Гідрометцентр: Морози не завдали шкоди плодовим деревам

04 лютого 2022, 14:01 48

Зимуючі культури у січні 2022 р. перебували переважно у стані зимового спокою.

Лише на початку місяця внаслідок надзвичайно високих температур у південних та західних областях відмічалося короткочасне пробудження рослин зимуючих культур на межі відновлення вегетації, що могло призвести до зниження їх зимостійкості, говориться у місячному звіті Гідрометцентру. 

«У січні умови для перезимівлі складалися переважно сприятливі. У період найбільш інтенсивного похолодання (у середині місяця) мінімальна температура ґрунту на глибині залягання вузла кущіння (3 см) озимих культур та багаторічних трав на більшій частині території знижувалася до мінус 5-9 °С, що значно вище критичної температури вимерзання. В окремих районах Луганської, Полтавської, Черкаської та Миколаївської областей відмічалося зниження температури до мінус 10-11 °С, що вище критичної температури вимерзання озимих пшениці та жита, проте близько до критичної температури вимерзання слаборозвинених з осені рослин озимого ячменю та ріпаку», — зазначають метеорологи.

За спостереженнями агрометеорологів на багатьох площах Полтавської, в окремих районах Чернігівської областей упродовж двох, Сумської — трьох, декад відмічалося залягання притертої до ґрунту льодяної кірки товщиною від 2 до 15 мм, місцями у Сумській області — до 21 мм, ступінь розповсюдження кірки становила від 10 до 90 % площі поля.

«В останній день січня у східних, Закарпатській, Полтавській, на багатьох площах північних, Хмельницької, Вінницької, в окремих районах Кіровоградської, Черкаської, Дніпропетровської, Запорізької, Тернопільської, Рівненської, Волинської та Львівської областей висота снігу становила від 6 до 22 см, на високогір’ї Карпат — 25-57 см, на М Пожежевська (Івано-Франківської обл.) — до 130 см. На решті території снігу не було або висота його не перевищувала 1-5 см», — констатують у відомстві. 

Глибина промерзання ґрунту на більшій частині території країни становила від 11 до 30 см, в окремих районах Луганської, Харківської, Полтавської, Сумської, Чернігівської, Київської та Кіровоградської областей — 32-45 см. У Чернівецькій, Закарпатській, на багатьох площах Львівської, Івано-Франківської, в окремих районах Донецької, Запорізької, Херсонської, Миколаївської, Хмельницької та Волинської областей промерзання не перевищувало 1-10 см, місцями на Закарпатті ґрунт був талий.

«За результатами відрощування гілок плодових культур, яке було проведено у кінці грудня метеостанціями після короткочасного зниження мінімальної температури повітря до мінус 18-25 °С, пошкоджень бруньок гілок плодових дерев не виявлено», — підсумували у Гідрометцентрі.