Заблокований «голубий океан», або Що заважає Україні стати основним постачальником біометану до Європи

11 березня 2024, 05:53 12306

Україна має значний потенціал виробництва біометану. З урахуванням біомаси з покривних культур, які можуть бути вирощені на 20% ріллі, потенціал виробництва біометану в Україні складає 21,8 млрд м³/рік. Але це можливо за створення сприятливих умов для розвитку галузі. Тож сьогодні є гостра потреба ринку в терміновому прийнятті законопроєкту №9456, котрий стосується експорту біометану. Наразі комітет розглядає внесені правки, термін подання яких закінчився 21 лютого.

Стислий формат закону в першому читанні виробників біометану цілком задовольняє, але постає запитання: чи влаштовує він комітет? За словами голови правління ГС «Біоенергетична асоціація України» Георгія Гелетухи, основною фразою першого читання є: «митне регулювання буде ідентичним як для біометану, так і для природного газу». Виробників це задовольняє, але через схожість біометану до природного газу та передачу їх одним шляхом, комітет побоюється, щоб під виглядом біометану не почався експорт природного газу. Адже на його транспортування діє заборона до завершення воєнного стану. Зараз до другого читання готуються запобіжники, які регулюватимуть митне оформлення, що дозволить підтвердити наявність саме біометану. 

Розуміння щодо підтвердження біометану ще в процесі 

«Стосовно підтвердження біометану є різні позиції. Свою власну (від ГС «Енергетична асоціація України») я зі своїми колегами виклав комітету та надіслав народним депутатам, котрі нас підтримують. Те, що готує комітет, наразі є близьким до нашої позиції, тож ми чекатимемо прийняття та результатів. На мою думку, зараз процес іде конструктивно, і є шанси, що та версія, яка буде прийнята до другого читання, стане робочою і задовольнятиме виробників», — поділився Георгій Гелетуха. 

Експерт додав, що в першому читанні питання регулювання особливостей митного оформлення експорту біометану до країн ЄС залишилося відкритим, натомість друге читання готує суттєве розуміння щодо підтвердження біометану. За основу слугують так звані «добровільні схеми сертифікації» — схеми, затверджені Європейською комісією для того, щоб підтвердити відповідність біометану критеріям сталості. 

Деякі виробники в Україні вже починають сертифікувати біометанову продукцію відповідно до цих схем, де підтверджують наявність саме біометану та вказують, з якої сировини він виготовлений, чи не бралася біомаса з угідь з високим біорізноманіттям/заповідників тощо. Після цього етапу компанія отримує сертифікат сталості на рік, публікуючи щомісяця гарантію сталості. Саме ці два документи підтверджуватимуть наявність біометану. Разом із іншими документами для природного газу вони подаватимуться на митницю. Ця схема діятиме до моменту запуску реєстру біометану в експлуатацію, після початку якого до перелічених документів необхідно буде додати гарантію походження. 

До експорту біометану готові 5 заводів

У разі розблокування експорту біометану близько 5 заводів віддаватимуть його у мережу, а з 2025 року їхня кількість значно зросте. На даний момент потужність заводів, готових до експорту, становить майже 80 млн куб. м біометану.

З-поміж гравців ринку біометану можна виділити такі проєкти.

  • «Теофіпольська енергокомпанія» на Хмельниччині (56 млн куб. м) наразі виробляє електрику на основі біогазу, з якого вироблятиме біометан. Для цього енергокомпанія придбала відповідне обладнання та підключилася до магістрального газопроводу, відповідно, розподільного підключення не матиме. 
  • «Юзефо-Миколаївська біогазова компанія» на Вінниччині (12 млн куб. м) планує зріджувати газ і продавати як біоLNG. 
  • Компанія «Галс Агро» (3 млн куб. м) будувалася на основі біогазового заводу, з якого виробляла електроенергію потужністю 6,9 МВт. Згодом близько 1,2 МВт було переведено у режим збагачення біогазу до біометану без можливості видобутку електроенергії, але з планом транспортування газопроводами. Однак для цього потрібно забезпечити рентабельність, котра зараз зациклюється на експорті. Прийняття закону дасть «зелене світло» функціонуванню компанії в цьому напрямі, адже поки «Галс Агро» повернулася до початкового вироблення електроенергії з біогазу. 
  • Компанія VITAGRO на Чернігівщині (3 млн куб. м/300 кубів на годину). Ціна продажу: 900 євро за 1000 кубів, тобто прибуток сягає 270 євро на годину, 900 тис. євро на рік. Але основною проблемою є неможливість продати газ по 900 євро в Україні, тож слід орієнтуватися на ринок ЄС.

Україна ще може позмагатися за експортні позиції на європейському ринку

За словами голови правління Global 100 RE Ukraine, президента ПрАТ «МХП Еко Енерджи» Олександра Домбровського, «підняти шлагбаум на заборону експорту» — це місія держави. Наразі точиться війна за експортні позиції на європейському ринку, і Україна має всі шанси стати одним із лідерів у цій сфері.

Директор з інвестицій та розвитку бізнесу Групи компаній VITAGRO Group Сергій Савчук підтвердив, що інтерес європейців до біометану дуже високий. За його словами, VITAGRO Group має 9 біогазових проєктів, 3 з яких реалізуються у ЄС. І лише заблокований експорт біометану з України стримує розвиток галузі. Європейські компанії готові співпрацювати з Україною, але війна та експортні обмеження роблять це неможливим.

Експерти наголошують, що Україна може стати основним постачальником біометану до Європи та підкреслюють, що біометан — це «блакитний океан» для української економіки. Це сектор без конкуренції, який може дати поштовх до розвитку країни

Ще одна проблема — підключення до газової мережі

Окрім неможливості експорту, учасники ринку мають проблему з підключенням біометанових заводів до газових мереж. Про це розповів виконавчий директор Городище-Пустоварівської аграрної компанії (ТОВ «ГОПАК», ГК «Галс Агро») Олег Рябов. Він запропонував створити координаційний центр на вищому рівні виконавчої влади, який би регулював роботу всіх учасників ринку.

«Не думаю, що є бажання спеціально щось заблокувати. Найімовірніше, це упередженість і необґрунтовані страхи. Існують правила роботи, кодекси, система працювала роками, а тут з’являється аграрій і хоче підключитися. У них немає прописаного протоколу, починаються узгодження-неузгодження. Я бачу необхідність створити координаційний центр на вищому рівні виконавчої влади, щоб зводив усі сторони, і приймалися рішення, обов’язкові для виконання усіма. Але поки наш досвід нецікавий, ми дуже повільно рухаємося. Хочемо завершити цей пілотний проєкт повним ланцюжком — від виробництва біометану через закачування до мереж, проходження ПСГ. На жаль, ще жодного кубічного метра не подано до мережі», — зазначив Олег Рябов. 

Сергій Савчук підтвердив, що завод VITAGRO Group досі не вдалося підключити до газової мережі. Це свідчить про те, що бюрократичні та законодавчі перешкоди залишаються серйозною проблемою у розвитку біометанової галузі.


Єлизавета Котенко, AgroPortal.ua