Історія фермерства по-дівчачому. Як амбіції переросли у ефективний та красивий бізнес

18 березня 2023, 05:30 9942

Тридцятирічна Марія Завгородня вже 5 років керує фермерським господарством «Анкор» (Полтавська область), яке їй залишилось у спадок. Тож професія агронома не була її свідомим вибором… на початку.

«У 2017 році, коли потрібно було прийняти рішення, що робити з господарством, спочатку план був зібрати врожай, оформити необхідні документи і продавати компанію. Було трохи нелегко це все організувати з погляду юридичних аспектів, названих «друзів». Тоді мені захотілось довести, що я зможу організувати роботу самостійно, зі мною потрібно рахуватись. Таке бажання виникло через рік господарювання, тоді ж і з’явилася сторінка в Instagram», — розповіла AgroPortal.ua у прямому ефірі в Instagram Марія Завгородня.  


Її агроблог зараз налічує 15 тис. підписників. Мотивацією вести Instagram-сторінку для дівчини стало бажання показати результати своєї роботи, а також транслювати, що агро — це не те, що думає більшість. Агро – це гарно в будь-яку пору року, престижно і технологічно.

Марія Завгородня записує сторіз у соціальній мережі на полі, де працює ґрунтообробна техніка, розповідає про особливості підготовки ґрунту до посівної. Причому на полях її завжди можна побачити у красивій сукні та з макіяжем. Тож руйнуються стереотипи, що сільське господарство — це про гумові чоботи і пилюку. 

Вона також розповідає, що на початку аграрної діяльності досвідчені фермери не сприймали її серйозно. Зараз ситуація змінилась, дівчина показує результат, ефективно працює, буває, що уже з нею радяться колеги. 

На питання, чи планує Марія здобути спеціалізовану освіту, каже, що зараз часу взагалі не вистачає, а навчатись просто для «галочки» — не бачить сенсу. Тому поки в планах.

На сьогодні СФГ «Анкор» має в обробітку 450 га, займається лише рослинництвом (озимий ячмінь, пшениця, соняшник, кукурудза, ріпак). Є плани щодо тваринництва, а саме — птахівництва, та поки не склалось, хоча є деякі інфраструктурні об’єкти для цього.

Збільшення земельного банку є у планах господарства, але фермерка зазначає, що поки поблизу такої можливості немає. «Хочеться побудувати сушарку, більше інфраструктури для зберігання, переробки, але це плани не найближчого року, зважаючи на економічну ситуацію та прогнози», — коментує вона. 

Окрім того, що Марія — молода мама, вона повністю займається операційною діяльністю господарства. «Посівна, обробка ґрунту, внесення добрив, збирання врожаю — я завжди на полі. Дім, робота і поле — все знаходиться максимально поруч. Наприклад, із розчином для обприскування можна дуже легко щось наплутати, що нестиме негативні наслідки, тому краще я все проконтролюю або ж зроблю сама», — розповідає вона.

Загальна кількість працівників господарства складає 8 осіб. Агронома в штаті немає, але є консультант. Завдяки йому, каже Марія, вдалось ефективно працювати. У 2018 році, коли починала, поїхали в поле знайомитись із рослинами. 

«Тримати в штаті хорошого агронома — дуже дорого. Я сама постійно навчаюсь агрономії, вже пройшла всі курси Growex», — ділиться досвідом фермерка. 

Вона впевнена, що яким би хорошим агроном не був, яке б насіння не купували — без вологи не буде хорошого врожаю. Якщо оцінювати динаміку врожайності господарства з 2018-го по 2022 рік, то перший був найуспішніший — можливо, рік такий, або ж початківцям щастить.

Минулий рік для СФГ «Анкор» пройшов відносно добре. До початку великої війни було закуплене пальне, насіння, ЗЗР, мінеральні добрива. 22 лютого отримали останню поставку. Були проблеми на початку весни через погодні умови, внесений гербіцид не спрацював, і потрібно було оперативно докупити інший. Це було зробити нелегко, шукали його по всій країні. Також відчули дефіцит пального восени, саме бензин неможливо було закупити на господарство. Тому Марія двічі на день їздила з каністрами на заправку, щоб техніка працювала у полі. 

За результатами минулого року господарство загалом по кукурудзі вийшло в плюс, а по зернових — майже в нуль. Ключовим фактором економії стала наявність власного транспорту, тому на логістику витратили менше, ніж якби орендували машини. 

Сівозміни на 2023 рік у СФГ «Анкор» будуть дотримуватись, нічого майже не змінювали. «У мене був досвід посіву соняшнику на одному місці через рік — врожайність була на порядок нижчою. Це дуже ризиковано, я б не рекомендувала сіяти сонях по соняху», — констатує Марія.

Все насіння в господарстві було закуплене восени. Вартість збільшились, особливо на топові гібриди. Фермерка каже, що деякі з них, можливо, нерентабельно було купувати, але будуть пробувати. ЗЗР також подорожчали на 35%, деякі препарати замінили на дешевші, але всі мікроелементи, які потрібно внести, закупили. Паливом забезпечені на 100% також. 

Всю необхідну техніку мають у наявності, за потреби оновлюють. Але Марія все ж надає перевагу зеленому бренду: каже, що John Deere — це найкраще для поля. 

Також у господарстві вона планує впровадити повний цикл точного землеробства. Компанія-підрядник уже зробила аудит, склала план дій. «Мені розписали поетапний план на 5 років. Оскільки це дуже великі капіталовкладення, то такий шлях є більш прийнятний для реалізації», — зазначає фермерка. 

Минулого року вже поставили картування урожайності на комбайн, декілька років будуть збирати інформацію по полях, і лише після цього планується аналіз ґрунту. Цього року також замовили автопілот на техніку.  

Питання бронювання працівників для Марії дуже складне та болюче. Ще з самого початку бронювали, до 10 лютого 2023 року діяв наказ. 

«Ті критерії, що діють зараз, — це нереальні умови для нас. Ми постійно тримаємо дане питання на контролі, але як воно вирішиться, я не знаю. Якщо мобілізують двох працівників, яких уже викликали до військкомату, то я не знаю, хто буде сіяти. Минулого року один із наших працівників пішов добровольцем, він саме відповідав за посівну. Звичайно, відобразилось на якості», — говорить Завгородня. 

Також вона зазначає, що якщо ситуація з цінами на зернові та технічні культури не зміниться, то господарства з таким земельним банком, як у ФГ «Анкор», підуть у нішеві культури або ж зменшать посівні площі та займатимуться овочівництвом. 


Наталія Помянська, AgroPortal.ua