Всеукраїнський конкурс «Неймовірні села України 2022» ще раз засвідчив, що майбутнє українського села полягає в розвитку територій через втілення сталих проєктів. Саме це забезпечує економічний, соціальний та екологічний добробут мешканців сіл.
Цьогоріч на конкурс надійшло 120 заявок до повномасштабної війни в Україні та 90 — після рестарту конкурсу наприкінці травня. До війни найбільш активними у поданні заявок були жителі Івано-Франківської та Луганської областей, а після її початку — мешканці Чернігівщини.
Близько 30% усіх заявок, які отримала редакція AgroPortal.ua від неймовірних сіл, акцентовані на виробництво сушеної продукції: виготовлення борщових наборів та сухого пюре, створення лікарських зборів для чаїв, виробництво цукатів із овочів та фруктів.
Відеозапис онлайн-захисту робіт: https://bit.ly/3oC3drd
Конкурс не втрачає своєї актуальності, а навпаки — з кожним роком набуває нового значення. Цьогоріч після рестарту конкурсу ми приймали проєктні заявки від сіл з акцентом на створення локального виробництва, розвиток кооперації та створення додаткових робочих місць. Ми дуже раді, що в такий важкий для України час є плеяда людей, які, незважаючи на обставини, поділяють нашу ідею популяризації розвитку сільських територій.
Вже другий рік поспіль головним партнером конкурсу «Неймовірні села України» є Посольство Королівства Нідерландів в Україні. Цього року посольство збільшило призовий фонд — крім переможця, який отримав 100 тис. грн на реалізацію свого проєкту, села, які посіли 2 та 3 місця, отримали по 50 тис. грн.
За словами радника з питань сільського господарства Посольства Королівства Нідерландів в Україні Рейнауда Наутена, таке рішення було прийняте тому, що на конкурс надійшло багато чудових проєктів, і важливо, щоб частина з них реалізувалася, адже цей поштовх дозволить громадам відкрити свій потенціал.
Ми підтримували конкурс у попередні роки, і я на власні очі побачив, наскільки цей проєкт важливий для розвитку сільських територій. Громади розпочинають працювати з представниками інших громад, створюють нові можливості для економічного розвитку, для збереження традицій та історії. Коли ти бачиш бажання, енергію, ідеї, то прагнеш продовжувати цей конкурс. Адже впроваджуються чудові зміни, і це, зокрема, дуже важливо в такі часи, які ми переживаємо зараз.
Члени Експертної ради Всеукраїнського конкурсу «Неймовірні села України 2022» були приємно вражені кількістю поданих заявок на участь і особливо з прикордонних областей, які були нещодавно звільнені від російської навали.
Звичайно, поки триває війна, і на території України йдуть активні воєнні дії, складно говорити про майбутнє, а тим більше — про створення і розвиток бізнесу. Але з вірою в перемогу фіналісти конкурсу презентували неймовірні проєкти, які готові реалізувати вже найближчим часом.
Важливо, що в кожній презентації була тема екологічно чистої продукції, адже мета цього проєкту — сталий розвиток, зокрема і розвиток регіонів. Йдеться про проєкти, які зроблять село упізнаваним для всієї України та допоможуть фінансово. Якщо говорити про майбутній розвиток села, то мені здається, що це історичний момент для того, щоб задуматись, яке село ми хочемо бачити. Чи це село буде дійсно для жителів сільської місцевості, які матимуть зайнятість і розвиватимуть сучасні бізнес-проєкти, чи ми повернемося до колгоспного типу сіл, які були створені штучно.
Як розповіла посол з особливих доручень при Міністерстві закордонних справ України Ольга Трофімцева, яка не один рік входить до Експертної ради конкурсу, з кожним роком спостерігається все вища професійність сіл у підходах до підготовки конкурсних заявок, тобто громади чи окремі села намагаються знаходити родзинки не лише з погляду абстрактної цікавості, а й бізнес-підходів та сталості.
З роками відчувається, що учасники конкурсу «Неймовірні села України» дійсно дивляться на те, щоб була певна сталість у їхніх проєктах. Сталість проєктів, їхня бізнесова складова, можливість їх масштабування і розвитку — це все посилюється з кожним роком. Це проєкти, які здатні дати щось на роки вперед. Крім того, учасники, беручи участь у конкурсі, допомагають сформувати візію і бачення майбутнього українського села.
Професійно підготуватися фіналістам до презентації проєктів перед членами Експертної ради конкурсу допомагав освітній партнер конкурсу — Інститут партнерства та сталого розвитку. Фахівці інституту провели для учасників навчальний курс із написання інвестпроєктів.
Конкурс «Неймовірні села України 2022» — про майбутнє і про сталість. Сталість — це триєдина концепція, коли в гармонії мають бути економічна, соціальна та екологічна складова. Проєкти, представлені на конкурс, вразили своєю силою, бажанням рухатись уперед і мріяти. Ситуація, яка є сьогодні — це величезні виклики, але учасники конкурсу їх прагнуть перетворити на можливості.
Всеукраїнська асоціація громад тримає постійний зв'язок із громадами, навіть із тими, які сьогодні перебувають в окупації. Директор з розвитку асоціації Ігор Абрам'юк зазначає, що дуже важливо під час війни говорити про майбутнє, а майбутнє України полягає, зокрема, і в новому українському селі.
Громади неймовірними роблять люди, які своєю активністю — чи то громадською, чи то економічною — забезпечують збереження та примноження усіх переваг громади: природних, культурних, історичних, людських. Справжня сталість, справжній розвиток і справжня неймовірність — це завжди люди. І це завжди для людей.
Для довідки: конкурс «Неймовірні села України 2022» цього року проводиться під гаслом сталого розвитку. Головним партнером виступає Посольство Королівства Нідерландів в Україні, освітнім — ГО «Інститут партнерства та сталого розвитку».
Село Трояндове Одеської області стало переможцем Всеукраїнського конкурсу «Неймовірні села України 2022» та отримає 100 тис. грн на реалізацію проєкту «Трояндове королівство» від головного партнера конкурсу — Посольства Королівства Нідерландів в Україні.
Людмила Лебідь, AgroPortal.ua