Запуск установи був непростим, адже паралельно наповнювався штат, формувалася політика і так далі, наразі ми співпрацюємо з асоціаціями та виробниками. Багатьох турбує питання формування ціни. Ми плануємо зменшити ціни на пересертифікацію насіння на 25-30%», — сказав Капустінський.