Зміна агротехнологій: особливості систем захисту. Захід

30 вересня 2021, 06:37 3842

Останні два роки на заході України випадає достатня кількість опадів, але їхня інтенсивність припадає на період наливу зерна. Тому аграрії регіону дедалі частіше говорять про проблеми з хворобами. А цього сезону в деяких районах Чернівецької та Хмельницької областей пройшов ще й буревій, який поклав на землю вже майже достиглі зернові та вегетуючі соняшник та сою.

Особливість року: гірші поля дали кращий урожай

«Цей рік можна вважати сприятливим для сільгоспвиробників, адже випала достатня кількість опадів, і ми мали достатнє вологозабезпечення. Особливість цього сезону полягає в тому, що подекуди через надлишок вологи на гірших полях фермери отримали кращий врожай, а на кращих — гірший. Тобто зараз аграрії, які не вкладалися в добрива, збирають кращі врожаї, ніж ті, хто дотримується технологій», — розповідає власник ФГ «Західагротранс» Петро Кушнір.

В обробітку господарства понад 900 га, які знаходяться на території трьох сіл у Хотинському районі Чернівецької області: Клішківці, Санківці та Поляна.

Структура посівів кожен рік змінюється відповідно до дотримання сівозміни. Цьогоріч на полях господарства вирощували: пшеницю — 190 га, кукурудзу — 180 га, соняшник — 110 га, ріпак — 120 га, сою — 220 га та близько 100 га ячменю.

«В сільському господарстві важко точно спланувати врожайність, тож я намагаюсь щороку все робити якісно та дотримуватись усіх агротехнологічних операцій. Але що вийде в результаті — залежить від погодних умов. Наприклад, цього року виріс дуже хороший соняшник, але на початку вересня пройшов буревій і частково на окремих полях похилив його до землі. Так само цього року важко збирали пшеницю, оскільки вона на окремих полях уся полягла», — зазначає Петро Кушнір.

Власник ФГ «Західагротранс» Петро Кушнір з представником компанії UKRAVIT SCIENCE PARK Ігорем Головко
Власник ФГ «Західагротранс» Петро Кушнір з представником компанії UKRAVIT SCIENCE PARK Ігорем Головко

Представник компанії UKRAVIT SCIENCE PARK Ігор Головко розповідає, що цього року вологи в Чернівецькій, Тернопільській та Хмельницькій областях вистачало. Але аграрії звикли до одного вологозабезпечення і, відповідно, до використання певних систем захисту та удобрення. В цьому сезоні надлишкова кількість опадів спровокувала більше хвороб, тож якщо по пшениці озимій зазвичай по колосу робили одну обробку препаратом Унікаль, 1,0 л/га, то цього року обробляли повторно сумішшю Аякс, 0,35 л/га + Унікаль, 0,6 л/га. Крім того, для посилення фунгіцидного захисту та кращого накопичення пластичних речовин у зернівках було використане мікродобриво Авангард Фосфіт К, 1,5 л/га. Це дозволило отримати урожай високих товарних кондицій на рівні 1-2-го класу.

«У цьому сезоні надзвичайно важливими у стратегії захисту зернових культур були своєчасні фунгіцидні обробки посівів препаратами проти фузаріозу колосу та комплексу інших небезпечних хвороб. А оскільки інфікування раннім фузаріозом колосу найчастіше відбувається під час цвітіння, профілактичну обробку проти цієї хвороби проводили на початку цієї фази і, за потреби, повторювали у фазі молочно-воскової стиглості проти пізнього фузаріозу колоса», — пояснює Ігор Головко.

За його словами, UKRAVIT SCIENCE PARK пропонує широку лінійку продуктів, що дозволяє легко підібрати комбінації для вирішення будь-яких проблем.\

ФГ «Західагротранс» на всіх культурах використовує продукцію UKRAVIT SCIENCE PARK: її частка в загальному портфелі підприємства складає 90%

«Я не бачу сенсу переплачувати за препарати, тому що сьогодні на ринку зустрічається дуже багато підробок. А виробництво UKRAVIT SCIENCE PARK розташоване в Україні, і я знаю, що можу запитати чи уточнити про продукцію у конкретної людини», — зазначає Петро Кушнір.

Технологія стабільної врожайності

У ФГ «Західагротранс» немає власного агронома: маючи 11-річний досвід роботи в сільському господарстві, Петро Кушнір керується своїми знаннями та користується агрономічним супроводом від UKRAVIT SCIENCE PARK. Щороку спільно з фахівцями компанії розробляються технологічні карти, що залежать від потреб, залишків препаратів і добрив та кліматичних особливостей року.

Власник ФГ «Західагротранс» Петро Кушнір
Власник ФГ «Західагротранс» Петро Кушнір

«Така співпраця зручна і дуже ефективна, адже, як представник компанії, Ігор Головко консультує багатьох аграріїв нашого регіону і бачить не лише одне моє поле, а ще багато інших та може оцінити ситуацію й запропонувати правильне рішення для усунення проблеми. Тобто я не лише можу придбати у компанії ЗЗР чи добрива, але й отримати комплексне рішення», — зазначає Петро Кушнір.

«Я завжди пропоную аграріям на вибір декілька варіантів вирішення поставленого завдання чи проблеми. В цьому господарстві раніше збирали 5 т пшениці з 1 га, але Петро Сергійович захотів підвищити врожайність до 10 т/га. Ми порахували, скільки потрібно внести добрив, яку систему захисту використати, щоб вийти на запланований результат, і дійшли до 9,2 т/га. Але рік на рік не випадає», — коментує Ігор Головко.

Він додає, що існує таке поняття, як окупність понесених витрат. Тобто до певної межі є прибавка врожаю, яка є найбільш економічно доцільною, а потім, із кожним наступним приростом, цей показник зменшується.

«Чим більше ми хочемо отримати, тим більше потрібно вкласти. А заробіток з певного моменту відносно вкладених коштів зменшується. До того ж, не завжди можна передбачити погодний фактор. Тому ми розробили технологію, яка забезпечує стабільну врожайність пшениці на рівні 8,0-8,5 т/га, кукурудзи — 10-11 т/га в перерахунку на сухе зерно. Це одні з найкращих показників урожайності в районі», — розповідає Ігор Головко.

Бочка Лібіха, або Врахування лімітуючих факторів

Відповідно до Закону лімітуючого фактору, який ще називають «бочкою Лібіха», отримати найвищий врожай можна за умови, коли всі фактори максимально наближені до оптимальних для кожної культури. І завдання агронома — вирівняти всі лімітуючі фактори за рахунок препаратів, добрив, засобів захисту тощо.  

До порад представника компанії UKRAVIT SCIENCE PARK у «Західагротранс» завжди прислухаються, адже працюють разом уже багато років. От і зараз, після посіву ріпаку, радяться, чим і коли його краще обробляти. Поля планують обробити тебуконазолом — препаратом Унікаль із розрахунку 0,15 л на 1 справжній листок.

Крім того, для знищення падалиці зернових культур передбачається внесення грамініциду Квін Стар Макс, 1,2 л/га, від хрестоцвітих блішок та ріпакового трача — інсектицид Венон, 0,3 л/га, для запобігання утворенню дуплистості й кращого накопичення поживних речовин для перезимівлі — мікродобриво Авангард Бор, 0,8 л/га.

Техпарк розрахований на 5 тис. га

На початку господарювання Петру Кушніру довелося освоювати не лише агрономію, але й розбиратися в сільгосптехніці. Сьогодні він постійно працює на техніці, адже найкраще знає свої машини. Всі трактори в господарстві обладнані автопілотом: фермер кожного ранку будує траєкторію, формує карту поля, а потім тракторист сідає в кабіну і вже стежить, як трактор працює, і в кінці гону розвертає машину.

У ФГ «Західагротранс» переважає техніка бренду John Deere — це всі трактори, комбайн і обприскувач. Фермер із легкістю пояснює свій вибір: «John Deere — це найкраща в обслуговуванні техніка, до якої завжди є запчастини, і вона найменше падає в ціні. За комбайн сім років тому я віддав 135 тис. євро і зараз можу його продати за 90 тис. євро. Трактор купив за 170 тис. євро, а зараз він коштує 100».

Із сівалок Петро Кушнір має HORSCH, Maschio Gaspardo, Lemken. Найближчим часом планують придбати сівалку диференційованого висіву.

Новим придбанням у господарстві є дискова борона та мультикоптер DJI AGRAS T20, який використовують у період, коли обприскувач вже не може зайти в посіви, або в період, коли занадто волого. Вже обробляли ріпак, соняшник і кукурудзу. За ніч дрон покриває 110 га.

Вести бізнес лише з чесними компаніями

Через постійні ошуканства, які дуже часто трапляються з аграріями, Петро Кушнір намагається працювати лише з перевіреними постачальниками та знайомими менеджерами.

«Фермери такі недовірливі, тому що їх весь час обманюють. Особливо прикро, що ми заробляємо гроші чесним шляхом і працею, а недобросовісні партнери нас хочуть ошукати. На день до нас звертаються представники як мінімум 10-ти компаній, і інколи саме в той момент, коли пропонований товар дійсно потрібен», — розповідає Петро Кушнір.

Ось і нещодавно фермер хотів придбати насіння ріпаку, а воно виявилося підробкою. Каже, що дуже часто подібні ситуації трапляються з добривами, також аграрії Хотинського району зустрічалися з махінаціями з дизельним пальним і навіть недобросовісними постачальниками техніки. А в період жнив дуже часто на елеваторах при прийманні занижують показники якості зерна, аби теж заробити на фермері.

«З UKRAVIT SCIENCE PARK я працюю, тому що представники цієї компанії ніколи мене не обманюють, а препарати ще жодного разу не підвели. Бізнес можна вести лише з чесними компаніями та чесними людьми», — говорить Петро Кушнір.


Людмила Лебідь, AgroPortal.ua