Проведене у лютому опитування аграрних товаровиробників щодо аграрного бізнес-клімату України (АБК), демонструє його подальше поліпшення. З кінця 2017 року показник стабільно зростає і наразі досяг позначки у 46,3 пункти.

Як повідомляють в асоціації «Український клуб аграрного бізнесу», скоріш за все, це покращення є наслідком стабільної монетарної політики та спадаючої інфляції.

Останнє опитування вказує, зокрема, на подальше покращення оцінки розвитку підприємств щодо земельного банку, поголів«я худоби тощо — (40,7 пункти). Далі йде оцінка рівня забезпеченості технікою та обладнанням (40,1 пункти) та доступ до зовнішнього фінансування (27,8 пункти). Оцінка рівня собівартості у -43,9 пункти залишається найгіршим показником. Із загалом 10 запитань оцінки по 6 показникам ведення аграрного виробництва, у порівнянні до результатів минулого опитування, істотно покращилися. З листопада 2018 року значно покращилася оцінка державної підтримки (з -31,0 до -0,2 пунктів).

В розрізі масштабів виробництва, представники із земельним банком більше 5000 га та холдингові структури оцінили АБК найвище — на рівні 65,7 пункти та 62,1 пункти відповідно. Оцінка бізнес-клімату виробниками із земельним банком, меншим ніж 5000 га, дещо покращилася: з 36,4 пунктів в листопаді 2018 до 39,7 пунктів цього разу. Особисті селянські господарства також дещо покращили свою оцінку (з 32,9 до поточних 40,7 пунктів).

Виробники продукції тваринництва, у порівнянні з останнім оцінюванням у листопаді, підвищили свою оцінку АБК з 26,0 до 37,7 пунктів. Тим не менш, вони відстають у порівнянні з виробниками продукції рослинництва (48,1 пункти) та змішаним виробництвом (41,3 пунктів).

Годинник аграрного бізнес-клімату України одночасно демонструє оцінку поточної економічної ситуації аграрними виробниками та їхні бізнес-очікування.

Аграрний бізнес-клімат поліпшився як завдяки оцінці поточної економічної ситуації (з 33,8 до 38,9 пунктів), так і завдяки вищим очікуванням (з 49,2 до 53,9 пунктів).

134 (33,5%) опитаних цього разу респондентів брали також участь в опитуванні в листопаді. 78 (19,5%) з них брали участь в опитуванні стосовно АБК 3-й раз поспіль.


Для довідки: Аграрний бізнес-клімат (АБК) був розроблений та впроваджений завдяки спільним зусиллям Німецько-українського агрополітичного діалогу (АПД) та асоціації «Український клуб аграрного бізнесу» (УКАБ) на базі німецького бізнес-клімату (ifo-Geschäftsklimaindex). Він розраховується три рази на рік, починаючи з 2015 року. АБК демонструє суб'єктивну оцінку 400 аграрних виробників щодо поточного стану умов господарювання та їх річної перспективи. АБК варіюється між значенням -100 (вкрай несприятливі умови), нейтральним значення — 0, та до +100 (вкрай сприятливі умови). Починаючи з 2017 року, розрахунок АБК був удосконалений. Зокрема, АБК тепер розраховується тільки за першим питанням: за економічним станом аграрних виробників. Більш детальні запитання, стосовно бізнес-характеристик та макроекономічних умов, використовуються для пояснення результатів. Відповідно, АБК за всі періоди був перерахований за новою методологією, що призвело до стабільного зростання значень.