Проблем не меншає: які задачі вирішують аграрії після посівної

17 травня 2022, 06:08 2269

Працівників ТОВ «Хлібодар», що на Сумщині, війна застала в полі. Саме 23-24 лютого вони проводили підживлення сульфатом амонію. У той же день двох працівників мобілізували до ЗСУ, інших встигли забронювати на період посівної.

«У зв’язку з нинішньою ситуацією в країні ми були змушені трохи змінити структуру посіву. Але на площах, де з осені у нас під кукурудзу був внесений безводний аміак, ми могли посіяти лише кукурудзу», — розповідає AgroPortal.ua керівник підприємства Сергій Карпенко.

ТОВ «Хлібодар» обробляє 2900 га землі на Сумщині. Посіяна з осені пшениця добре перезимувала, її вже встигли двічі підживити КАС. Весною посіяли соняшник, кукурудзу, сою, ячмінь та гречку. Примхи погоди дещо внесли свої корективи у роботу аграріїв, проте вдалося засіяти 100% запланованих площ.

propData.content.image
Сергій Карпенко

«Ми завжди намагаємось все закупити раніше, — зазначає фермер. — Практично все закупили до 24 лютого — і добрива, і насіння, лише з логістикою були проблеми. Зазвичай ми все проплачуємо, а потім у березні завозимо необхідні ресурси».

Кредитні кошти підуть на пальне та запчастини

За словами Сергія Карпенка, за кредитом до банку вони звернулись не зразу, сподівались, що все налагодиться. В квітні все-таки довелось звернутись у межах програми «Доступні кредити 5-7-9%» під 0% до відділення Ощадбанку. Нині займаються підготовкою всіх необхідних документів. Обіцяні кошти планують використати на закупівлю пального та запчастин, які за останні місяці стрімко подорожчали. 

«Бензин подорожчав вдвічі, дизпаливо — втричі. До війни ми закупали дизель по 27 грн/л, останній раз купували по 66 грн, а на днях мені пропонували вже по 75 грн. Також суттєво піднялись у ціні запчастини, їх наявність проблематична. Водночас ціна на нашу продукцію залишається дуже низькою. Експорту немає через закриті порти, до західного кордону більше тисячі кілометрів. У нас залишилось на складах ще трохи соняшнику, сої та пшениці. Сьогодні, на жаль, спостерігається суттєвий обвал цін на цю продукцію. Якщо раніше ми продавали соняшник у межах 21 тис. грн, то зараз він коштує 13 тис. грн, пшениця була 8 тис. грн, а зараз — 5 тис. грн», — констатує керівник підприємства.

Головне – зібрати вчасно урожай без втрат

На деяких полях Сумщини перед посівною проводили розмінування, у ТОВ «Хлібодар» такої потреби не було. 

«Поряд із нами російська техніка стояла недовго, 3-4 дні, й відійшла далі. Тож ми приступили до роботи без попереднього обстеження полів. Працювали цілодобово, для цього отримали відповідні дозволи від ЗСУ. Єдине, техніки в полі не було 9 травня. Щодо інших прикордонних населених пунктів знаю, що взагалі працювали лише у світловий день, щоб не наражати працівників на небезпеку», — розповідає Сергій Карпенко.  

У ТОВ «Хлібодар» посівна почалась після Великодня, щоправда, на заваді стали кількаденні дощі. Завершили сівбу 12 травня. 

«Робити прогнози по врожаю зараз дуже складно. Та все ж, гадаю, він буде меншим за минулорічний. У нинішніх умовах аграрії менше використовують добрив та стимуляторів росту через зависоку ціну. У нашому господарстві сіялось все за технологічними нормами. Проте зайвих робіт намагаємось не проводити. Добре, що у нас були минулорічні запаси, а надалі буде важче. Головне — швидше виграти цю кляту війну, зібрати урожай вчасно і без втрат», — підсумував Сергій Карпенко.


Тетяна Ярмоленко, AgroPortal.ua