Cередній та малий бізнес зможе отримувати кредити у «Райффайзен Банку Аваль» за лояльнішими умовами.

Передумовою для цього стало підписання у Києві 27 березня угоди про надання гарантій між групою ЄІБ та «Райффайзен Банком Аваль».

Європейський інвестиційний банк (ЄІБ) та Європейський інвестиційний фонд (ЄІФ), що разом утворюють групу ЄІБ, підписали угоду про надання гарантії з «Райффайзен Банком Аваль» щодо підтримки кредитування підприємств малого  та середнього бізнесу (МСБ) на суму €69 млн в рамках ініціативи EU4Business Європейського союзу.

За словами голови правління «Райффайзен Банку Аваль» Володимира Лавренчука, у 2018 році робочий кредитний портфель банку для малого та середнього бізнесу збільшився на 40%.

«Але цей показник не відповідає очікуванням економіки. Тому що фінансування отримали напрямки економіки та компанії, які мають дуже хороші фінансові показники. Йдеться не лише про аграрний бізнес, а також про машинобудування, логістичні компанії, які мають достатньо передумов для отримання кредитів, зокрема довгострокових», — наголосив Лавренчук.

Банківський експерт розповів, що із майже 1 тис. наданих з початку року банківських кредитів 350 отримали середні потужні позичальники, а решту — дрібний бізнес.

Підписання угоди дозволить кредитувати клієнтів, які мали недостатньо гарантій щодо застави, тощо. Як зазначив перший заступник голови правління «Райффайзен Банку Аваль» Герхард Бьош, через дуже жорсткі умови підбору позичальника раніше банк був змушений часто відхиляти заявку молодих компаній навіть з цікавими бізнес-планами.

«Найбільшою перевагою оновленої програми є те, що ми зможемо надавати фінансування більшій кількості клієнтів сегменту МСБ, які мають хороший бізнес-план та потребують додаткової підтримки», — наголосив пан Бьош.

В тому числі у банку закликають повторно звертатися позичальників, яким було відмовлено через вказані чинники. Тоді як раніше для отримання кредиту вартість застави мала становити щонайменше 40-50% суми фінансування, то відтепер умови пом'якшено та цю частку зменшено до 25%. Кредити надаватимуться у гривні за чинною ставкою кредитування НБУ строком від 6 місяців до 2 років. Під час подання заявки позичальник має посилатися на програму з Європейським інвестиційним банком.

Підписана угода між групою ЄІБ та «Райффайзен Банком Аваль» дозволить забезпечити гарантії у розмірі 70% для кожного наданого кредиту. Фінансове забезпечення гарантії здійснює Європейський союз через Інвестиційний фонд розвитку добросусідства (Neighbourhood Onvestment Facility) в рамках ініціативи EU4Business («ЄС для бізнесу»).

Голова представництва групи ЄІБ в Україні Жан-Ерік де Загон повідомив, що за трирічний період з 2014 по 2017 рік Європейський інвестиційний банк виконав свої зобов'язання щодо підтримки проектів в Україні та надав кредити на суму €3 млрд.  Третину з цих проектів, за його словами, становили проекти для приватного сектору, особливу увагу приділяли малому та середньому бізнесу. Надаючи гарантії, що покривають до 70% збитків за кредитами малого та середнього бізнесу, група ЄІБ істотно покращує доступ до фінансування для малих та середній компаній на місцевому рівні.

«Ми б хотіли підтримати малі та середні підприємства України, які становлять 90% української економіки та створюють понад 2/3 робочих місць», — наголосив Жан-Ерік де Загон.

ЄІБ також надає кредити для організацій, які здійснюють мікрофінансування, та кредитних спілок, консультує фінансових посередників тощо.

Подібна ініціатива групи ЄІБ та Євросоюзу, крім України, вже працює у країнах Східного партнерства, які підписали угоду про Асоціацію з ЄС, — в Грузії та Молодові.  ЄС підтримує розвиток приватного сектора у країнах Східного партнерства завдяки ініціативі EU4Business шляхом полегшення доступу до фінансування для об'єктів МСБ, поліпшення бізнес-середовища.


AgroPortal.ua за матеріалами Ірини Корчагіної, Agroexpert