Битва за урожай: як виробники бронезахисту можуть допомогти фермерам

03 травня 2023, 10:16 3531

Україна очолила страшний рейтинг, ставши найбільш замінованою територією світу. Процес розмінування триватиме роками.

Станом на зараз близько 30% (приблизно 174 000 км²) територій країни усіяні мінами та боєприпасами, що не розірвалися. Згідно даних аналітичного центру GLOBSEC, за цими показниками Україна обігнала таких лідерів «рейтингу», як Афганістан й Сирія. Аналітики кажуть, що після закінчення війни наші сапери зіткнуться зі «складним, дорогим та майже нездійсненним» завданням, яке може розтягнутися на роки. 

За оцінками Міністерства аграрної політики та продовольства України наразі у країні заміновано 470 тис. га сільськогосподарських земель.  

Микола Сольський, міністр аграрної політики та продовольства України

На сьогоднішній день в Україні розмінування проводять більше 2600 саперів з державних і приватних структур. З такою потужністю нам знадобиться більше 20 років, щоб очистити лише землі сільськогосподарського призначення.

Наразі Україні бракує ресурсів для забезпечення оперативного розмінування всіх територій у аграрних областях, щоб організувати посівну. Тому, аби функціонувати далі, аграрні підприємства намагаються розв'язувати ці питання власними силами: звертаються до приватних операторів протимінної діяльності, намагаються самостійно отримати ліцензії, інвестують у розробки дронів-розміновувачів. 

Станом на початок 2023 року збитки від замінування й забруднення посівних площ вже склали понад $20 млрд. Тому однією з головних задач аграрного сектору стало створення максимально можливих умов безпеки діяльності підприємств і роботи працівників з урахуванням безпекових вимог Мінагрополітики і ДСНС. Адже продовження їхньої роботи — це підтримка понівеченої економіки України й забезпечення продовольчим ресурсом країни й світу в цілому.

Як підвищити безпеку робітників?

Попри всі заходи, яких вживають агропідприємства, трапляються випадки наїзду тракторів на міни. Тому безпека трактористів потребує додаткової уваги. Працівники у полях як мінімум можуть бути оснащені базовими елементами бронезахисту, що забезпечують протиуламковий захист. Базовий комплект такого захисту може складатись із модульного бронежилета з великою площею захисту і шолома з надвисокомолекулярного поліетилену (НВМПЕ). 

«Сьогодні, в умовах війни, аграрії не зупиняються, продовжуючи виконувати свою важливу для України й світу місію: сіють, вирощують, виробляють. Тому питання з боку аграрних підприємств стосовно підвищення безпеки працівників у полях стоїть досить гостро. На запит аграріїв щодо забезпечення додаткового захисту для їхніх працівників й у співпраці з ними ми підготували й готові запропонувати рішення: комплект протиуламкового бронежилета із захистом шиї, шоломом і бронековдрою», — говорить директор компанії «Українська Броня» Денис Міліневський. 

Броня четвертого рівня захисту для водія трактора чи комбайна не потрібна, оскільки він працює не під обстрілами стрілецькою зброєю. Для убезпечення від уламків достатньо бронезахисту другого рівня за ДСТУ. І головна вимога до такого комплекту — він має бути відносно легким, щоб не виснажувати людину, адже фермер, тракторист працює у полі найчастіше упродовж цілого дня. 

Найкраще для цих цілей за своїми характеристиками підійде бронезахист з надвисокомолекулярного поліетилену. Цей легкий і водночас надзвичайно міцний матеріал винайшли ще у 50-х роках минулого століття й ще 50 років тому почали застосовувати для цілей бронезахисту. 

Максимальний рівень захисту м’якої броні й жорстких плит з НВМПЕ — другий і третій відповідно за ДСТУ. А отже обидва рівні захисту відповідно до вимог стандарту втримують пістолетні кулі та уламки. 

М’яку броню з надвисокомолекулярного поліетилену використовують для створення максимальної площі захисту власника. Для задач захисту від уламків ідеально підходить легкий бронежилет прихованого носіння, що має більшу площу балістичного захисту. 

Шолом для роботи у полі також повинен виконувати основну функцію: захищати від уламків. Тож тут можна обрати найпростіший варіант: модель PASGT з чотириточковою підвісною системою. Важить він усього 1,5 кг (оскільки також зроблений з надвисокомолекулярного поліетилену), забезпечує захист більшої площі голови порівняно зі своїми військовими «братами» FAST або MICH й має нижчу ціну.

Броні багато не буває

Нещасні випадки з трактористами найчастіше пов’язані з підривами на мінах, отже вибухова хвиля з уламками розповсюджується знизу догори, а це значить, що, крім тіла і голови, робітникові необхідно подбати й про захист знизу. 

Після початку повномасштабного вторгнення росії до компанії «Українська Броня» надійшов запит від військових: для окопних боїв і евакуації потрібен додатковий захист. У відповідь конструктори розробили протиуламкову бронековдру з надвисокомолекулярного поліетилену, що забезпечує захист від куль й уламків за 1-м або 2-м рівнем за ДСТУ. А в експериментах, що військові за власною ініціативою провели «у полях», ця ковдра витримала влучання уламків гранати, скинутої на неї з дрона. 

Таку броню також використовують для додаткового захисту водії евакуаційних неброньованих автомобілів: ковдру розміщують між водієм і корпусом неброньованої машини або вкривають нею ноги, а також накривають поранених при екстреному транспортуванні. Відповідно ковдра може бути помічною й для захисту аграріїв. Нею можна одночасно прикрити і сидіння, і підлогу під ногами для захисту від потенційних уламків. 

Звісно, жодна броня не здатна гарантувати 100% захисту у разі вибухів, але вона може значно зменшити їх наслідки. Життя — найвища цінність, тож його захист і збереження за теперішніх реалій має бути пріоритетом у будь-якій діяльності.


Світлана Яценко, AgroPortal.ua