Зберегти до травня: овочесховищ не вистачає, в хід йдуть навіть склади для сої

12 вересня 2024, 05:56 5606

Джерело фото: із архіву Павла Булгакова

Дефіцит сховищ в Україні спостерігається по всіх овочевих культурах, найбільше запитів — на зберігання цибулі. За браком професійних потужностей аграрії цього року закладають цибулю в ангари, сараї та навіть склади для сої. Водночас деякі сховища, що торік були заповнені, нині пустують.

Про це AgroPortal.ua розповів незалежний експерт зі зберігання плодоовочевої продукції Павло Булгаков. 

propData.content.image
Павло Булгаков, незалежний експерт зі зберігання плодоовочевої продукції

Запитують, як зберігати моркву, капусту без охолодження, проте найчастіше — про цибулю. Її можна зберігати у звичайному ангарі, але перед цим потрібно технологічно правильно підготувати в полі, просушити і зібрати. Така цибуля зазвичай збирається вручну і складається в сітки у звичайних ангарах. Механічний збір, що дуже актуальний на тлі дефіциту працівників, вимагає дотримання певних технологічних вимог, як-от збирання в більш ранній період, щоб цибуля не була пересушеною і не «роздягалася» на комбайні та фасувальній лінії. Відповідно, щоб закласти сирішу цибулю до сховища, потрібна вентиляція з режимом сушіння.

Від моркви до гарбуза

Цього року Павло Булгаков брав участь у проєктуванні п'ятьох сховищ від 300 т до 4 тис. т для зберігання моркви, капусти, буряку, де конфігурація камер однакова, а продукція може бути різною. Загалом же в розрізі культур під цибулю потужностей будують найбільше. Проте є також запроєктоване невелике сховище під гарбузи. 

propData.content.image
Павло Булгаков, незалежний експерт зі зберігання плодоовочевої продукції

Минулого і цього року аграрії активно цікавляться зберіганням гарбузів. Вимоги схожі з іншими овочами, лише подання повітря повинне бути приблизно 110 куб. м на тонну за годину, як під час зберігання картоплі. Проте, на відміну від картоплі, гарбуз зберігається за вищої температури. Залежно від гібриду й технологічного стану збирання рекомендується діапазон в 8-14°С. Для цибулі потрібно 240 куб. м на тонну продукції, причому тиск має бути 100 Па.

Тонкощі сушіння цибулі 

Для сушіння цибулі прийнятні два температурних діапазони: 28-33°С і 18-22°С. Діапазону в 22-27°С варто уникати.

Питання цибулевих сховищ цього року дуже актуальне, незважаючи на те, що майже весь минулий рік для виробників цибулі був збитковим. Втім, з кінця квітня і до середини травня ціна різко підскочила до 28 грн/кг. Зберігати врожай до такого часу можна лише в професійному сховищі. Окрім цього, цибуля повинна мати певну кількість сухих розчинних речовин: до 10 одиниць за brix — це мала кількість, і така цибуля не підходить для довгострокового зберігання, 10-12 — середньострокове зберігання, більше 12 одиниць відповідають довготривалому зберіганню. І це лише один фактор, що впливає на тривалість зберігання, а їх доволі багато, зазначає Павло Булгаков.

Коли вирощена цибуля закладена до сховища, її потрібно добре просушити, а це можливо лише на професійних складах, яких бракує. 

Дефіцит овочесховищ змушує виробників цього року закладати цибулю в ангари, сараї, будь-які приміщення, навіть там, де вони зазвичай зберігають сою. 

Водночас є парадоксальний факт: сховища, що торік були заповнені, нині пустують. Здати в оренду їх не вдається з причини дорогої логістики. «Якщо поряд немає фермерського господарства, що може взяти площі в оренду, то вони простоюють. Умовно, якщо цибулю виростили в Одесі, то на порожній склад у Житомирі її не везуть», — пояснює фахівець.

Цибуля буде в ціні

Під час закладання цибулі в ангар також слід зважати на певні технологічні особливості, що залежать від наявності вентиляції, автоматизації. 

propData.content.image
Павло Булгаков, незалежний експерт зі зберігання плодоовочевої продукції

Коли це просто ангар і двері, які контролює хтось із працівників, то є багато проблем із якістю наприкінці зберігання. Проте навіть у таких умовах — після консультування, застосування тих чи інших інструментів, як-от вентиляція, охолодження — можна отримати кращий результат. Важливо також оцінити якість продукції ще в полі. Цього року оглянуто вже вісім господарств, виїзди в поля будуть продовжуватися. Висновок один: багато цибулі засохло стоячи, тобто вона навіть не вилягла, а це впливає на якість і потенціал зберігання.

За його словами, порівняно з минулим роком площі під цибулею майже не змінилися, але врожайність буде значно меншою. Тож хоча зараз і спостерігається падіння ціни на цибулю до близько 8 грн/кг, з середини вересня, коли населення почне закупівлі на зиму, буде невеликий підйом, оскільки виробники лише починають збирати продукцію. 

«Потім ціна падає і орієнтовно з грудня поступово зростає. Торік була інша картина: ціна весь час падала, а потім різко зросла з 7 до 28 грн/кг. Цього року зростання буде більш поступове і на квітень може досягнути 15-20 грн/кг. Хоча, буває, на ринок одномоментно виходять дуже великі обсяги, і це суттєво обвалює ціни навіть наприкінці сезону», — зазначає Павло Булгаков. 

Коли ж продавати цибулю

Саме ця неконтрольованість ринку і впливає на цінову політику. Важливо правильно розрахувати час виходу на ринок, для цього потрібно оцінювати продукцію не відносно минулого року, а відносно нинішнього. Це може допомогти уникнути піків. Адже якщо одна з компаній має досить посередню якість і виходить на ринок разом із конкурентами, у яких якість набагато краща, тоді вона починає демпінгування, а це погано позначається на всіх учасниках. Якщо ж продавати свою продукцію поступово, можна отримати кращий прибуток.

Які овочі будуть у дефіциті

На думку незалежного експерта Павла Булгакова, обсяг сховищ лише під цибулю (йдеться саме про спеціалізований склад) потрібно збільшити на 300 тис. т. Дати подібну оцінку по інших культурах складніше, оскільки під моркву, капусту і буряк використовуються одній й ті самі сховища. Щороку фермер обирає, яку культуру туди закладати. Втім, під цю групу овочів дефіцит також є, адже є запити на зберігання в ангарах, пояснює експерт: «Вони між собою корелюються: торік було більше моркви, а буряку — менше. Цього року навпаки: закладається більше буряку, і вже відчувається дефіцит обсягів під моркву, що позначається на ціновій політиці». 

Павло Булгаков також прогнозує нестачу якісної білоголової капусти, оскільки вона була пошкоджена білокрилкою. Якщо раніше вистачало 2-3 обробки, то цього року доводилося працювати системно, і це все одно не покращило ситуацію докорінно. «Цього року буде дефіцит якісної капусти».

Правило 12 градусів

Всі культури не пробачають помилок під час зберігання. Якщо з поля отримали 100% якість, то в сховищі її можна втратити за два місяці. За неправильного охолодження, вентиляції, продування камер як із газовим середовищем, так і з контролем температурно-вологісного режиму. 

propData.content.image
Павло Булгаков, незалежний експерт зі зберігання плодоовочевої продукції

Цього року деякі буряки і морква виходять у стадію готовності набагато раніше, і фермери помилково починають їх збирати, оскільки овочі переростають. Але вони не можуть закладатися на довгострокове зберігання, адже порушується правило 12°С: продукція, що збирається за вищої температури, апріорі не може призначатися для довгострокового зберігання.

Як дефіцит електроенергії впливає на зберігання

В умовах нестабільного електропостачання дуже багато господарств, здебільшого більш потужні, вже закупили генератори. Апарат на 240 кВт споживає близько 60 л дизельного палива, що призводить до подорожчання енергії в 2-2,5 раза, іноді й у 3 рази. Але генератори забезпечують не лише роботу вентиляційного і холодильного обладнання, а ще й виробничих ліній.

В іншому разі після певного періоду відключень струму продукція починає втрачати якість, оскільки неможливо витримати всі необхідні технологічні умови, що врешті-решт впливає або на терміни зберігання, або на якість, або менший вихід продукції, що все разом впливає на цінову політику. 

Кооперація неможлива

Цього року сховища будувалися на Львівщині, Хмельниччині, Сумщині, Тернопільщині. Звертаються переважно господарства, які отримують 2 тис. т і більше продукції. Був випадок, коли закладали лише 30 т капусти, це 1,5 машини — хотіли спробувати. Цього року вже запланували будівництво невеликого сховища. 

Частіше сховища будуть індивідуально, адже формувати товарні партії разом складно, оскільки потрібно забезпечити однакову якість, а це не завжди під силу навіть потужним господарствам. На Дніпропетровщині вирощують 10 тис. т цибулі, але навіть у розрізі одного господарства дуже різниться якість. До того ж мережі висувають різні вимоги до закупівельних партій. 

Будь-які продукти не варто зберігати разом. Навіть із однаковим температурним і вологісним режимом. Капуста пекінська і капуста білоголова несумісні, оскільки пекінська «боїться» етилену. Морква і капуста мають різне дихання, вони провокують один одного, виходячи зі стану спокою, тож таке поєднання тягне за собою додаткові збитки у вигляді відходів та втрати вологи. 

Транспортування різних овочів разом можливе за умови однакового температурно-вологісного режиму, тобто капуста і морква можуть їхати разом, але додавати до них цибулю не варто навіть на короткий термін. 

Вартість овочесховища 

Два роки тому 1 тис. т зберігання обходилася в 10 млн грн. Зараз ця сума більше 15 млн грн. Незважаючи на декларацію державних програм з будівництва овочесховищ, їхні умови часто складні для реалізації. Наприклад, за умовами програми потрібно забезпечити певну кількість робочих місць, яка часто завищена. 

«Реальних програм на будівництво сховищ не бачу, проте є програми на переробне обладнання», — зазначає Павло Булгаков.

На його думку, відповісти на запитання, на чому можна зекономити під час проєктування сховища, можливо лише після оцінки ресурсної бази господарства: приміщення, техніки, обладнання.

propData.content.image

Всі наявні ресурси варто використати максимально, усе розраховується: чи доцільно вкладати кошти у відновлення, чи краще будувати з нуля. Варто також зважати на завдання, які ставить перед собою фермер. Якщо це довгострокове зберігання до травня, то потрібні і штучне охолодження, і вентиляція, і контролери. Якщо продукція лежатиме до кінця лютого, то можна виключити штучне охолодження; до нового року — вентиляцію, але тоді знадобиться більше людського ресурсу.

Також Павло Булгаков допомагає фермерам юридично, зокрема в питаннях оформлення працевлаштування, пошуку бригад для сезонних робіт.   

Будівництво він радить планувати заздалегідь, не очікуючи фактичного врожаю, адже зараз є проблеми з логістикою, фахівцями. 

«Завезти можна все, але планувати варто завчасно. Наприклад, сьогодні мають попит вентилятори, оскільки продавати з поля невигідно, а це обладнання може трохи охолодити овочі. Тому зараз вентиляторів на ринку швидко не знайдеш», — підсумував фахівець.


Світлана Цибульська, AgroPortal.ua