ТОП-5 завдань, які вирішує застосування гербіцидів у осінній період

25 жовтня 2021, 10:40 1885

Останні десятиліття характеризуються стрімким глобальним потеплінням і подовженням вегетаційного періоду восени в середньому на кілька тижнів. Це сприяє активному росту озимих та зимуючих видів бур’янів, які складають конкуренцію озимим культурам, а за сприятливих гідротермічних умов здатні навіть сформувати насіння.

Про це повідомляють фахівці компанії UKRAVIT SCIENCE PARK.

«Основними факторами, на які аграрій повинен орієнтуватися, оцінюючи необхідність проведення обприскування, є стан посіву та перевищення порогу шкодочинності бур'янів. Кожен день спільної вегетації в умовах жорсткої конкуренції беззаперечно відбиватиметься на майбутній урожайності, оскільки у забур’янених посівах вузол кущення зернових закладається ближче до поверхні ґрунту, зменшується коефіцієнт кущення, формується слабка коренева система та підвищується ризик вимерзання. При забур’яненості пшениці озимої лише на рівні 100 шт./м2 втрати урожаю сягатимуть 20-30%, а якщо врахувати супутні фактори (розвиток хвороб, пошкодження шкідниками, низькі температури, обмежені запаси вологи тощо) — навіть 50%», — зазначає керівник агрономічного департаменту UKRAVIT SCIENCE PARK Олександр Мигловець.

За його словами, застосування гербіцидів у осінній період дозволяє одночасно вирішити ряд завдань:

  • створити безконкурентне середовище для молодих і чутливих до будь-яких негативних факторів сходів озимих;
  • знищити падалицю попередників, соняшнику або ріпаку, яку навесні після перезимівлі проблематично контролювати;
  • нівелювати залежність від погодних умов і провести обробку в оптимальній фазі росту сегетальної рослинності;
  • вирішити проблему післядії та фітотоксичності щодо чутливих культур у сівозміні за рахунок деградації діючих речовин протягом осінньо-зимового періоду;
  • розвантажити техніку в період весняних польових робіт,
  • забезпечити повноцінне використання азотних добрив культурними рослинами, а не бур’янами в ранньовесняний період.

Задля надійного контролю широкого спектру дводольних бур’янів, а також падалиці соняшнику та ріпаку Олександр Мигловець рекомендує застосовувати високоефективний гербіцид Вейрон (флуметсулам, 120 г/л + флорасулам, 80 г/л). Діючі речовини належать до класу триазолпіримідинів. Вони володіють доволі високою системністю, швидко переміщуються до сайту дії, де блокують ацетолактатсинтазу — ключовий фермент, необхідний для виробництва незамінних амінокислот. Як наслідок, поділ клітин, ріст, розвиток пагонів та кореневої системи бур’янів призупиняється, і невдовзі вони гинуть.

Важливою особливістю діючих речовин є швидкість їхнього напіврозпаду в ґрунті: для флорасуламу — 8,5 діб, а для флуметсуламу — до 45 діб, що забезпечує відсутність післядії для наступних культур у сівозміні. Крім цього, Вейрон є м’яким препаратом порівняно з гербіцидами групи 2,4-Д, що дозволяє застосовувати його до прапорцевого листка без фітотоксичного впливу на культури. Головною перевагою гербіциду є його здатність контролювати широкий спектр дводольних бур’янів, зокрема стійких до сульфонілсечовин та 2,4-Д. Вейрон високоефективно знищує падалицю соняшнику (стійку до імідазолінонів та трибенурон-метилу) та ріпаку, а також є незамінним гербіцидом у контролі підмаренника чіпкого.

Оскільки обидві діючі речовини мають низьку ліпофільність, а в осінніх прохолодних умовах бур’яни формують потовщені воскові нальоти та надмірне опушення, для досягнення максимальної ефективності рекомендується додатково використовувати органосиліконові ад’юванти (Інгрес, 0,05-0,1%).