Після війни потрібно переглянути ставлення до аграрного сектору. Сьогодні все впирається в кошти

11 березня 2023, 05:55 5895

Під урожай-2023 озима група посіяна в меншій кількості. Багато фермерів не сіяли озиму пшеницю через складні погодні умови, до того ж кукурудзу збирали доволі тривалий час, а багато площ соняшнику залишилися взагалі незібраними. Тож викликів багато, і навантаження на весняну посівну кампанію буде щонайменше вдвічі більшим, ніж завжди.

Про це розповів керівник та засновник ПП «Андріївка» (Харківська обл.) Микола Пивовар. 

Зміни будуть щодо бобових культур, оскільки вартість міндобрив, зокрема карбаміду й аміачної селітри, хоч останнього місяця і знизилася, та ми розуміємо, що не зможемо внести їхній обсяг відповідно до традиційної технології. Це просто буде фінансово необґрунтовано, і собівартість продукції не дозволить не те що заробити якісь кошти, а реалізувати її хоча б у нуль. Тому в своєму господарстві плануємо цього року збільшити посіви гороху втричі — до 400 га.

За його прогнозами, аграрії матимуть у сівозміні кукурудзу та соняшник, але площі будуть коригуватися.

«Раніше ми вирощували цукровий буряк, але наразі не плануємо. Не сіяли його і у 2022 році, оскільки ця культура потребує вкладення значних коштів, а цукрові заводи не працюють. Основна причина цього факту — прифронтова зона. Навіть ті заводи, які працювали до останнього, не можуть заводити себе в ризики та обіцяти аграріям, що приймуть вирощену сировину», — розповідає Микола Пивовар.

Генеральний директор ФГ «Родина-2007» Валерій Мартишко додає, що сівозміну формує рентабельність. Попит породжує пропозицію, і цієї ринкової формули ніхто не відміняв і не відмінить. 

Сьогодні ми опинилися в ситуації, коли посіяти нічого, внести в ґрунт і залити в бак теж немає чого. Таке сільгоспвиробники вже проходили, коли вирізали тваринництво, йшли на позики, заставляли свої будинки, щоб купити насіння і дизпаливо, тож ситуація загрозлива. Але аграрії не такі слабкі: якщо витримали розруху постколгоспних часів, то вже гірше не буде.

Водночас сільгоспвиробники налаштовані оптимістично, вірять у перемогу і зазначають: коли всі площі повернуться до обробітку, за належного фінансування Україна може вийти і на 100 млн т валового збору зернових та олійних. 

«Після війни в Україні потрібно переглянути ставлення до аграрного сектору. Сьогодні все впирається в кошти: будуть дешеві кредити — будемо розвиватися», — впевнений Валерій Мартишко.


Людмила Лебідь, AgroPortal.ua