«Цей рік можна вважати сприятливим для сільгоспвиробників, адже випала достатня кількість опадів, і ми мали достатнє вологозабезпечення. Особливість цього сезону полягає в тому, що подекуди через надлишок вологи на гірших полях фермери отримали кращий врожай, а на кращих — гірший. Тобто зараз аграрії, які не вкладалися в добрива, збирають кращі врожаї, ніж ті, хто дотримується технологій», — розповідає власник ФГ «Західагротранс» Петро Кушнір.
В обробітку господарства понад 900 га, які знаходяться на території трьох сіл у Хотинському районі Чернівецької області: Клішківці, Санківці та Поляна.
Структура посівів кожен рік змінюється відповідно до дотримання сівозміни. Цьогоріч на полях господарства вирощували: пшеницю — 190 га, кукурудзу — 180 га, соняшник — 110 га, ріпак — 120 га, сою — 220 га та близько 100 га ячменю.
«В сільському господарстві важко точно спланувати врожайність, тож я намагаюсь щороку все робити якісно та дотримуватись усіх агротехнологічних операцій. Але що вийде в результаті — залежить від погодних умов. Наприклад, цього року виріс дуже хороший соняшник, але на початку вересня пройшов буревій і частково на окремих полях похилив його до землі. Так само цього року важко збирали пшеницю, оскільки вона на окремих полях уся полягла», — зазначає Петро Кушнір.
Представник компанії UKRAVIT SCIENCE PARK Ігор Головко розповідає, що цього року вологи в Чернівецькій, Тернопільській та Хмельницькій областях вистачало. Але аграрії звикли до одного вологозабезпечення і, відповідно, до використання певних систем захисту та удобрення. В цьому сезоні надлишкова кількість опадів спровокувала більше хвороб, тож якщо по пшениці озимій зазвичай по колосу робили одну обробку препаратом Унікаль, 1,0 л/га, то цього року обробляли повторно сумішшю Аякс, 0,35 л/га + Унікаль, 0,6 л/га. Крім того, для посилення фунгіцидного захисту та кращого накопичення пластичних речовин у зернівках було використане мікродобриво Авангард Фосфіт К, 1,5 л/га. Це дозволило отримати урожай високих товарних кондицій на рівні 1-2-го класу.
«У цьому сезоні надзвичайно важливими у стратегії захисту зернових культур були своєчасні фунгіцидні обробки посівів препаратами проти фузаріозу колосу та комплексу інших небезпечних хвороб. А оскільки інфікування раннім фузаріозом колосу найчастіше відбувається під час цвітіння, профілактичну обробку проти цієї хвороби проводили на початку цієї фази і, за потреби, повторювали у фазі молочно-воскової стиглості проти пізнього фузаріозу колоса», — пояснює Ігор Головко.
За його словами, UKRAVIT SCIENCE PARK пропонує широку лінійку продуктів, що дозволяє легко підібрати комбінації для вирішення будь-яких проблем.\
ФГ «Західагротранс» на всіх культурах використовує продукцію UKRAVIT SCIENCE PARK: її частка в загальному портфелі підприємства складає 90%
«Я не бачу сенсу переплачувати за препарати, тому що сьогодні на ринку зустрічається дуже багато підробок. А виробництво UKRAVIT SCIENCE PARK розташоване в Україні, і я знаю, що можу запитати чи уточнити про продукцію у конкретної людини», — зазначає Петро Кушнір.
У ФГ «Західагротранс» немає власного агронома: маючи 11-річний досвід роботи в сільському господарстві, Петро Кушнір керується своїми знаннями та користується агрономічним супроводом від UKRAVIT SCIENCE PARK. Щороку спільно з фахівцями компанії розробляються технологічні карти, що залежать від потреб, залишків препаратів і добрив та кліматичних особливостей року.
«Така співпраця зручна і дуже ефективна, адже, як представник компанії, Ігор Головко консультує багатьох аграріїв нашого регіону і бачить не лише одне моє поле, а ще багато інших та може оцінити ситуацію й запропонувати правильне рішення для усунення проблеми. Тобто я не лише можу придбати у компанії ЗЗР чи добрива, але й отримати комплексне рішення», — зазначає Петро Кушнір.
«Я завжди пропоную аграріям на вибір декілька варіантів вирішення поставленого завдання чи проблеми. В цьому господарстві раніше збирали 5 т пшениці з 1 га, але Петро Сергійович захотів підвищити врожайність до 10 т/га. Ми порахували, скільки потрібно внести добрив, яку систему захисту використати, щоб вийти на запланований результат, і дійшли до 9,2 т/га. Але рік на рік не випадає», — коментує Ігор Головко.
Він додає, що існує таке поняття, як окупність понесених витрат. Тобто до певної межі є прибавка врожаю, яка є найбільш економічно доцільною, а потім, із кожним наступним приростом, цей показник зменшується.
«Чим більше ми хочемо отримати, тим більше потрібно вкласти. А заробіток з певного моменту відносно вкладених коштів зменшується. До того ж, не завжди можна передбачити погодний фактор. Тому ми розробили технологію, яка забезпечує стабільну врожайність пшениці на рівні 8,0-8,5 т/га, кукурудзи — 10-11 т/га в перерахунку на сухе зерно. Це одні з найкращих показників урожайності в районі», — розповідає Ігор Головко.
Відповідно до Закону лімітуючого фактору, який ще називають «бочкою Лібіха», отримати найвищий врожай можна за умови, коли всі фактори максимально наближені до оптимальних для кожної культури. І завдання агронома — вирівняти всі лімітуючі фактори за рахунок препаратів, добрив, засобів захисту тощо.
До порад представника компанії UKRAVIT SCIENCE PARK у «Західагротранс» завжди прислухаються, адже працюють разом уже багато років. От і зараз, після посіву ріпаку, радяться, чим і коли його краще обробляти. Поля планують обробити тебуконазолом — препаратом Унікаль із розрахунку 0,15 л на 1 справжній листок.
Крім того, для знищення падалиці зернових культур передбачається внесення грамініциду Квін Стар Макс, 1,2 л/га, від хрестоцвітих блішок та ріпакового трача — інсектицид Венон, 0,3 л/га, для запобігання утворенню дуплистості й кращого накопичення поживних речовин для перезимівлі — мікродобриво Авангард Бор, 0,8 л/га.
На початку господарювання Петру Кушніру довелося освоювати не лише агрономію, але й розбиратися в сільгосптехніці. Сьогодні він постійно працює на техніці, адже найкраще знає свої машини. Всі трактори в господарстві обладнані автопілотом: фермер кожного ранку будує траєкторію, формує карту поля, а потім тракторист сідає в кабіну і вже стежить, як трактор працює, і в кінці гону розвертає машину.
У ФГ «Західагротранс» переважає техніка бренду John Deere — це всі трактори, комбайн і обприскувач. Фермер із легкістю пояснює свій вибір: «John Deere — це найкраща в обслуговуванні техніка, до якої завжди є запчастини, і вона найменше падає в ціні. За комбайн сім років тому я віддав 135 тис. євро і зараз можу його продати за 90 тис. євро. Трактор купив за 170 тис. євро, а зараз він коштує 100».
Із сівалок Петро Кушнір має HORSCH, Maschio Gaspardo, Lemken. Найближчим часом планують придбати сівалку диференційованого висіву.
Новим придбанням у господарстві є дискова борона та мультикоптер DJI AGRAS T20, який використовують у період, коли обприскувач вже не може зайти в посіви, або в період, коли занадто волого. Вже обробляли ріпак, соняшник і кукурудзу. За ніч дрон покриває 110 га.
Через постійні ошуканства, які дуже часто трапляються з аграріями, Петро Кушнір намагається працювати лише з перевіреними постачальниками та знайомими менеджерами.
«Фермери такі недовірливі, тому що їх весь час обманюють. Особливо прикро, що ми заробляємо гроші чесним шляхом і працею, а недобросовісні партнери нас хочуть ошукати. На день до нас звертаються представники як мінімум 10-ти компаній, і інколи саме в той момент, коли пропонований товар дійсно потрібен», — розповідає Петро Кушнір.
Ось і нещодавно фермер хотів придбати насіння ріпаку, а воно виявилося підробкою. Каже, що дуже часто подібні ситуації трапляються з добривами, також аграрії Хотинського району зустрічалися з махінаціями з дизельним пальним і навіть недобросовісними постачальниками техніки. А в період жнив дуже часто на елеваторах при прийманні занижують показники якості зерна, аби теж заробити на фермері.
«З UKRAVIT SCIENCE PARK я працюю, тому що представники цієї компанії ніколи мене не обманюють, а препарати ще жодного разу не підвели. Бізнес можна вести лише з чесними компаніями та чесними людьми», — говорить Петро Кушнір.
Людмила Лебідь, AgroPortal.ua