ФІНАЛ. Неймовірні села України 2018: Весела Долина

16 липня 2018, 00:00 48400

Німецьке поселення Клёстіц засноване в 1815 р., а з 1945 р. — це Весела Долина, назва якого, за версією сільського голови, пішла від великої кількості весіль після війни. Здається, що назва перейшла і на настрій самих жителів: доброзичливі, усміхнені, позитивні та щирі.

Також потрібно відзначити, що десь в цих місцевостях зберігається секрет молодості, тому що кожному зустрічному можна 10-15 років відняти від даних у паспорті :).

Бессарабські степи перемежовуються з виноградниками, полями соняшнику і шафрану — заворожує око безмежність територій, можливість побачити унікальних бірюзових птахів і стада овець. Здається, можна писати вірші.

На території Веселої Долини є село в селі — центр етнографічного сільського туризму та сімейного відпочинку «Фрумушика-Нова». У 1946 р. «хтось» вирішив, що потрібен танковий полігон на 23 тис. га саме там, де були розташовані 5 сіл, одне з них — молдавське селище Фрумушика (з молдавської «красуня»), яке налічувало майже 3 тис. жителів. Тоді все поселення було примусово виселено. 6 червня 2006 року Олександр Паларієв, його два сини і батько вирішили відновити історію. Все починалося з вівчарства. Потрібно відзначити, що зараз вже 7 тис. голів!

«Я і сам не знаю, як ми змогли все це зробити. Якби хтось показав 12 років тому, що тут є зараз, — ніколи не повірив би, просто робили», — розповідає молодший син Олександра Михайло. Насилу віриться, що все це можна було зробити за такий короткий час. Правду кажуть, що потрібно тільки захотіти: тут є вулиці, викладені бруківкою, можна жити в будинках, кожен з яких має свій стиль — болгарський, молдавський, німецький, гагаузький, єврейський, козачий і радянський — всіх народів, які живуть на території Бессарабії. Що цікаво, в цих музейних експонатах можна ночувати туристам, так би мовити, відчути зсередини. А головне, є діюча церква, все як має бути в селі. Відрізняє лише те, що у всіх будинках є «несільські» зручності, сауна, чан, басейн і корчма, де можна скуштувати страви, приготовані з продуктів власного виробництва: баранина, молочка, мед, вино — все на місці.

Паларієви вже відкрили 2 кафе і 1 ресторан під такою ж назвою — «Фрумушика-Нова» — в Одесі, де більшість продуктів виготовляють самі, як то кажуть: з лану до столу. Також є конференц-зала і зала для банкетів.

На території комплексу часто проводять фестивалі, концерти, зараз будують нову сцену. Є унікальний парк скульптур, але не простих, а радянських — кількість Ленінів на квадратний метр зашкалює. Але головна скульптура — гранітний чабан, який включено до світової Книги рекордів Гіннеса — майже 18 м, 500 т граніту (в світову Книгу рекордів Гіннеса входить два експонати з України, другий — літак «Мрія». — Ред.). Зараз на 7 тис. овець —12 чабанів, а найвищий, напевно, дивиться, щоб ніхто не відбився від стада. У самому комплексі працюють люди з ближніх сіл, в сезон — до 40 осіб.

Для того щоб більш детально вникнути в історію, можна відвідати краєзнавчий музей, який також є на території «Фрумушики-Нової». Дуже добре їхати туди влітку, коли на деревах достигають плоди, тому що можна як в дитинстві йти вулицею і рвати з дерева черешню.

Також потрібно відзначити, що на території «Фрумушики-Нової» абсолютно немає мобільного зв'язку, тому дзвінки по роботі точно не будуть заважати насолоджуватися відпочинком. Але є відмінний Wi-Fi, якщо стане несила терпіти, щоб закинути фото з овечкою в Instagram :).

А ще ми розповімо вам інсайдерську інформацію: на території можна зустріти двох чудових баранчиків — Фруму і Шику, вже зовсім скоро ви їх побачите як мінімум в Instagram-каналі комплексу.

Перша проблема і труднощі для туристів — стан доріг, він не просто поганий, а таке враження, що це атракціони. Сподіваємося, наступного разу, коли будемо їхати (а туди обов'язково потрібно їхати!), їх хоча б почнуть ремонтувати.

Саме село Весела Долина — не те що веселе, а дуже запальне: зоряний колектив, як каже голова, дівчаток, яким за 60! Свою енергію передають кожному слухачеві. Директор будинку культури та ідейний натхненник колективу Ігор Кривошеєв каже, що репетирують 4 рази на тиждень, а всі номери придумує сам. Будинок культури схожий більше на палац як всередині, так і зовні: колись це був німецький будинок, де огорожі та сходи збереглися до нашого часу.

Біля школи діти грають у футбол. Обов'язково вітаються і запрошують голову Петра Граматика зайняти місце воротаря. Уже в цьому році поміняли систему опалення та встановили нові вікна. Зараз навчаються 92 дитини, також при школі є НВК, де 18 діток.

1 жовтня в селі відзначається День людини похилого віку: всім, кому за 60 років, сільська рада дарує подарунки.

Громада села хоче зробити туристичний маршрут на території ландшафтного заказника «Тарутинський степ». Зараз є ідея створити національний парк з територією понад 10 тис. га. У разі виграшу гроші витратять на облаштування точок для зупинки туристів: лави, столики, урни для сміття, біотуалети. Дуже популярний винний туризм, новий напрямок — лавандовий. Бессарабська райдужність — все це не тільки зможе побачити, а й відчути кожен турист.

Можна зробити висновок, що секрет молодості жителів у чистому повітрі, смачному вині, терпкій ракії, бринзі та пісні. 

Більше фото


Місце розташування: Одеська обл., Тарутинський р-н, с. Весела Долина.
Як доїхати: з Одеси в Тарутине можна доїхати маршрутним таксі, яке проходить через Тарутине. Далі автобус із Тарутиного у Веселу Долину. Існує «Тур вихідного дня»: автобус з Одеси до комплексу «Фрумушика-Нова».
Орієнтована вартість дороги: 200 грн в один бік.


Фінал Всеукраїнського конкурсу «Неймовірні села України 2018». Голосуємо!