Асоціація «Український клуб аграрного бізнесу» звернулась депутатів з проханням підтримати  у першому читанні законопроект №3295, яким забезпечується функціонування Державного аграрного реєстру.

Як йдеться у зверненні, в рамках держбюджету на підтримку агрокомплексу України щороку виділяються кошти на різні напрями підтримки для покращення роботи сектору. Зокрема на цей рік передбачено 4 млрд грн на ряд напрямів, повідомляє УКАБ.

«Водночас, процедура адміністрування програм держпідтримки аграріїв та розподіл цих коштів є одним із найбільш слабких місць в системі підтримки сільського господарства. Складнощі із адміністративним обслуговуванням програм підтримки спричиняють значні адміністративні витрати в перерахунку на обсяги виробництва, зменшують бажання брати участь в програмах державної підтримки та ускладнюють можливості їх використання невеликим аграріям. 

Також, відсутність надійного джерела інформації про характеристики агровиробників та раніше отримані кошти державної підтримки ускладнює аналіз ефективності використання бюджетних коштів, і відповідно формування політики в сфері підтримки аграрного сектору», — пояснюють аналітики.

У той же час, законопроектом №3295 передбачається створення єдиної державної інформаційної системи, що міститиме відомості про виробників сільськогосподарської продукції та забезпечуватиме ефективне адміністрування державної підтримки.

Єдина державна інформаційна система (Державний аграрний реєстр) забезпечить: 

1) спрощену реєстрацію сільгоспвиробників із метою отримання бюджетної підтримки;

2) автоматичну перевірку їх статусу через доступ до інших державних реєстрів та кадастрів;

3) просте подання заявки на отримання державної підтримки;

4) швидку перевірку відповідності критеріям надання підтримки;

5) можливість оцінки ефективності застосування заходів підтримки;

6) публічність розподілу коштів державної підтримки і контроль зі сторони держави та громадськості щодо використання коштів платників податків;

7) формування «єдиного кабінету аграрія», що дасть можливість отримувати державні сервіси, взаємодіяти із реєстрами та кадастрами, зокрема при реєстрації земельних ділянок або виправленні помилок в державному земельному кадастрі. 

В цьому кабінеті аграрій зможе зазначивши інформацію дані про себе, натомість отримувати сервіс з боку реєстру — отримувати всю інформацію про програми підтримки, які може запропонувати йому держава, зважаючи на його параметри.

«Розвиваючи далі такий онлайн-кабінет для аграріїв, можна було б його використовувати не лише для державної підтримки і надання державних послуг та сервісу. До реєстру можна було б інтегрувати фінансові установи зі своїми програмами фінансування аграріїв, міжнародні та національні інституції зі своїми програмами розвитку, гранти тощо, де аграрії розуміючи свої параметри і маючи всю вичерпну інформацію про себе може отримати перелік фінансових інструментів, опцій і доступних механізмів розвитку та підтримки», — пояснює радник із стратегічного розвитку президента УКАБ Володимир Лапа.

Враховуючи вищезазначене, УКАБ закликає депутатів ВРУ підтримати під час голосування у першому читанні законопроект №3295 про внесення змін до Закону України «Про державну підтримку сільського господарства України» та інших законів Україні щодо функціонування Державного аграрного реєстру та удосконалення державної підтримки виробників сільськогосподарської продукції.

Мультимедіа