Затратний овоч: у чому складність вирощування баклажанів

28 липня 2024, 05:48 4406

Баклажан — це один із універсальних овочів, який можна приготувати різними способами. Окрім цього, його можна заморожувати і насолоджуватися літніми стравами в прохолодну пору року. Тому попит на овоч серед споживачів зростає з року в рік.

За даними Державної служби статистики, в Україні 2023 року валовий збір баклажанів склав 326,8 тис. ц, що на 7,1% більше порівняно з попереднім роком (303,5 тис. ц). А урожайність зросла з 121,5 ц/га 2022 року до 131,7 ц/га торік.

У ТОВ «СП «ПАЕК» цього сезону під баклажани відвели трохи більше 9 га. У компанії зазначають, що збільшення площ у майбутньому залежатиме від багатьох чинників: ціна, попит і наявність кадрів. Адже під час вирощування та реалізації баклажанів необхідно багато людей і ресурсів. 

propData.content.image
Руслан Михайлов, керівник ТОВ «Агровиробництво», яке входить до групи компаній ТОВ «СП «ПАЕК»

Якщо з іншими культурами (морква, картопля, цибуля) ми перейшли на механізований збір урожаю, то баклажан можливо зібрати тільки вручну, дуже обережно, щоб не пошкодити шкірку, зберегти товарний вигляд і забезпечити якісне транспортування. Адже найменші пошкодження прискорюють його псування.

Руслан Михайлов має досвід у вирощуванні овочевої продукції більше 15 років. Тому редакція AgroPortal.ua звернулася до нього, щоб розвінчати найпопулярніші міфи про цей фіолетовий овоч.

Руслан Михайлов: Усе вірно. Баклажан — тепло- і вологолюбна рослина, досить вимоглива до тепла і світла. Ідеальні температурні показники для цього овочу коливаються в діапазоні +20-27°С. Якщо ж температура опускається нижче +15°С, то можуть розпочатися хвороби, а цвіт — обсипатися. Спека теж несприятлива для баклажанів — вище +28°С уже є надмірною температурою. А у такі спекотні дні, як, наприклад у нас влітку, коли термометр показує більше 40°С, а температура ґрунту —більше 50°С, то баклажани можуть просто попектися на сонці. 

Руслан Михайлов: Баклажани не люблять тінь, найкраще вони ростуть на сонці, а тінь їм забезпечує сам кущ, адже плоди ростуть під листям. Дуже важливо на початкових етапах розігнати кущ іще на стадії вирощування розсади (корінь та вегетативну масу). Якщо кущ буде здоровим із широким листям, то баклажану достатньо власної тіні. Під деревами чи в штучному затінку вони рости не будуть.

Руслан Михайлов: Коли баклажан починає плодоносити, ми даємо азотно-фосфорні добрива. Обов’язково чергуємо мінеральні та органічні добрива. Якщо догляд належний і погода сприяє, то баклажан максимально розкриває свій потенціал за розміром, м’ясистістю, масою та смаком. 

Руслан Михайлов: Є гібриди, які не мають гіркоти, — наприклад, Анатолія. Ми вирощуємо саме такі. Але якщо говорити про гіркоту, то найбільша концентрація гірких сполук міститься в насінні та шкірці. Саме тому господині перед приготуванням їжі зазвичай замочують баклажани у воді з сіллю або додають у воду лимонну кислоту. 

Руслан Михайлов: Під час вирощування баклажанів дуже важливо обрати ділянку з багатим ґрунтом та екологічним середовищем. Цей овоч схожий на губку та вбирає в себе не тільки поживні елементи, але й шкідливі. Тому вживати його в сирому вигляді я б не рекомендував. 

Руслан Михайлов: Товарний баклажан має бути ідеальним, особливо якщо ми говоримо про перший ґатунок без плям, які не є характерними для того чи іншого гібриду. Він не має бути закрученим — це ознака того, що овоч був у стресі (наприклад, через спеку), та повинен мати однорідне темне забарвлення.

Якщо ви бачите плями на поверхні баклажанів, то вони, залежно від кольору, можуть свідчити про гниль, хворобу, а також це може бути пляма від сонця. 

Руслан Михайлов: Якщо плоди не пошкоджені, то до двох тижнів можна зберігати за температури +10-15°С. Загалом баклажани — це овочі, які непридатні для тривалого зберігання.  


Іванна Панасюк, AgroPortal.ua