Блокбастер з точного землеробства

27 вересня 2018, 06:41 4414

Розв’язку жорсткого сезонного блокбастера у реальному часі побачив AgroPortal.ua в останні теплі дні вересня. Охочі до гострих відчуттів професіонали з’їхалися подивитись на результат змагання лідерів ринку сільгосптехніки під час чергового Дня агротехнологій асоціації «Український клуб аграрного бізнесу» (УКАБ).

Захопливе дійство насправді розпочалося в селі Горобіївка Бориспільського району на Київщині ще 17 травня. Тоді ключові гравці вирішили помірятися силами в посіві кукурудзи. Холдинг «Агро-Регіон» віддав під це джентльменське змагання своє експериментальне поле.  

Джерело фото: AgroPortal.ua
Джерело фото: AgroPortal.ua

Нарешті час підсумків настав. Найнетерплячіші гості одразу ж поспішили порівнювати ділянки з табличками різних компаній, які сіяли кожна своєю сівалкою. Доступ вільний — все очевидно.

Зачин, він же — виклик

«Ми гарантували рівність умов — однакове для усіх насіння, — запевнив керівник з маркетингу компанії  «MAS Seeds Україна» Сергій Чорний. — Для нас це теж був виклик, бо вимагалося дуже точно підібрати насіння, оптимальне для конкретного поля, щоби на визначену дату було готове до збирання. Ми такий виклик прийняли. Дали гібрид із ФАО 210».

Джерело фото: AgroPortal.ua
Джерело фото: AgroPortal.ua

Однакове насіння, однаковий обробіток і живлення на полі. Єдиний критерій відмінності вималювався чітко: результат залежатиме тільки від того, наскільки якісно буде налаштовано посів.

«Остаточний вплив на урожайність справила саме якість сівби», — переконує представник насіннєвої компанії Сергій Чорний. — Майбутнє — не виключно у гібридах, а у їх поєднанні з відповідними технологіями та інноваційними сервісами».

Джерело фото: AgroPortal.ua
Джерело фото: AgroPortal.ua

У стилі постмодерн

«Пропонуємо вибір» — мабуть, за такий посил господаря поля — компанію «Агро-Регіон» — назвали постмодерним господарством. За відмову від тотальності та одноманітності, за те, що взяли на себе клопіт експерименту, показали приклад інноваційності.

Оптимістичний сюжет на початку

Спочатку в учасників кукурудзяного блокбастера все складалося фантастично сприятливо. Під час посіву тішила кількість вологи в ґрунті, стояла феноменально тепла погода. Випало достатньо опадів після посіву, у червні — 108 мм, з яких 60 — в останні 3 дні, у липні — 75 мм, серпень-вересень дали 30 мм продуктивної вологи. Сума активних температур склала 1585 градусів, що вище за середній місцевий показник на 6%.

Піднятися в небо, заглибитись в ґрунт

Назвати піврічний експеримент блокбастером — це ідея директора з виробництва компанії «Агро-Регіон» Володимира Кравцова. Має право: екстрим демополя з багатьма крутими учасниками пережитий ним особисто.

Джерело фото: AgroPortal.ua
Джерело фото: AgroPortal.ua

Зате ілюстрацій для підсумкового виступу про систему точного землеробства цей топ-менеджер мав предостатньо. Бажаючі дізнатися розв«язку змагання прикипіли до екранів з демонстрацією динаміки змін на ділянках упродовж усієї вегетації.

Володимир запропонував сюжет, який, власне, підказало точне землеробство:

  • неоднорідне за ґрунтовою текстурою поле підтвердило необхідність ретельно стежити за усіма нюансами ущільнення ґрунту за допомогою спеціальних приладів;
  • реальну ситуацію на полях вже неможливо оцінювати, спостерігаючи за ними збоку чи навіть заходячи всередину — потрібна допомога дронів та інших гаджетів, які досліджують ситуацію зверху і здалеку. Володимир навіть наводить на підтвердження романтичну цитату Леонардо да Вінчі: «Один раз спробувавши політати, потім постійно дивишся в небо».

«Найважливіше ретельно проаналізувати саме ранню стадію розвитку рослин, — уточнив Володимир Кравцов. — Тоді можна зібрати технічні та інтелектуальні сили і ще спрацювати на результат. Пізніше вплинути на закладену урожайність вже надто дорого або й неможливо».

Оцінюючи якості сівалок, директор з виробництва компанії «Агро-Регіон» підсумував: «У кожної з них різні особливості. Їхні технічні характеристики важливі. Але ми переконалися, що зрештою головну роль відіграє людина, яка налаштовує посівний комплекс, власне керує процесом».

 

Продуктивний дощ у потрібний період зовні вирівняв посіви на демополі. Але деталі спостережень у динаміці дадуть відповідь на запитання: чому в урожайності допускається різниця до півтонни на гектар.

Результати: поки що тільки для своїх

Остаточні деталі змагання сівалок генеральний директор УКАБ Тарас Висоцький цього року запропонував оприлюднити тільки в обмеженому колі учасників експерименту (така собі інтрига у кукурудзяному блокбастері). Каже, виробники та користувачі техніки обговорять усе спільно і зроблять висновки. А от з сезону-2019 цей пілотний проект переросте у постійно діючу веб-сторінку Днів агротехнологій, де всі подробиці конкурентного змагання викладатимуться на загальний огляд.

Джерело фото: AgroPortal.ua
Джерело фото: AgroPortal.ua

«День агротехнологій в Горобіївці логічно продовжив IX Міжнародну конференцію «Ефективне управління агрокомпаніями» (LFM), — говорить гендиректор УКАБ. — Усі переконалися: найпопулярніший сучасний тренд — це інновації, які напряму впливають на агробізнес. Спочатку ми у виробничому павільйоні обговорили супертехнології і проблеми з персоналом. А тепер дивимось, як нові рішення діють безпосередньо в полі. Є можливість детально розібратися у кожній окремій технології».

«Зараз у сільському господарстві трапляється все більше перепадів та ризиків, ймовірності здобути врожай у комфорті все менше. Тому мусимо бути уважними до кожної ідеї, яка робить нас менш вразливими», — підсумував Тарас Висоцький. 

Тепер ми налаштовані синхронно

«Помічаю, що колеги дружно заговорили про спільні проблеми. Наприклад, про важливість орієнтуватися на прибуток, а не на великий урожай. На те, щоби за орієнтир брати собівартість з тонни, а не з гектара. УКАБ синхронізував нас», — говорить директор з розвитку бізнесу компанії «Агроскоп Інтернешнл» Олексій Стеценко.

Джерело фото: AgroPortal.ua
Джерело фото: AgroPortal.ua

Він поділився з партнерами готовими рішеннями для оптимального управління неоднорідностями на полі для мінімізації ризиків. На думку спеціаліста, точне землеробство якраз і полягає в тому, щоби вправно використати неоднорідності на полі для зменшення собівартості вирощеної продукції.

«Але для цього жодним чином не треба забувати основу: агрономію, агрохімію, фітопатологію. Захоплюючись механікою, цифровими інструментами точного землеробства, ці базові речі часто ігнорують», — попереджає від помилок Олексій Стеценко. — Навіть наші дуже продвинуті іноземні колеги, озброєні усіма необхідними гаджетами, консультації починають з того, що заходять на 100 м в поле, копають глибоку яму і дивляться, що відбувається в реальному ґрунті».

Не кусати лікті після посіву

Гранично конкретні інструменти ефективності запропонував учасникам Дня агротехнологій керівник відділу R& D компанії SmartFarming Вадим Остапенко. «Хочете не кусати лікті після посіву, створюйте карти-завдання на диференційований посів. Аналізуйте дані із систем моніторингу висіву. Рахуйте сходи та оцінюйте якість посіву за даними з дронів», — така порада інноватора.

Джерело фото: AgroPortal.ua
Джерело фото: AgroPortal.ua

Особливо важливо, наголосив Вадим Остапенко, збирати та аналізувати дані вчасно, до і на початку посіву — тоді господарство ще може оперативно виправити погрішності та ефективно закласти врожай.

Головні персонажі

Шоу має тривати. Експериментальна кукурудза очікує на збирання і підсумки урожайності, а тим часом нові герої рвуться в бій.

Основне дійство, яке очікували всі учасники Дня агротехнологій УКАБ, — це демонстрація в роботі найактуальнішої ґрунтообробної техніки ключових виробників, присутніх на українському ринку.

Джерело фото: AgroPortal.ua
Джерело фото: AgroPortal.ua

Основні персонажі розподілилися у 5-ти блоках.

  • Відкривали парад технологій дисколапові агрегати. Один за одним на позицію вийшли: Horsch Tiger 4 MT, Kuhn Performer 4 m, Great Plains Мax-Chisel MC5111, Amazone Ceus-6000-2TX, Kuhn Krause Landsaver 4810 та Case IH EcoloTiger 875.
  • У номінації «Глибокорозпушувачі та щілювачі» поряд із французьким глибокорозпушувачем Quivogne SSD XL 7/300 показували свої можливості агрегати вітчизняного виробництва: Veles Agro GRS 4 та глибокорозпушувач-щілювач «Лозівські машини» Гульден 4.
  • Компанія «Лозівські машини» відмітилася й у підрозділі важких дискових борін агрегатом ДУКАТ-GOLD 8. Його можна було порівняти із Lemken Rubin 12/400 КУА, Maschio Gaspardo UFO 600, Challenger CH 1436-29, Horsch Joker 6 HD, Quivogne APVRS 810 36.
  • Шість учасників показали в дії плуги: Lemken Diamant 16 7+1 L 100, Veles Agro PON 7+1, Maschio Gaspardo Mirco 7+1, Moro Aratri Dragon 8T, Роttinger Servo 45 S Plus, Amazone Hektor.
  • Наприкінці поля очікували своєї черги агрегати для технології Strip-Till та вертикального обробітку ґрунту. Попри кількагодинний технічний марафон і палюче сонце учасники дочекалися виходу на дистанції агрегатів для смугового обробітку ґрунту Kuhn Krause Gladiator та SLY STRIP CAT II,, а також агрегату для вертикального обробітку ґрунту Case IH True-Tandem 335 VT.

Консультанти твердять, що попит на таку інноваційну техніку в Україні динамічно зростає.

«N.B!» Фотозвіт: Демонстрація агротехнологій в роботі 

А судді хто?

19 експертів — провідні спеціалісти холдингів, фермери, освітяни — робили оперативні заміри роботи конкурсантів за спільними параметрами. Уперше експертна група працювала у яскравих фірмових жилетах. Спеціалісти активно коментували роботу учасників змагань, відповідали на безліч запитань.

Джерело фото: AgroPortal.ua
Джерело фото: AgroPortal.ua

Так само вперше кожного учасника показу чітко і детально представляли диктори. Інформацію було чути в усіх кінцях демополя.

«Зараз легко побачити на екранах своїх приладів результати роботи агрегатів, адже ми обміряли всю демоділянку заздалегідь, тому тепер фіксуємо зміни, — пояснює керівник компанії «Скок Агро» експерт Сергій Скок. 

Результати й інших замірів експерти нададуть виробникам техніки для висновків.

Багато хто тут же на полі консультується із досвідченим практиком і членом експертної групи Віктором Сичем. «Класно, що тут жива атмосфера реального поля, — говорить Віктор Павлович. — От разом переживаємо, що раптово застряг один із агрегатів. Не зможу поставити високий бал, а шкода, бо знаю його в роботі, він ефективний трудяга. Але, бачите, мабуть, спрацьовує людський фактор, недоліки у налаштуванні».

«Бачимо дуже серйозну конкуренцію, особливо серед високоякісних плугів, — говорить експерт Тарас Корнієнко, директор департаменту виробництва та розвитку AGRICOM Group. — Різниця між імпортними машинами незначна».

«Якщо є різниця у класності, — додає експерт, — то йдеться не про якість металу чи окремі деталі, вузли. Думаю, дається взнаки технологічність конструкцій. Тільки цілісність, відпрацьованість системи дає належний ефект. І тільки тоді можна уникнути несподіванок та збоїв.

Усім дуже зручно працювати в такому форматі поля. Будь-хто може повернутися, пройти кілька разів усі ділянки для порівняння, якщо щось забув і хочеться ще упевнитись».

Джерело фото: AgroPortal.ua
Джерело фото: AgroPortal.ua

Енергійно заміряє результати на кожній ділянці й господар поля Володимир Кравцов — йому аналітика знадобиться найбільше для наступних висновків.

Враження глядачів

AgroPortal.ua, як і належить після прем»єри блокбастера, вирішив дізнатися перші враження глядачів.

Джерело фото: AgroPortal.ua
Агроном компанії «ДЛГ Україна» Павло Фурман
Джерело фото: AgroPortal.ua

Агроном компанії «ДЛГ Україна» Павло Фурман має свіжий досвід організації Європейських днів поля DLG в Україні, тому дуже співпереживає з колегами і придивляється, що можна цікавого запозичити у них: «Мені дуже подобається такий формат Днів агротехнологій УКАБ, тому що усі учасники і відвідувачі зібрані разом, компактно і зручно. Їхня увага сконцентрована. Коли різні фірми демонструють свою роботу в різний час, спостерігачі розпорошуються, забувають результати. А тут всі враження свіжі. Візьму найкорисніше для себе».

»Єдине, що додав би, так це ще одну окрему номінацію: техніку для невеликих фермерських господарств», — додає агроном «ДЛГ Україна».

Керівник департаменту розвитку ринку ТОВ «КЛААС-Україна» Іван Паламар теж підкреслює унікальність формату Днів агротехнологій, де всі виробники зібрані разом територіально: «Тут ми можемо подивитися не тільки лідерів ринку, але й інших виробників, які хочуть заявити про себе. Кожен показує те, що має. Надзвичайно цікава ідея, яка відкриває нові можливості. Вона поки що має якісь недоліки в деталях організації, але, впевнений, буде удосконалюватися з року в рік. Має велику перспективу».

Джерело фото: AgroPortal.ua
Фермер з Донеччини Володимир Голованьов
Джерело фото: AgroPortal.ua

Фермер з Донеччини Володимир Голованьов приїхав із зятем Андрієм і на конференцію LFM, і на День агротехнологій. Поки що його СТОВ «Торецьке» не може дозволити собі організувати власну переробку — попередні плани зруйнувала війна. Але господар активно вкладається у найкращу техніку і технології, має понад 10 культур у сівозміні. Приїхав із чітким рішенням обрати новий плуг: «Маємо можливість в деталях роздивитися різні агрегати, порівняти. У нас жахлива посуха. Дивимось, які машини сприятимуть кращому зберіганню вологи. Люблю надійні марки, які не підводять. Давно робимо ретельні заміри щільності ґрунту, є власні прилади. Тут утвердилися в тому, що на правильному шляху».

Джерело фото: AgroPortal.ua
Засновник компанії «Альфагро» Жерар де Ля Салль
Джерело фото: AgroPortal.ua

Засновник компанії «Альфагро» Жерар де Ля Салль сам схвильовано поправляє деталі на агрегаті для технології Strip-Till, який демонструє українським аграріям. Визнає, що дуже хвилюється і перебуває перед показом у надзвичайному стресі. Але дуже втішений, що в Україні є такий зручний формат зустрічі виробників і споживачів техніки: «Ми вперше беремо участь у Дні агротехнологій УКАБ зі своєю технікою. І можу впевнено сказати, що це дуже високий рівень. Порівнюю з іншими заходами, на яких був, зокрема й нещодавно. Тут комфортніші умови, більше контактів з колегами і потенційними клієнтами. Усе можна бачити наживо. Дуже корисний формат. Справді європейський», — оцінив Жерар де Ля Салль, француз, який живе і розвиває бізнес в Україні.


Ірина Садова, AgroPortal.ua