Аграрії просять до кінця року затвердити перелік територій, на яких ведуться бойові дії

15 грудня 2022, 12:38 2342

Асоціація «Український клуб аграрного бізнесу» звернулась до віцепрем’єр-міністра та міністра з питань реінтеграції тимчасово окупованих територій України Ірини Верещук із проханням до кінця поточного року затвердити перелік територій, на яких ведуться (велися) бойові дії, або тимчасово окупованих російською федерацією.

Як йдеться у зверненні, 6 грудня 2022 р. Кабінет Міністрів України прийняв постанову №1364 «Деякі питання формування переліку територій, на яких ведуться (велися) бойові дії, або тимчасово окупованих Російською Федерацією», відповідно до якої встановлюється, що перелік територій, на яких ведуться (велися) бойові дії, або тимчасово окупованих рф, затверджується Міністерством з питань реінтеграції тимчасово окупованих територій України за погодженням з Міністерством оборони України на підставі пропозицій відповідних обласних, Київської міської військових адміністрацій.

Для аграріїв затвердження зазначених територій є гострою необхідністю, оскільки ще минулого року Верховною Радою було прийнято Закон №1914-IX «Про внесення змін до Податкового кодексу України та інших законодавчих актів України щодо забезпечення збалансованості бюджетних надходжень», яким вводиться мінімальне податкове зобов’язання (МПЗ) як мінімальна величина податкового зобов’язання зі сплати податків, зборів, платежів, пов’язаних із виробництвом та реалізацією власної сільськогосподарської продукції та/або з власністю та/або користуванням (орендою, суборендою, емфітевзисом, постійним користуванням) земельними ділянками, віднесеними до сільськогосподарських угідь.

«Однак наразі багато сільськогосподарських земель, щодо яких планується розраховувати МПЗ, зазнали значних пошкоджень через воєнні дії: мінне забруднення та пряме фізичне пошкодження. Як наслідок, сільськогосподарські угіддя, що знаходяться або знаходилися в зоні активних бойових дій чи російській окупації, потребують ретельного огляду, проведення відновлення земель. Окрім того, чимало аграріїв у східних та південних областях України не мають змоги зібрати урожай або хоча б провести огляд поля», — наголошується у зверненні.

Тому, згідно з положенням підпункту 69.15 Підрозділу 10 «Інші перехідні положення» Податкового кодексу України за 2022 та 2023 податкові (звітні) роки, МПЗ не нараховується та не сплачується за земельні ділянки, розташовані на територіях, на яких ведуться (велися) бойові дії, або на територіях, тимчасово окупованих збройними формуваннями рф, та/або за земельні ділянки, визначені обласними військовими адміністраціями як засмічені вибухонебезпечними предметами, та/або на яких наявні фортифікаційні споруди.

«Водночас уже в січні 2023 р. українські аграрії повинні будуть подавати відповідні звіти та розрахунки з МПЗ. Тому затвердження урядом згаданого переліку територій є вкрай важливим для підтримки аграрного сектору в непростий воєнний час», — пояснюють в асоціації.

Враховуючи все вищезазначене, УКАБ учергове закликає затвердити перелік територій, на яких ведуться (велися) бойові дії, або тимчасово окупованих російською федерацією, як це передбачено у постанові КМУ №1364.