Аграрії відмовляються від конопляного бізнесу. Експерт назвав причини

18 лютого 2020, 07:00 3787

Посівні площі під технічними коноплями в Україні зменшуються з 2016 р. Саме тоді їх посіяли найбільше за період незалежності України — близько 3,5 тис. га.

Скорочення відбувається через дві основні причини, акцентував у коментарі для AgroPortal.ua президент асоціації «Українські технічні коноплі» Олександр Ігнатюк.

За його словами, у 2017 р. культивувалося вже близько 2,7 тис. га під найрентабельнішою сільськогосподарською культурою. У 2018 р. — 1,3 тис. га, у 2019-му — ще менше, тоді як з 2012 р. (після скасування вимоги щодо обов'язковості охорони) до 2016-го площі щорічно подвоювалися.

«Найголовнішими проблемами розвитку галузі є, по-перше, відсутність сучасних потужностей з первинної переробки конопляної соломи/трести, в тому числі, на мобільних платформах», — зазначив Ігнатюк.

На його думку, таке становище обумовлене існуючими абсурдними положеннями Постанови КМУ №589 від 2009 р., відповідно до яких «знищення залишків після переробки стебел конопель здійснюється суб'єктами господарювання після їх зважування шляхом щоденного спалювання». До слова, наприкінці 2019 р. асоціацією ініційовано внесення змін у вищезазначений нормативно-правовий акт.

«При тому, що первинна переробка стебел технічних конопель підвищує рентабельність культивування конопляної рослини до $2-2,5 тис./га. Для порівняння: без отримання конопляних волокон та костриці на одному гектарі тільки на товарному зерні заробляють від 700 до 800 $/га», — зазначив він.

По-друге, бізнес гальмують кримінальні провадження, які відкривають на аграріїв, що вирощують технічні коноплі (абсолютно соціально безпечні), за ініціативою зацікавлених в особистому збагаченні співробітників правоохоронних органів, переконаний експерт.

«Усі справи розсипаються в судах, бо закон — на боці сільгоспвиробників. Урешті-решт кримінальні провадження закривають за відсутністю складу злочину, однак за 3-4 місяці, поки триває процес, на фермерів здійснюється шалений психоемоційний тиск, та з них вимагають 300-400 тис. грн, за що обіцяють «зам'яти» справу», — говорить він.

В Україні, вважає Ігнатюк, потрібно змінювати підхід державних службовців до вирощування технічних конопель.

«Наприклад, у США в грудні 2018 року були внесені зміни у Закон «Про фермерські господарства», якими на федеральному рівні було врегульоване питання щодо культивування промислових посівів технічних конопель. Відтоді у найбільш розвиненій країні світу площі посівів під технічними коноплями миттєво збільшилися майже в 100 разів — до 60 тис. га, й країна стала другою в світі за вирощуванням найбільш прибуткової сільськогосподарської культури», — зазначив він.

Загалом рентабельність вирощування технічної коноплі в компаніях-членах асоціації не опускалася нижче 70-80%, підсумував Ігнатюк.


Наталія Рекуненко, AgroPortal.ua