Аграрна афера року: як в аграріїв за дві години 10 мільярдів відібрали

11 грудня 2017, 13:10 13259

Українські аграрії кілька днів тому, 8 грудня 2017 р., прокинулися ошуканими: скасування з 1 березня 2018 р. експортного ПДВ на сою, ріпак та соняшник для них дорівнює річним втратам до 10 млрд грн у зв'язку зі зниженням внутрішніх закупівельних цін. Якою ж була хронологія аграрної афери року?

Законопроект № 6776-д про внесення змін до Податкового кодексу України щодо забезпечення збалансованості бюджетних надходжень у 2018 р. було прийнято за основу в першому читанні на Комітеті ВРУ з податкової та митної політики 14 листопада 2017 р. Того ж дня парламент розглянув відповідний документ під час пленарного засідання за скороченою процедурою та прийняв 260-ма голосами за основу.

Як бачимо, 14 листопада депутати також не мали змоги докладно ознайомитися з текстом законопроекту, оскільки приймали його буквально відразу після засідання комітету. Станом на 14 листопада поправка щодо відміни експортного ПДВ подана не була.

Згідно з регламентом, народні обранці мали два тижні для реалізації всіх своїх бажань у вигляді поправок до другого читання.

Вчергове Комітет з податкової та митної політики зібрався для розгляду законопроекту № 6776-д до другого читання 6 грудня 2017 р. Після засідання комітету з кулуарних розмов стало зрозуміло, що в аграрних виробників планують відібрати експортне ПДВ по олійних культурах.

Кінцеву порівняльну таблицю з відповідними поправками оприлюднили 7 грудня 2017 р. Народні депутати її отримали за дві години (!) до розгляду в залі. Відразу 6 поправок мали на меті зменшити дохідність вирощування олійних культур аграрними виробниками: № 180 н. д. Сидорчук В.В., № 181 н. д. Заставний Р.Й., № 182 н. д. Бабій Ю.Ю., № 223 н. д. Сидорчук В.В., № 224 н. д. Заставний Р.Й., № 225 н. д. Бабій Ю.Ю. — аграрне лобі налаштувалось на боротьбу.

О 20:01 народні депутати приступили до розгляду законопроекту № 6776-д. О 20:40 народний депутат Іван Мірошниченко поставив на підтвердження поправки № 180 та № 182, що були підтримані комітетом. Відповідні поправки не знайшли підтримки в залі. 0 21:36 голова комітету з податкової та митної політики Ніна Южаніна поставила на повернення поправку № 180 щодо відміни експортного ПДВ на олійні культури, разом з десятком інших непідтверджених правок. О 21:46 законопроект № 6776-д був прийнятий у цілому 252-ма депутатами — як наслідок, аграрні виробники позбавлені 10 млрд грн щорічно.

Довідково: хто такі народні депутати Сидорчук В.В., Заставний Р.Й. та Бабій Ю.Ю., що так наполегливо потрудились, аби позбавити аграрних виробників 10 млрд грн? Всі вони члени профільного комітету з питань податкової та митної політики. Всі вони пройшли в парламент по загальнодержавному багатомандатному округу від політичної партії «Народний фронт». Всі вони мали інструмент впровадження правок через членство в профільному комітеті, жодного зв’язку з виборцями (пройшли по списку) та фактично відсутнє політичне парламентське майбутнє, враховуючи рейтинг «Народного фронту». Всі вони вирішили зловити момент та увійти в історію за рахунок аграрних виробників.


Катерина Золотаренко, AgroPortal.ua