Думка: Емфітевзис допоможе аграріям кредитуватися

09 серпня 2016, 16:25 2497

Ухвалення законопроекту про емфітевзис є важливим кроком, який надасть виробникам сільськогосподарської продукції можливість залучення необхідних для галузі кредитних коштів.

Про це повідомляють в ассоціації «Український клуб аграрного бізнесу» (УКАБ).

Мова йде про законопроект № 4010а «Щодо вдосконалення правового регулювання користування земельною ділянкою для сільськогосподарських потреб (емфітевзис)», який зареєстрований у Верховній Раді України 15 липня 2016 року. Підтримку законопроекту висловили також Українська аграрна асоціація, Всеукраїнська аграрна рада, Земельна спілка України. 

Як відмічають в УКАБ, економічна та політична криза, падіння світових цін на зерно та втрата ринків збуту призвели до того, що у 2015 році, вперше за останні 5 років, ВВП сільського господарства знизилось на 5%. Також з початку 2016 року було посилено податковий тиск на галузь в частині сплати ПДВ. Безумовно, в таких умовах, сільгоспвиробники потребують додаткових джерел фінансування для забезпечення виробничих потреб та інвестування у розвиток.

Насьогодні основним джерелом таких коштів є позикові, зокрема, банківські кредити, проте ситуація з кредитуванням сільськогосподарського виробництва наразі досить складна. За останні 5 років сума кредитів наданих аграрним підприємствам зросла на 66%, а темпи інфляції склали 96%, тобто рівень купівельної спроможності за даними кредитами для аграріїв за ці роки знизився на 30%. Це при тому, що сума кредитів за вказаний період є чималою і складає 56,7 млрд грн.

У разі ухвалення законопроекту № 4010а банківські установи при видачі кредитів матимуть змогу отримати під заставу майно, яке у випадку порушення кредитних зобов’язань зможе компенсувати суму кредиту. Зараз рухоме та нерухоме майно с/г виробників в більшості випадків не задовольняє банки як застава, оскільки будівлі та техніка, що є у аграріїв, переважно є застарілими і знаходяться у віддаленій сільській місцевості. Найціннішим активом будь-якого аграрія є земля, однак через мораторій на продаж землі сільськогосподарського призначення, сільськогосподарські землі не можуть бути заставою, так само як і право оренди на ці ділянки.

«Ухвалення законопроекту 4010а дозволить використовувати право на користування землею як заставу під банківські кредити. Це допоможе аграріям залучити додаткові кошти для закупівлі сучасної техніки, поповнення оборотного капіталу та ін. Емфітевзис стане для аграріїв ліквідним активом, дозволить банкам спростити умови кредитування та знизити відсоткові ставки, що, у  свою чергу, створить передумови для розвитку агросектору, зростання урожайності та ВВП», — прокоментував генеральний директор УКАБ Тарас Висоцький.


Для довідки: Емфітевзис — успадковуване речове відчужуване право володіння і користування чужою землею з обов'язком вносити орендну плату на користь власника й не погіршувати цю землю. Згідно з чинним законодавством між емфітевзисом і орендою є ряд відмінностей: цільове призначення земельних ділянок, терміни та плати за користування, можливістю передавання третім особам, застави, відчуження, спадкування.