Пристрасті грузинські, або Чи так вже вигідно марихуану легалізувати

05 жовтня 2018, 07:00 4909

На початку серпня Конституційний суд Грузії прийняв рішення легалізувати в країні марихуану. Вперше на пострадянському просторі.

Ще під кінець 2017 року представники опозиційної партії «Гірчі» почали піднімати питання легалізації марихуани. Тоді їм вдалося зняти кримінальне покарання за вживання. І на цьому не зупинилися. На початку серпня цього року в Грузії повністю легалізовано вживання канабісу, а партія активно продовжує виступати за його обробіток, збут, а також навіть експорт. І понеслася.

На долму не накрутиш

Розмови в Грузії про легалізацію технічної культури нетехнічного призначення йшли давно, як і, власне, дискусії. Одні представники яро виступають «за», апелюючи і правами людини, і порушенням конституційних норм. Інші кажуть, що це занадто, бо в Грузії навіть куріння сигарет в громадських місцях і закладах заборонили тільки в цьому році.

При цьому Конституційний суд підтримав зміни в наркополітиці, спочатку скасувавши штрафи, а потім і зовсім прибравши адміністративну та кримінальну відповідальність за вживання марихуани. Але — тільки за умови особистого користування, яке виключає зберігання, виробництво або збут більше 5 грамів продукції. Крім того, не можна вживати в громадських місцях, неповнолітнім і в присутності третіх осіб.

А не так давно в грузинському парламенті навіть зареєстрували законопроект, за яким з вирощених конопель дозволяється виробляти косметику і фармацевтику, і навіть продавати це все за кордон. При цьому закон передбачає жорсткі обмеження на імпорт насіння, переробку і формат ліцензій на такий бізнес.

Тобто, по суті канабіс декриміналізували, але з великими нюансами і купою неврегульованих моментів. А це не є легалізація така, як, наприклад, у Європі.

До речі, про Нідерланди

У Нідерландах толерантність до конопель почали розвивати ще на початку 70-х років, коли уряд почав концентрувати контроль сили на більш важких речовинах і менше втручатися в особистий вибір громадян. З тих пір країна почала асоціюватися не тільки з сиром і тюльпанами.

Але ринок виробництва має свої обмеження і правила, яких варто дотримуватися. Наприклад, купити канабіс для особистого користування можна в спецмагазинах, які знаходяться в певних районах. Вирощувати в горщику у себе вдома також дозволено, правда, не більше 5 рослин, така ж кількість поширюється на грам купленої продукції і насіння в одні руки.

Займаються канабісом і дослідницькі центри, які проводять досліди в спеціальних теплицях, вивчають властивості рослин і їхній медичний вплив. При цьому особливих прецедентів Нідерланди з марихуаною не відчувають, це скоріше нішевий бізнес, орієнтований більше на туристів.

Джерело фото: euroradio.fm

Мільярд ларі до держбюджету

Не можна сказати однозначно, чи вплине на Грузію тільки негативно легалізація марихуани. Прихильники ідеї кажуть, що декриміналізація буде сприяти розвитку економіки, бізнесу, а також наблизить Грузію до Європи на тлі інших пострадянських країн. До того ж, державними законами передбачається багато обмежень.

Наприклад, уряд встановлює допустимі для вирощування сорти канабісу, визначає квоти на обсяги. Ліцензії — тільки на 5 років і тільки в лімітованій кількості. Крім того, продукція, що виробляється, також повинна експортуватися, а це додаткові валютні надходження.

Передбачили і штрафи: так, за несанкціоноване вживання і перевищення норм — 500 ларі (5 тис. грн), за порушення правил ведення бізнесу — від 50 тис. ларі (500 тис. грн). Також подумали і про норми і розміри територій, відведених під канабіс: швидше за все це буде культивація закритого ґрунту.

До речі, плюсом для економіки легалізацію канабіса називає і сам міністр фінансів Іване Мачаваріані. За його переконанням, за 2-3 роки Грузія може отримати до 1 млрд ларі ($400 млн) прибутку від експорту марихуани.

Щоправда, всі ці умови поки тільки на рівні законодавчих ініціатив. Факт незаконності зберігання і збуту робить легалізацію марихуани суперечливою і безглуздою. При цьому створювати спеціальні магазини, як coffeshop в Нідерландах, поки ніхто не збирається.

Джерело фото: Sova.News

Народ проти

З іншого боку, опитування населення показали, що самі грузини не дуже раді таким змінам, і в масі своїй виступають проти легалізації.

За результатами народного опитування, організованого компанією Edison Research, «повністю не згоден» відповіли 62% опитаних, «не згоден» — 26%. Згодні з твердженням лише 3% опитаних, а повністю згодні — 1%. Ще 5% відповіли, що дотримуються нейтральної позиції, 3% заявили, що не знають відповіді на запитання.

Проти легалізації марихуани в Грузії виступили 74% опитаних в рамках соціологічного дослідження Національного демократичного інституту США (NDI). За даними цього ж опитування, за легалізацію марихуани лише 18% респондентів.

Категоричне «ні» говорить і Грузинська православна церква, називаючи легалізацію марихуани «злочином проти народу». Церква на чолі з патріархом Ілією II у вересні влаштувала демонстрації в центрі Тбілісі. Процес прийняття законів про марихуану таки вдалося загальмувати. Щоправда, це був якраз пакет законів, які повинні були врегулювати виробництво та встановити норми.

Різні громадські організації стверджують, що для Грузії поки ментально рано легалізувати легкі наркотики. І до тих же Нідерландів пострадянській країні ще далеко. Пріоритетами уряду в плані забезпечення європейської освіти для молоді, а також спрямованість на здоровий спосіб життя в Грузії поки не є. Тому говорити про те, що вживання марихуани буде на європейському рівні, зарано.

Сам же прем'єр-міністр Грузії Мамука Бахтадзе закликає уряд якомога швидше відновити прийняття регулюючих актів по марихуані, щоб її легалізація приносила не шкоду, а конструктив. 


Наталія Ключнікова, AgroPortal.ua