У ЄС погодили новий варіант домовленості про безмитну торгівлю з Україною

09 квітня 2024, 09:20 1192

Європейський парламент та Рада ЄС 8 квітня погодили нову попередню домовленість про продовження лібералізації торгівлі з Україною.

Про це говориться у повідомленні Європарламенту.

Так, сторони домовились призупинити дію мит і квот на український експорт до ЄС до 5 червня 2025 року.

«Ці односторонні заходи щодо лібералізації торгівлі допоможуть стабілізувати українську економіку та сприяти поступовій інтеграції країни у внутрішній ринок ЄС», — сказано у повідомленні.

Домовленість передбачає можливості для обмеження експорту окремих категорій товарів з України до ЄС.

«Якщо на ринку ЄС чи ринках однієї чи кількох країн ЄС виникнуть значні збої через український імпорт, наприклад, пшениці, регламент гарантує, що Єврокомісія зможе швидко відреагувати і вжити будь-які заходи, які вважатиме за потрібне», — наголошується у повідомленні.

Також у межах посилених захисних заходів для захисту фермерів ЄС режим лібералізації торгівлі може бути екстрено зупинений для особливо чутливих сільськогосподарських продуктів, а саме птиці, яєць, цукру, вівса, крупи, кукурудзи та меду.

«Учасники переговорів погодилися продовжити базовий період, який використовується як основа для застосування цього автоматичного захисту, а це означає, що якщо імпорт цих продуктів перевищить середній обсяг імпорту, зареєстрований у другій половині 2021 року, а також упродовж 2022 і 2023 років, тарифи будуть переглянуті», — уточнюється у повідомленні.

Крім того, Єврокомісія зобов'язується посилити моніторинг імпорту зерна, зокрема пшениці.

Водночас європейські законодавці схвалили зобов'язання Єврокомісії обговорити постійну лібералізацію тарифів з Україною в межах процесу перегляду Угоди про асоціацію, щойно буде завершено законодавчу процедуру щодо тимчасової лібералізації, та забезпечити активну участь Європарламенту в цьому процесі.

Європейський парламент ще має проголосувати за це рішення під час пленарного засідання у квітні, після чого зміни до правил торгівлі з Україною затвердить Рада ЄС.