Україна та Польща погодили виконання частини умов для розблокування кордону

01 грудня 2023, 18:00 1538

Міністерство розвитку громад, територій та інфраструктури України та Міністерство інфраструктури Польщі працюють над умовами розблоквання кордону та вже домовилися про виконання частини умов.

Про це повідомляє українське міністерство за підсумками зустрічі, що відбулася 1 грудня у Варшаві, у якій взяли участь заступник міністра розвитку громад, територій та інфраструктури України Сергій Деркач, держсекретар Міністерства інфраструктури Польщі Рафал Вебер та урядова уповноважена з питань польсько-українського співробітництва в галузі розвитку Ядвіга Емілевич, представники Міністерства фінансів та Міністерства внутрішніх справ Польщі.

До заходів, які сторони вже погодили, належать:

  • відкриття пункту пропуску «Угринів Долгобичув» для проїзду порожніх вантажівок для збільшення пропускної спроможності кордону та зменшення навантаження на інші пункти пропуску;
  • створення в системі «єЧерга» окремих пасів для порожніх транспортних засобів на пунктах пропуску «Ягодин Дорогуськ» та «Краківець – Корчова». Саме на цих пунктах пропуску є фізичні смуги для порожнього транспорту безпосередньо в пункті пропуску як на українському, так і на польському боці;
  • запуск пілотного проєкту з реєстрацією в «єЧерзі» безпосередньо перед перетином кордону на пункті пропуску «Нижанковичі Мальховіце» терміном в один місяць.

Зазначається, що питання скасування чи змін до «транспортного безвізу» не обговорювалось та не було на порядку денному.

Водночас польські протестувальники наполягають на функціонуванні «Угринів Долгобичув» та «Нижанковичі  Мальховіце» лише для транспорту на реєстрації ЄС. 

«Така позиція неприйнятна для України та Європейського Союзу, адже це дискримінаційна норма щодо інших країн. Останнє було підтверджено під час засідання Координаційної платформи Україна-Польща-ЄС за участі керівництва Директорату Єврокомісії з питань транспорту та мобільності (DG MOVE) 30 листопада», — наголошується в повідоменні.

Водночас Міністерство відновлення спільно з DG MOVE напрацьовують стратегічні рішення, які дозволять врегулювати ситуацію із чергами на кордоні та зменшити напруження у питанні автомобільних перевезень.

Ключовими позиціями є покращення пропускної спроможності наявних пунктів пропуску, зокрема ефективності фітосанітарного та інших видів контролю, для дотримання меморандумів, що регулюють кількість вантажівок, пропущених через кордон. Також йдеться про розроблення Плану дій щодо розбудови українсько-польських пунктів пропуску (з українського боку стратегія розбудови вже готова).