Аграрні «трансформери», або Як зекономити на універсальності

10 січня 2017, 07:31 6430

Сучасні обприскувачі, які легко і швидко переобладнуються на розкидачі мінеральних добрив, схожі на… «трансформери». Та насправді це нові моделі серії R4 цілком реальних машин від John Deere, давніх зелених знайомців українських сільгосптоваровиробників. Читачі AgroPortal.ua мають сьогодні унікальну можливість провести на них тест-драйв.

Комфорт і контроль 

«У сезон ключова особа для мене — механізатор: усі решта забезпечують йому умови і зручність», — ці слова молодого фермера з Житомирщини Олексія Язикова згадуються, коли бачиш кабіну нового обприскувача з сімейства R4 від компанії John Deere. Тут все продумано так, щоби впевненими у нормальній роботі постійно почувалися не тільки оператор машини, але й господар, і сервісний інженер. Усі буквально беруть участь у роботі онлайн, контролюють та аналізують деталі процесу завдяки системі JDLink, сенсорному дисплею 3-го покоління. Він є в базовій комплектації і легко налаштовується з усіма додатками. Навіть новачки можуть справитися з функціями навігації, картування, документування виконуваних операції. Класна основа для тих, хто впроваджує елементи точного землеробства.

Завдяки системі діагностики можна швидко проаналізувати стан машини, виявити несправності і вчасно позбутися проблем. Для безперервної тривалої роботи дорогоцінної гарячої пори механізаторові забезпечують комфорт зручні регульовані крісло та кермо, системи вентиляції та кондиціонування. При тому, що у кабіні величезного об’єму максимальна заскленість, задня сторона тонована — щоби працівникові не заважали відблиски на приладах і не докучало палюче сонце.

Кажуть, що деякі замовники пробували зекономити на системах навігації та автопілотування. Але порахували, як зменшується врожай на необроблених ділянках, скільки втрачається через перекриття. Хіба то економія? На недешевих хімічних продуктах можна заощадити, обладнуючи обприскувачі системою посекційного відключення, що власне і пропонує John Deere.

З листопада наступного року українські споживачі зможуть додати до своїх обприскувачів точнішу та ефективнішу систему пофорсункового відключення Exact Apply. Крім того, John Deere обіцяє також забезпечити систему автоматичної зміни форсунок залежно від типу розчину і погодних умов.

Останнім часом господарі стали особливо приглядатися, на скільки залежить дія препаратів від точно підібраної форсунки. На це, зокрема, тепер постійно звертають увагу і постачальники засобів захисту рослин. Проводять живі експерименти для своїх клієнтів улітку на демополях. Чули, що очевидні результати вразили не одного агровиробника, мовляв, от у чому простий секрет. До обприскувача John Deere можна собі обрати один із шести типів форсунок і працювати з будь-якими препаратами за різної погоди. Пластикові деталі гарантовано захищені, адже конструкція штанги має у перерізі пірамідальну форму, а трубопроводи, клапани й форсунки змонтовані всередині. Під час зміни препарату трубопровід та форсунки продуваються стисненим повітрям для очищення.

Технічне мистецтво R4 

Компанія John Deere називає самохідні обприскувачі серії R4 проявом новітнього технічного мистецтва.

До керування ними вже приходять ті, хто виріс на конструкторах LEGO і з сенсорними гаджетами (хоча ще донедавна керівники господарств часто нарікали, що їх потенційні оператори в дитинстві бачили тільки дідівські МТЗ). Варіанти нових самохідних обприскувачів John Deere можна не тільки обрати за потужністю, але й трансформувати, враховувати тип ґрунтів і змінну ширину колії. Чим не LEGO по-дорослому! Скажімо, модель R4030 має двигун об’ємом 6,8 л потужністю 280 к. с., а вже R4038 і R4045 обладнані 9-літровим двигуном із 346 «конячками». Останні цифри у серії означають об’єм бака для розчину, помножений на 100.

Оператор цих машин просто зі своєї кабіни находу одним рухом тумблера може змінити ширину колії від 3 до 4 метрів. Систему антипробуксовування особливо оцінять ті, кому потрібна ефективніша робота на слабких ґрунтах. Також було впроваджено систему захисту водяного насоса. Як відомо, центрифужні насоси можуть бути пошкоджені, якщо будуть працювати без води. Для запобігання цього, було поставлено ряд датчиків, які сигналізують водію, що насос працює без води. Якщо протягом певного часу оператор не відключить насос після попереджувального сигналу, то комп’ютер зробить це автоматично. Крім того було запроваджено унікальну систему круїз-контролю. Основна суть системи полягає в тому, що комп’ютер слідкує за обертами насоса обприскування і потужністю двигуна. В разі потреби, наприклад рух вгору по схилу, комп’ютер автоматично може знижувати швидкість руху машини, для того щоб заощадити потужність двигуна і віддати її на роботу насоса.

І при тому безпечно

Відомо, що через неполадки у гідравлічних системах самохідні обприскувачі переважно стають практично некерованими. У нових моделях машин від John Deere конструктори передбачили аварійну систему гальм і рульового керування для оператора. За пошкодження гідросистеми в гідробаку завжди залишається робоча рідина, потрібна для забезпечення керованості і можливості гальмування. У разі проблем із гідронасосом вмикається аварійний насос з електроприводом, що живиться від акумулятора.

Не тільки безпечність, але й гранична точність вимагається і від роботи зі штангою. Працювати ж часто доводиться у темний час доби. Та й ідеально рівними полями мало хто може похвалитися. Від різких коливань John Deere убезпечує свої обприскувачі системою стабілізації штанги. Спеціальні ультразвукові сенсори в ній вимірюють відстань до ґрунту або до поверхні рослини, залежно від налаштування. Шасі підтримується на певному рівні завдяки пневматичній підвісці, що також покращує плавність руху по нерівностях.

Пошкодити обприскувач наїздом на несподівану перешкоду не дасть триступенева система захисту штанги.

Крайні секції як лівого, так і правого крила можуть відхилятися назад, вперед і вгору. Кут відхилення сягає 35 градусів.

«Трансформер» обприскувач-розкидач

Щадно ставитися до ґрунту і водночас ефективно спрацювати допоможе трансформація самохідного обприскувача на розкидач мінеральних добрив. Ширина його розкидання сягає 32 м. І переформатувати агрегат вдається не більш як упродовж 4 годин за допомогою крана-балки й кронштейнів для зняття та зберігання штанги. Достатньо від’єднати всього 8 точок кріплення. Щоби не буксувати і не переущільнювати ґрунт, встановлюється комплект широких коліс типорозміру 620/70 R46. За об’єму бункера 8,5 м³ вага добрив може сягати 12 т. Отут знадобиться збільшення ширини колії до 4 м, адже варто подбати про стійкість машини під час руху нерівностями.

Економ-варіант 

Є у John Deere економний бразильський варіант обприскувача — модель 4730. Ця модель раніше випускалась на заводі в США і була надзвичайно популярною в світі та в Україні зокрема. Після впровадження серії R4, John Deere вирішив також паралельно залишити модель 4730. Тому на ринку України John Deere пропонує відразу 2 машини з бочкою 3000 л — сучасний R4030 та добре відомий 4730. Оприскувач 4730 оснащений 6-циліндровим двигуном потужністю 245 к. с., баком на 3000 л.. Має дорожній просвіт 1,57 м. За допомогою додаткових проставок може збільшувати кліренс до 1,93 м. Гідравлічний привід дозволяє змінювати ширину колії з 3 до 3,8 м.

Причіпна мобільність 

Досвідчений полтавський фермер і дослідник Володимир Мокляк, прихильний до різноманітних інновацій, при виборі обприскувачів радить причіпні, більш економічні, на його думку, агрегати (правда, коли певні культури не вимагають найвищого кліренсу). «Потужності трактора, який агрегатується з обприскувачем, при цьому використовуються на різних роботах, це вигідно». Для таких господарів John Deere виробляє на заводі «Хорст» у Нідерландах обприскувачі, представлені в Україні серіями М700 — з одним діафрагменно-поршневим насосом і М900 — з двома. Обидва насоси застосовують одночасно, щоби пришвидшити закачування води в ємність. А от під час роботи їхні ролі розділяються: один займається змішуванням, а другий — безпосередньо внесенням.

Причіпні обприскувачі John Deere цілком задовольняються тракторами невеликої потужності, адже центр ваги обприскувача розташований досить низько і зміщений ближче до тягового бруса. Для серії М900 придатні трактори 155–170 к. с., а для М700 вистачить і машини на 110–135 к. с.

Тракторист навіть невеликого тракторця відчує себе ультрасучасно, працюючи з агрегатами John Deere: у їх причіпних моделях також автоматично контролюється висота штанги за допомогою ультразвукових сенсорів. Оператору не потрібно бігати навколо, щоб закачати воду і залити продукт для обробки, тому що станція керування обприскувачем розташована на одній стороні.

У нових моделях причіпних обприскувачів John Deere продуктивність змішування збільшується в 4-5 раз завдяки використанню ефекту Вентурі (розчин тече спеціальними трубопроводами, які створюють додаткове втягування з бака). Таким чином, на змішування витрачається набагато менше енергії, ніж в обприскувачах інших виробників. Використання менших потужностей економить витрати палива.

Розробники John Deere попрацювали також над удосконаленням системи подачі рідини від бака до кожної секції. Відійшовши від стандарту, почали встановлювати клапани на кожну секцію безпосередньо навпроти центра кожної секції. І тепер, коли відкриваються клапани, всі секції починають працювати одночасно. Мало того, можна встановити і більш сучасну та ефективнішу систему, так, щоби робоча суміш постійно циркулювала штангою. Для початку внесення суміш подається з обох боків, відтепер можна взагалі забути про можливість нерівномірності початку внесення. Керується система за допомогою пневматичних клапанів замість електричних.

Комбінувати контроль виливу теж можна двома способами. Для збільшення точності використовуються датчик тиску, вимірювач потоку рідини або ж обидва пристрої одночасно.

Зрештою, робота із машинами нової генерації John Deere дає не тільки економію та ефект у використанні, але й захоплює можливістю творчо обирати, комбінувати системи, які найбільш відповідають умовам конкретних господарств та характерові їх власників.


Ірина Садова, AgroPortal.ua