Аграрії закликають ЄС зберегти торгові преференції для України на рік

27 січня 2023, 12:00 1427

Профільні аграрні асоціації звернулись до Комітету з питань сільського господарства та розвитку сільських територій Європарламенту, Ради з питань сільського господарства та риболовлі ЄС та організацій-членів Copa-Cogeca з проханням продовжити умови преференційної торгівлі між Україною та ЄС щонайменше до 2024 року.

Про це говориться у повідомленні асоціації «Український клуб аграрного бізнесу», яка разом з організаціями-членами Всеукраїнського аграрного форуму звернулась до європейських відомств.

Як зазначається, теперішня напружена геополітична ситуація має негативний вплив на світовий ринок агропродовольчої продукції та ставить під сумнів гарантування продовольчої безпеки в усьому світі. Обмеження експорту шляхом блокування портів та порушення логістичних ланцюгів українського продовольства — частина гібридної війни росії.

«Чи не єдиним безпечним коридором для експорту аграрної продукції став напрямок кордонів з країнами ЄС, зокрема для цілей транзиту. Саме відбудова нових шляхів транзитної логістики була одним із ключових факторів відчутного збільшення аграрного експорту в напрямку країн ЄС.

Водночас необхідно враховувати той факт, що український аграрний експорт 2022 року був сформований за рахунок рекордних показників виробництва сільськогосподарської продукції в 2021 році. А наявні економічні факти і об’єктивні очікування свідчать про неминуче скорочення як виробничого, так і експортного потенціалу аграрної галузі України вже цього року», — говориться у повідомленні.

В УКАБ уточнили, що наразі спільнота європейських агротоваровиробників вкрай занепокоєна зростаннями обсягів експорту аграрної продукції. Проте під час війни українські аграрії не мають мети конкурувати з європейськими товаровиробниками. Окрім збитків від воєнних дій: постійні обстріли, втрати врожаю, мінування мільйонів гектарів полів, в Україні спостерігається енергетична криза. Всі ці та ще багато інших факторів збільшують собівартість сільськогосподарської продукції та роблять її неконкурентоспроможною в порівнянні з продукцією європейських товаровиробників.

«Надання підтримки з боку ЄС та запровадження преференційного режиму торгівлі, безумовно, є відчутними для аграрного сектору України. Водночас відповідні заходи в умовах війни, на жаль, залишаються для галузі переважно реанімаційним інструментом. Зупинка або обмеження реанімаційних заходів у будь-якій формі прискорить падіння аграрної галузі з усіма негативними соціально-економічними наслідками, а також можуть нести в собі ризики геополітичного масштабу», — пояснюють в УКАБ.

Зважаючи на вищезазначене, український агробізнес просить врахувати думку провідних аграрних асоціацій України під час розгляду питання збереження та продовження дії умов преференційної торгівлі між Україною та ЄС щонайменше до 2024 року, не допустивши поглиблення кризи в агросекторі України та погіршення стану глобальної продовольчої безпеки.