Рынок техники 2022. Чего ожидать украинским аграриям

04 октября 2021, 06:17 4937

Несмотря на второй год пандемии, нехватку комплектующих и логистические проблемы, компании-производители сельскохозяйственной техники говорят об избыточном спросе на машины со стороны аграриев и выполнении всех планов по продаже на 100% еще в начале второго полугодия.

Ко Всемирному дню сельскохозяйственной техники AgroPortal.ua поинтересовался у представителей мировых производителей техники, каким был для них 2021 год, расспросил об особенностях украинского рынка, нынешних новинках и прогнозах на 2022 год.

* Текст подається мовою оригіналу

Особливості українського ринку. Для нас 2021 рік був дуже вдалим, як і для всіх гравців ринку в цілому. Наш план із реалізації сільгоспмашин і запчастин виконали вже в середині липня.

Звичайно, після різкого падіння ринку в 2020-му, цей рік був наповнений приємними сюрпризами, хоча були й ускладнення в питаннях наявності та доставки комплектуючих, збільшення вартості виробництва та логістики, які наклали відбиток на бізнес цього року.

Український ринок досить волатильний, і до цього всі звикли. До того ж, на нього впливали розмови про ринок землі, економічні та політичні події. Важливою для аграріїв була тема посухи, яка була минулого року і вплинула на прибутковість сільгоспвиробників та їхній настрій, а також — пандемія. 

Багато виробників стали дивитися в бік більш сприятливих і ресурсозберігаючих технологій. Ми бачимо великий інтерес до техніки для нетрадиційної обробки ґрунту, до більш розумних машин для розкидання добрив і обприскування. Надалі попит на такі технології буде тільки збільшуватися. 

Новинки-2021. У зв'язку з цим ми вивели на ринок декілька важливих новинок: комплекс для strip-till GLADIATOR за один сезон став бестселером, два обприскувачі з системою Autospray, два нових посівних комплекси для no-till — Espro RT 12000 і mini-till — Aurok. 

Прогноз на 2022 рік. Наступного року ми прогнозуємо збереження як позитивних, так і негативних тенденцій. Ринок техніки залишиться активним і, можливо, навіть виросте, але ми очікуємо, що в першому півріччі ще залишаться складнощі з логістикою, термінами виконання та наявністю комплектуючих. Тому своїх партнерів і клієнтів просимо робити замовлення вчасно.

Особливості українського ринку. Цей рік для  ДП «Амазоне-Україна» був успішним: ми оновили всі рекордні показники з продажів, а тому очікуємо завершити рік зі 100-відсотковим зростанням у порівнянні з минулим роком. Таким чином ми плануємо удвічі збільшити товарообіг в Україні.

Особливо хотілося б відзначити, що цього року ми вийшли на перше місце з продажу в Україні причіпних обприскувачів серед іноземних виробників. Крім того, історично компанія Amazone тримає першість у продажах розподільників добрив. 

Збільшилась частка продажів саме розумних розподільників добрив на українському ринку. І ця тенденція триватиме, адже все більше агровиробників впроваджують точне землеробство. 

Що стосується Primera DMC, то ця сівалка продемонструвала зростання продажів майже утричі (порівняно з минулим роком), що перевершило наші найсміливіші очікування. Продажі нашого флагманського обприскувача Pantera в Україні також зросли більш ніж удвічі. Цьому посприяла поява нового покоління штанги. Якщо говорити загалом, то всі ключові продукти Amazone перебувають у позитивному тренді на українському ринку.

Новинки-2021. Цього року компанія Amazone презентувала новий напівоборотний плуг Tyrok, дисколаповий комбінований культиватор Ceus з жорсткою рамою, дискову борону Catros XL. Також ми привезли три одиниці нової для нашого ринку сівалки Condor, розпочали постачання перших розподільників добрив ZA-TS та ZG-TS з датчиком вітру.

Прогноз на 2022 рік. Обсяги ринку збережуться на рівні 2021 року, хоча не виключено, що відбудуться зміни у розподілі частки ринку між продуктами. І це буде пов’язано найперше з дефіцитом продуктів. Ми відчуваємо наразі дуже суттєвий дефіцит у розумних розподільниках, ґрунтообробній техніці тощо.

На низку продуктів вже вибрана квота на 2022 рік, тому, на жаль, ми не зможемо поставити на ринок усю кількість, яку вже замовили. Відповідно обсяг продажів, за нашим прогнозом, залишиться приблизно на рівні 2021 року.

Особливості українського ринку. Загалом 2021-й це був хороший рік. Але він мав двояке вираження: з одного боку, ми мали достатній обсяг продажів, а з іншого — були затримки з поставками з нашого боку. У зв’язку з пандемією у глобальних масштабах були перервані або подовжені ланцюжки поставок комплектувальних деталей, це відповідним чином позначилося на термінах виробництва. У кінцевому результаті це відчули й наші клієнти.

Знаковим для компанії HORSCH було завершення будівництва власного представництва в Україні, в якому розміщені центральний склад запасних частин і навчальний центр. 

Особливістю було також раннє укладення договорів (раніше, ніж зазвичай, ще з червня по серпень) на сівалки точного висіву Maestro. Цю техніку давно розкупили наперед не лише в Україні, а й по всьому світу. Кожна країна замовила більший обсяг, ніж ми передбачали. Тож єдине, що обмежує появу червоних машин на полях, — це потужності наших заводів і швидкість поставок деталей від постачальників у зв’язку зі світовою пандемією.

Новинки-2021. Ринку були представлені нові дозувальні пристрої AirVac та AirSpeed для сівалок точного висіву Maestro. Відтепер обидві дозувальні системи доступні для всіх моделей Maestro з будь-якою робочою шириною захвату. 

Успішно склав іспит на українських полях багатьох агропідприємств і новий обприскувач Leeb VL. Ця техніка полюбилась аграріям за її технічні можливості. Вперше цього року до України завезений також обприскувач Leeb 12 TD з об’ємом бака 12000 м3.

З новинок — це розширення можливостей інтелектуальних рішень. Зокрема, оснащення техніки цифровим рішенням HorschConnect. Другим за значенням пріоритетом є керування машинами через смартфон. З новим застосунком App MobileControl можна інтуїтивно і швидко керувати всіма функціями сівалок і обприскувачів. 

Ми не зможемо виробити таку кількість техніки, яку можемо продати. На жаль. Українські аграрії мали дуже врожайний рік — краще, ніж очікували, і також хороші ціни, тому інвестиційний настрій позитивний, аграрії налаштовані купувати техніку. Попит на наші машини тут високий, і Україна, як і раніше, залишається для нас стабільним ринком.

 

Особливості українського ринку. 2021 рік був, з одного боку, як і у всього ринку — хороший з точки зору попиту, адже ринок зріс, при цьому в світі є відчутний дефіцит багатьох комплектуючих, через що практично в усіх виробників є значні затримки з виробництвом розміщених замовлень. Але з іншого боку, ми ще минулого року планували збільшення своїх продажів, тоді коли всі були скептичні. Завдяки цьому ми змогли більшою мірою задовольнити потреби аграріїв. Продажі кінцевим клієнтам зросли більше ніж удвічі.

Український ринок завжди був і залишається особливим. Марно шукати аналогії з іншими, навіть сусідніми ринками. Особливість минулого сезону в декількох факторах — все, що пов'язане з відкриттям ринку землі, високі ціни на зерно та в результаті — відкладений попит, який аграрії задовольняли в цьому сезоні. Найбільшою мірою це стосується літнього сезону.

Новинки-2021. Минулого року нами було поставлено до України 26 різних моделей, цього року — вже 52 моделі, зокрема ті, що BEDNAR виробляє давно, але не поставляв раніше до України. З абсолютних новинок, які нещодавно з'явилися в портфоліо заводу, — зернові сівалки: Efecta CE12000 (12 м), OMEGA OO4000FL, CORSA9000, бункер для добрив ComboSystem, нове покоління дискаторів SwifterDisc Profi, стерньові культиватори VERSATILL, стріптільні глибокорозпушувачі TERRASTRIP на 8 рядів із міжряддям 70 см.

Прогноз на 2022 рік. Він буде значно цікавішим та складнішим, ніж 2021-й. З одного боку, ще буде відчуватись дефіцит комплектуючих, що буде стримувати зростання виробництва та поставок заводами-виробниками. З іншого боку — цьогорічний дефіцит спонукає дилерів зробити оптимістичні замовлення на сезон-2022. Але я не впевнений, що попит з боку аграріїв зростатиме. Хоча, як ми говорили на початку, в Україні особливий ринок, і він може бути геть не таким, як ми прогнозуємо, адже є ще геополітика, війна, внутрішня політика та багато чого іншого.

Особливості українського ринку. 2021 рік був непростим для нашої компанії в цілому. Через брак комплектуючих зменшилася кількість вироблених машин на 600 одиниць, але все одно ми виробили 9 тис. машин, що більше в порівнянні з минулим роком. У 2020 році було вироблено 8,2 тис. одиниць техніки. На наступний рік плануємо 10,5 тис. одиниць, що є найбільшою кількістю в Німеччині й черговим рекордом у Weidemann GmbH.

Щодо України, то цей рік був трохи гіршим, ніж 2020-й. 

Особливості українського ринку — це відсутність з боку держави активної фінансової підтримки у вигляді субсидій на придбання техніки і субсидованих кредитів для аграріїв. 

Прогноз на 2022 рік. Незважаючи на складнощі, Weidemann з оптимізмом дивиться на український ринок і планує значне збільшення своєї присутності. Уже наступного року плануємо поставити на український ринок перші 7-метрові телескопічні навантажувачі.


Людмила Лебідь, AgroPortal.ua