Переживе вовчок, витримає посуху: як обрати насіння соняшнику

10 грудня 2019, 06:55 4465

Україна є світовим лідером з виробництва соняшнику та експорту олії. Під урожай 2019 року культурою було засіяно приблизно 6 млн га. З одного боку, це робить вітчизняний ринок дуже привабливим для міжнародних селекційних компаній та інститутів. З іншого — переповненим виробниками насіннєвого матеріалу з усього світу.

Сьогодні українському фермеру доводиться робити вибір з понад 100 торгових марок, безлічі гібридів і сортів. При цьому стає все важче відрізнити якісне насіння соняшнику з високим потенціалом урожайності та стійкості до абіотичних факторів від насіння, головною перевагою якого є висока ціна і потужна маркетингова підтримка з боку виробника.

Які фактори слід враховувати при виборі дійсно якісного насіннєвого матеріалу, AgroPortal.uaрозповіли в компанії «Євросем».

Прийде жовтенький вовчок… Не прийде!

Компанія «Євросем», яка співпрацює з NS Seme у кількох напрямках, є виробником високоякісного насіннєвого матеріалу. Вона протягом шести років пропонує своїм партнерам насіння селекції Інституту рільництва та овочівництва (Сербія).

В асортименті особливої уваги заслуговують два гібриди — Авалон (НС 6046) та Тор (НС 7749). Вони мають безпрецедентну стійкість до вовчка соняшникового. Цей рослинний паразит є головною загрозою у світовому виробництві соняшнику. Він пригнічує 50% світових посівів цієї культури. Названі гібриди протестували в регіонах України, які страждають від цієї проблеми. Також вони мають високу стійкість до посухи та потужний потенціал урожайності — понад 50 ц/га.

Популярними гібридами під класичну технологію є суперврожайний Аякс, а також Тор та Авалон. Два останніх — стійкі до 7-ми та вище рас вовчка соняшникового (OR 7+/G+).

Під технологію Clearfield чудово підійде високоврожайний гібрид Пегас, під технологію Sumo— Сумо 556 та Сумо 007. Це — посухостійкі гібриди зі швидким відновленням росту після гербіцидної обробки та стійкі до найпоширеніших хвороб. Сумо 007 також витримує до 6-ти рас вовчка соняшникового, а Сумо 556 — стабільний у врожайності.

Спершу — наука

Партнерську програму з дослідження соняшникового вовчка (Orobanche cumana) NS Seme в Україні теж веде компанією «Євросем». Це — єдина українська компанія, що має в своїй структурі науковий відділ, який займається вузьконаправленими дослідженнями цієї вкрай вірулентної рослини-паразита.

Ключовими напрямками дослідження є:

  • вивчення географічно-расової належності та різноманітності популяції вовчка в Україні;
  • визначення різновидів та популяцій рослин роду Helianthus, що є донорами генів стійкості до локальних рас вовчка;
  • дослідження методів та шляхів розповсюдження насіння вовчка;
  • пошук методів боротьби та стримування розповсюдження паразита в Україні.

На сьогодні ідентифіковано лише 8 рас вовчка соняшникового (раси А-H), але вони суттєво відрізняються за своєю морфологією та генетикою у різних країнах. До того ж, фактично селекційно доведено лише стійкість до 7-ми рас (A-G).

Деякі виробники зловживають довірою фермерів та вказують стійкість до вовчка на рівні 8-ми або навіть 9-ти рас. Проте насправді це обман, який використовують в рекламних цілях, запевняють у компанії.

Потім — підготовка насіння

Захистити урожай від хвороб, шкідників та знизити стрес на етапі проростання і сходів допоможе допосівна обробка насіння. Тому під час вибору посівного матеріалу важливо звертати увагу на якість обробки насіння. Багато виробників не переймаються цим питанням і використовують дешеві та неякісні препарати.

Однак під час купівлі необхідно звертати увагу на назву та спектр дії речовин і норму їх обробки. Тільки на перших етапах проростання, через несприятливі умови, рослина може втратити більше 50% від свого генетичного потенціалу урожайності.

Компанія «Євросем» розробила технологічне рішення PREMIUM для обробки насіння соняшнику, яке за своїми характеристиками не має аналогів в Україні. У своїй основі воно має комплексний підхід до захисту та живлення сходів. Це включає в себе кілька елементів:

  • насіння з масою тисячі від 58 г;
  • обробка трьома фунгіцидними компонентами: Флудіоксоніл, Металаксил-М та Тирам, що дозволяє захистити насіння та сходи від майже всього спектру захворювань на початкових етапах вегетації;
  • обробка поживним комплексом макро- та мікроелементів Євростім Преміум. Це сприяє покращеному живленню паростка на ранніх стадіях росту і розвитку та збільшує енергію проростання;
  • обробка стимулятором росту (Stimulate) — ідеальне співвідношення фітогормонів, що активує ріст та розвиток рослини, стимулює поділ клітин, захищає від стресових впливів сходи та молоді паростки.

Якісна обробка насіння підвищує його схожість, стійкість до хвороб та збільшує врожайність загалом.

80 років досвіду

Інститут рільництва та овочівництва відомий вітчизняним агровиробникам під торговельною маркою NS Seme понад 20 років. Він займає поважне місце серед селекційних установ, які працюють у нашій країні. Досягнення установи у селекції добре відомі в усьому світі вже більше 80 років, оскільки інститут є одним із найстаріших у Європі. Він був заснований у 1938 році.

Сьогодні компанія NS Seme працює у більш ніж 30 країнах світу. Вона має в своєму селекційному портфоліо майже всі головні світові культури: від гібридів соняшнику — до люцерни, від зимуючого гороху — до однієї з найкращих не-ГМО сої у Європі та багато іншого.

Один із перших в світі гібридів соняшнику у 1978 році був винайдений фахівцями інституту. Перший IMI-гібрид у Європі був також створений тут, А ще — перше джерело толерантності до Phomopsis було визначено в лабораторіях інституту. А сьогодні гібриди NS Seme визнані найбільш стійкими до цього захворювання. Всі європейські селекційні компанії мають спільні з інститутом гібриди чи купляють у нього генетичну плазму. На сьогодні в світі інститутом зареєстровано 402 власних та 235 спільних гібридів соняшнику. Щороку генетикою з Сербії в світі засівають не менше 3 млн га. 

«Євросем» — це прибуткове насіння

З року в рік клієнтів у компанії «Євросем» стає дедалі більше. Все завдяки рекомендаціям та відгукам існуючих клієнтів. Цьогорічний непростий сезон дозволив отримати відмінні результати врожайності не тільки в центральних регіонах, а й у південних регіонах з мінімальною кількістю опадів.  

Наукові досягнення в сербській селекції, великий потенціал урожайності, преміальна обробка насіння та агрономічний досвід у супроводженні клієнтів — запорука високих результатів та гарних врожаїв, адже «Євросем» — це прибуткове насіння.


AgroPortal.ua за матеріалами «Євросем»