Обов'язкова фортифікація продуктів загрожує зупинкою підприємств і втратою ринків

12 квітня 2024, 09:27 1125

Український бізнес наполягає на проведенні відкритої дискусії щодо ініціативи з фортифікації продуктів харчування.

Про це йдеться у повідомленні Європейської Бізнес Асоціації. 

Зазначається, що 13 березня 2024 року на офіційному сайті Міністерства охорони здоров’я для публічного обговорення був опублікований проєкт КМУ щодо Порядку фортифікації харчових продуктів (добавлення (насичення) продуктів харчування вітамінами).

Так, проєктом постанови планується визначення рівнів споживання окремих харчових продуктів, до яких можуть бути додані вітаміни та/або мінеральні речовини. 

«Порядок фортифікації харчових продуктів, який пропонується затвердити, визначає підстави та процедуру запровадження обов’язкової фортифікації харчових продуктів окремими вітамінами та/або мінеральними речовинами. Окрім того, проєктом порядку передбачено, що обов’язкова фортифікація харчових продуктів операторами ринку запроваджується Кабінетом Міністрів України шляхом видання розпорядження відповідно до цього порядку. Тож передбачається, що фортифікація може стати обов’язковою для всіх виробників», — зазначають в асоціації.

Водночас представники бізнесу зауважують, що запровадження фортифікації харчових продуктів потребує серйозних інвестицій у модернізацію виробничих ліній. Це може створити значні фінансові труднощі для компаній та галузі харчової промисловості, які вже зазнають значних втрат під час воєнного часу. Тож існує ризик, що не всі суб’єкти господарювання харчової галузі зможуть модернізувати свої виробничі потужності для впровадження фортифікації продуктів, особливо зараз, у непростий для бізнесу час. Оскільки це потребує переформатування та зміни обладнання на заводах, оновлення рецептур, зміни етикеток тощо.

«Як наслідок, неможливість виконання встановлених вимог може призвести до таких негативних наслідків як закриття підприємств, втрата робочих місць, збитки для галузі та зменшення сплати податків до державного бюджету. Додатково це може спричинити зростання цін на продукцію та відобразитися на фінансовому становищі кінцевого споживача», — підкреслюють у ЄБА.

До того ж запровадження обов’язкової фортифікації деяких продуктів, що виробляються на території України, на думку фахівців, потенційно може призвести до втрати зовнішніх ринків, де існує попит на нефортифіковану продукцію, а також до необґрунтованого фінансового навантаження не тільки на суб’єктів господарювання, а й на споживачів. 

Європейська Бізнес Асоціація звертається до прем’єр-міністра України Дениса Шмигаля, міністра агрополітики Миколи Сольського та міністра охорони здоров’я Віктора Ляшка з проханням надати для ознайомлення редакцію проєкту розпорядження, яким планується запровадити обов’язкову фортифікацію харчових продуктів. Крім того, пояснити, які саме продукти харчування підлягатимуть фортифікації в обов’язковому порядку, чи передбачено отримання суб’єктами господарювання компенсації або підтримки від держави для запровадження обов’язкової фортифікації продуктів харчування тощо.