При використанні сучасних засобів захисту рослин найбільшої їхньої ефективності вдається досягти лише в тому випадку, якщо чітко дотримуватись трьох основних чинників: правильного вибору препарату, оптимальних термінів внесення та технології застосування, у тому числі правильного підбору розпилювачів. А якщо йдеться про самохідні обприскувачі, в які й без того немало вкладено, то останнє питання постає особливо гостро.

Виходячи з характеристик розпилювачів та запитів клієнтів, до базової комплектації самохідних обприскувачів BOGUSLAV MAF 4200 та BOGUSLAV IBIS 3000 входять трипозиційні форсунки від одного з провідних світових виробників у цій галузі — італійської компанії ARAG, які комплектуються розпилювачами Lechler. Це комплект розпилювачів типу ID з різними типорозмірами. Але на прохання клієнта обприскувач може бути укомплектований будь-яким видом розпилювачів. Форсунки на три розпилювачі дають можливість легко і швидко переходити на інший тип або номер розпилювачів, які встановлені на обертову голівку. Це особливо ефективно при необхідності в швидкому переході з одного препарату на інший або з однієї норми внесення на іншу. Форсунки встановлені на колектори з нержавіючої сталі й повністю захищені від пошкоджень конструкцією штанги, а пластикова захисна спіраль встановлена на напірні шланги в місцях їх можливого перегину.

Найпоширеніші запитання клієнтів компанії «Богуславська сільгосптехніка» щодо вибору розпилювачів коментує представниця компанії Lechler в Україні Оксана Василенко.

Чи є якісь особливості підбору розпилювачів для самохідних обприскувачів?

Оксана Василенко: Абсолютно не важливо, який обприскувач ви маєте: самохідний чи причіпний. При виборі розпилювача слід пам'ятати, що його основна функція — це забезпечувати задану норму внесення (л/га) і рівномірність розподілу робочого розчину по робочій поверхні (коефіцієнт варіації — не більше 5%). Купувати слід ті розпилювачі, які виконують ці функції при заданих параметрах роботи: технічна оснащеність обприскувача; препарат (контактний, системний); культура і вегетаційний період, в який проводиться обприскування; погодні умови.

Чи залежить якість розпилювача від його вартості та чи є сенс купувати дорожчі розпилювачі?

Оксана Василенко: Розпилювач — це основний робочий орган обприскувача, який напряму впливає на якість внесення препарату. Основний сенс — це купувати ті моделі розпилювачів, які допоможуть вам ефективно виконувати задачу, яку ви перед ними ставите. Так, наприклад, не можна одним і тим же розпилювачем якісно покривати поверхню і пробивати густий стеблостій. Так само як і не можна працювати розпилювачем на швидкості 15-25 км/год, якщо його параметри роботи розраховані на швидкість до 12 км/год.

Якісний розпилювач — це складна конструкція, над якою працюють конструкторські бюро і сертифіковані органи, які перевіряють його на предмет ефективного і безпечного внесення препаратів, підтверджуючи це сертифікатами якості та відповідності.

Моя порада: купувати розпилювачі тільки від відомих виробників і у тих дилерів, які можуть правильно підібрати потрібні моделі й типорозміри, пояснити, як правильно працювати розпилювачами, дати поради щодо строків вчасної заміни.

Від швидкості обробки залежить кількість витраченого на процес часу, якого завжди не вистачає аграріям. Саме самохідні обприскувачі, такі як BOGUSLAV MAF 4200 та BOGUSLAV IBIS 3000, можуть забезпечити високу швидкість обробки.

Чи є спеціальні розпилювачі, які б зробили ефективним розпилення на високих швидкостях?

Оксана Василенко: Якщо йдеться про обробку рослин на ранніх стадіях розвитку, коли висота рослини не перевищує 25 см, то спеціалісти рекомендують розпилювачі IDTA, які будуть оптимальним варіантом.

Унікальна конструкція розпилювача IDTA забезпечить можливість оптимального осадження крапель зі зменшенням тіньових зон при обприскуванні як на високих швидкостях (12-28 км/ч), так і в неідеальних погодних умовах. Як і всі інжекторні розпилювачі, він формує багатокамерні краплі, які при попаданні на цільову поверхню розбиваються на дрібні та рівномірно її покривають.

Два факели розпилювача відхилені асиметрично щодо вертикалі: передній факел на 30°, задній — на 50°.

Передній факел із кутом розпилення 120° і задній — 90° забезпечують однакову ширину захвату цільової поверхні. Передній факел розпорошує 60% об’єму робочого розчину і створює краплі меншого розміру, які у напрямку руху дають краще покриття.

Велика камера змішування дозволяє отримувати краплі стабільно великого розміру в широкому діапазоні тисків: 3,0-7,0 бар. Матеріал розпилювача — кераміка.

При складних рельєфах навіть високотехнологічним самохідним обприскувачам важко втримати штангу на оптимальній висоті, при цьому уникнувши зносу робочого розчину. Яке рішення пропонує в таких випадках Lechler?

Оксана Василенко: Для роботи на горбистих полях, коли оператор змушений піднімати штангу над цільовою поверхнею вище рекомендованих 50 см, ми радимо використовувати інжекторні розпилювачі моделі ID90: вузький факел розпилу (90°) на висоті 60-100 см від цільової поверхні допоможе зберегти рівномірність розподілу розчину по цільовій поверхні; діапазон розмірів крапель — від екстра-великих (extra coarse) до великих (coarse) в діапазоні тисків 3-8 бар дозволяє уникнути зносу в вітряну погоду (до 7 м/c) і на високих швидкостях (16-18 км/год); доступні типорозміри — від 01 до 06.

І насамкінець давайте підіб’ємо підсумок: то як же все-таки вибрати правильний розпилювач для внесення ЗЗР самохідними обприскувачами?

Оксана Василенко: Процес вибору можна значно полегшити, розбивши його на 4 основних етапи.

Перше — це визначити, що потрібно саме вам, враховуючи усі потреби ваших посівів.

Хочете кращого покриття? Збільшуєте використання фунгіцидів? Потрібен широкий діапазон тисків? Згадайте свій досвід використання попереднього розпилювача. Що б ви хотіли змінити?

Друге — визначтесь із нормами виливу. Щоб вибрати правильний типорозмір, потрібно знати: норму виливу (л/га); робочу швидкість обприскувача; відстань між розпилювачами.

Далі для визначення з типорозміром (кольором) розпилювача користуйтеся таблицями або калькуляторами Lechler: пластиковим або додатком для смартфона.

Таблиця або калькулятор під певну норму виливу (л/га) при певній швидкості і різних тисках запропонують кілька типорозмірів. Зверніть увагу, що для розпилювачів меншого розміру тиск розпилення може бути занадто високим, а для великих розмірів — занадто низьким. Виберіть розмір, що забезпечує оптимальну продуктивність розпилювача і гнучкість швидкості руху. Для широтно-імпульсної модуляції працюють інші правила.

Третє — потрібно вибрати модель розпилювача. Для більшості завдань обприскування двох моделей розпилювачів Lechler (інжекторний однофакельний (IDK або ID) плюс інжекторний двофакельний (IDKT або IDTA) буде достатньо, щоб забезпечити діапазон розпилення від середнього (medium) до дуже великого (very coarse). Саме ці моделі забезпечують хороше покриття з розумними обсягами води. Розмір крапель розпилювання можна регулювати за допомогою тиску під ваші конкретні потреби.

Для боротьби з фузаріозом розглядайте моделі з двома факелами: IDKT і IDTA. Геометрія їх розпилення забезпечує якісне покриття вертикальних цільових поверхонь з усіх боків. Для отримання найкращого результату не піднімайте штангу вище 40-50 см від цільової поверхні.

Для отримання більш дрібного розпилення просто збільште тиск.

Для гарантованого захисту від дрейфу розгляньте інжекторні розпилювачі з одним факелом: IDK і ID. Вони незамінні, коли першорядне значення має контроль зносу і проникнення в стебло.

Перш ніж зробити вибір, перевірте в каталозі виробника рекомендований діапазон тиску, оптимальний тиск для конкретної моделі розпилювача і характеристики розпилення в цьому діапазоні.

Четверте — налаштуйте обприскувач і підтримуйте ці налаштування. Пам'ятайте, що в таблицях підбору розпилювачів виробник завжди вказує тиск на розпилювачах! У польових умовах тиск розпилення, що забезпечує отримання бажаних норм виливу та якості розпилення, може відрізнятися від наведених у таблицях через втрати тиску в системі обприскувача. Найшвидший і найпростіший спосіб забезпечити оптимальну роботу розпилювача — це використовувати тестер для вимірювання тиску на соплі та відрегулювати швидкість руху обприскувача. Пам’ятайте: тиск у форсунках важливіше за швидкість руху!

Якщо ж виникають запитання — звертайтесь до професіоналів. Спеціалісти відділу збуту ПрАТ «Богуславська сільгосптехніка» нададуть кваліфіковану допомогу при виборі розпилювачів залежно від потреб ваших посівів і можливостей вашої техніки.


Світлана Яценко, AgroPortal.ua

Мультимедіа