Наприкінці березня для українців, житло яких було пошкоджене або знищене внаслідок дій російської армії на території України, стала доступною опція подання заяви на відшкодування збитків у застосунку Дія. 

А що ж робити бізнесу, зокрема в агросекторі? 

З початком повномасштабної війни збільшилась кількість гугл-запитів слів «репарація» та «контрибуція», що означають відшкодування шкоди, нанесеної державі воєнними діями, розпочатими іншою державою. Але застосування репарацій чи контрибуцій можливе після завершення війни та підписання відповідних документів — мирної угоди або акту про капітуляцію.

Тоді як ЩОДНЯ ми дізнаємось про ситуації, коли збитки нанесено бізнесу, зокрема аграрному: розкрадання сільгосптехніки та зернових, знищення елеваторів, ферм, пошкодження майна, мародерство.

Окупанти крадуть продукцію з елеваторів Прометея Окупанти крадуть продукцію з елеваторів Прометея

Військові рф вивозять вкрадену продукцію з елеваторів ГК «Прометей», що розташовані на тимчасово неконтрольованій українською владою території Запорізької та Миколаївської областей. 

російські окупанти вкрали техніку John Deere на €1 млн російські окупанти вкрали техніку John Deere на €1 млн

російські загарбники вкрали сільськосподарську техніку John Deere у дилера «Агротек-Інвест» у Мелітополі (Запорізька область).

Керівник юридичного напряму LIGA 360 Анастасія Шевченко зазначає, що у випадках, коли йдеться про збитки окремої приватної компанії чи якоїсь окремої галузі (об'єднані вимоги), які сталися внаслідок збройного конфлікту, можна позиватися до міжнародних судових інстанцій. А в подальшому можливо розглядати варіант висунення консолідованих вимог від усіх потерпілих збитки на території України внаслідок війни.

За словами юристки, найпростіший шлях отримання коштів — виграти суд і отримати кошти за рахунок заарештованого майна російської федерації за кордоном.

Проте експертка зазначає, що рф майже ніколи в добровільному порядку не виконувала рішення міжнародних судів. Тому треба запастися часом та витримкою, оскільки арешт та реалізація майна за кордоном — це досить тривалий процес. Але ж сільське господарство чекати не може! 

Тому більшість компаній приймають рішення починати реконструкцію вже зараз за власні кошти або ж з допомогою партнерів. 

На молочнотоварній фермі «Напорівське» в с. Лукашівка Чернігівської області, яку росіяни вщент розбили та вбили 110 корів, розпочалися роботи з відбудови господарства.

Керівник господарства Григорій Ткаченко

«Наразі ми ремонтуємо господарські будівлі, а сервісна команда компанії «ДеЛаваль» допомагає нам ремонтувати доїльну залу. Ми зібрали корів, які розбіглися з ферми під час обстрілу, і сподіваємося відновити доїння деяких із них за декілька тижнів».

Керівник господарства Григорій Ткаченко

Оскільки в Україні поки що не створено офіційних систем компенсації для відновлення ферм, Григорій Ткаченко покладається на зовнішню допомогу, щоб відновити роботу ферми. 

На Чернігівщині відновлюють зруйновану росіянами ферму На Чернігівщині відновлюють зруйновану росіянами ферму

На молочнотоварній фермі «Напорівське» в с. Лукашівка Чернігівської області, яку росіяни вщент розбили та вбили там 110 корів, розпочалися роботи з відбудови господарства.

Пошкоджений елеватор агрохолдингу ІМК (Чернігівська область), який був уражений ракетами «Град» на початку російського вторгнення, дивом уцілів. Після відходу військ рф із району в ІМК змогли посіятись, незважаючи на брак робочої сили. 

На елеваторі усувають завдані будівлям і обладнанню пошкодження.  

Операційний директор компанії ІМК Олександр Вержиховський

«Компанія відновлює елеватор за власний кошт, але якщо запрацює програма державного відшкодування збитків, нанесених воєнними діями, усіх необхідних з нашого боку заходів, потрібних для отримання компенсації, ми вжили».

Операційний директор компанії ІМК Олександр Вержиховський
В ІМК створили спеціальну команду для розмінування полів В ІМК створили спеціальну команду для розмінування полів

Майже 18 тис. га полів, які обробляє ТОВ «Чернігівська індустріальна молочна компанія» (Чернігівський кластер ІМК), були ареною бойових дій. Тепер ці площі необхідно обстежити на вибухонебезпечні предмети, які міг залишити російський окупант.

ІМК відновлює пошкоджений обстрілами елеватор ІМК відновлює пошкоджений обстрілами елеватор

Компанія ІМК розпочала ремонтні роботи на елеваторі «Млибор» (м. Чернігів), який постраждав у результаті ворожих обстрілів. 

Інший агровиробник — компанія Agricom Group — ще з початку війни втратила контроль над своїми активами в Чернігівській та Луганській областях.

Співвласник та виконавчий директор Agricom Group Петро Мельник

«По території нашого аграрного підрозділу, який знаходиться в с. Красне Чернігівської області, протягом декількох днів велись обстріли з боку окупантів. Після звільнення ми побачили зруйновані склади, знищену техніку, частково знищену та розграбовану адміністративну будівлю. 15-20% наших полів, а це 1,5-2 тис. га, складно використовувати, оскільки там залишились снаряди, вирви та існує небезпека замінування».

Співвласник та виконавчий директор Agricom Group Петро Мельник

Також окупанти розграбували завод компанії з виготовлення пластівців під ТМ «Добродія», San Grano та WOWСЯНКА, який знаходиться у смт Михайло-Коцюбинське Чернігівської області. З адміністративної частини викрадено комп'ютерну техніку, але саме виробництво не пошкодили — все обладнання вціліло.

За словами  Петра Мельника, завдані збитки все ще підраховуються, але вже очевидно, що це буде понад $2 млн. Про отримання відшкодувань поки не йдеться. 

Добродія відновила експорт до Європи Добродія відновила експорт до Європи

Підприємство, що виготовляє продукцію під ТМ «Добродія», San Grano та WOWСЯНКА, знову розпочало експортні відвантаження до країн Європи. 

До 20% угідь Agricom Group на Чернігівщині заміновано До 20% угідь Agricom Group на Чернігівщині заміновано

Близько 15-20% (1,5-2 тис. га) полів у Чернігівському кластері Agricom Group неможливо використовувати через небезпеку, яку створюють залишки боєприпасів. 

Інша ситуація на фермі в тимчасово окупованій Херсонській області, де війська рф забрали частину зерна та викрали всю техніку, включаючи вантажівки, низьковантажні автомобілі та джипи, які співробітники ферми бачили потім у навколишніх містах. Вони перевозили особовий склад та обладнання російської армії. Також відібрали будинок фермера і господарські будівлі. Про це пише Financial Times

Очільник Луганської ОВА Сергій Гайдай зазначив, що Москва прагне «організувати Голодомор на Луганщині, це безсумнівно» після того, як російські війська розбомбили сільськогосподарський бізнес в області, знищивши техніку та сховища з 17 тис. т пшениці — річний запас для 300 тис. людей. 

Юристи закликають не чекати роз’яснення ситуації, а подавати документи фіксації збитків уже зараз. Аграріям, які зазнали пошкоджень, варто фокусуватись на фіксації збитків та їх оцінки для майбутніх судових процесів. 

Партнер ЮК Arzinger Катерина Гупало

«Часто виникають запитання від компаній на тимчасово окупованих територіях, які фіксують пошкодження через відеокамери, але не можуть подати всі документи до правоохоронних органів. Не варто чекати повного роз’яснення ситуації, оскільки, «коли стане ясно», буде нереальний наплив запитів на платформи. Потрібно вже сформувати хоча б мінімальний пакет, що засвідчує пошкодження».

Партнер ЮК Arzinger Катерина Гупало

В матеріалі LIGA 360 вказується перелік документів, які підтверджують наявність збитків та/чи неможливість провадити господарську діяльність із причин, у т.ч. воєнних дій:

Генеральний директор асоціації УКАБ Роман Сластьон у свою чергу каже, що аграріям на тимчасово окупованих територіях треба просити про допомогу після деокупації як мінімум по землях, які були незасіяні, щоб розрахуватися за оренду з пайовиками.

Генеральний директор асоціації УКАБ Роман Сластьон

«Якщо вдасться звільнити ці території до липня, їм потрібно думати, як збирати озимину, яка зараз на полях: найм комбайнів, зарплата, пальне, куди і як потім продати. І тут буде потрібна допомога. Але найперше — зараз чинити опір окупантам».

Генеральний директор асоціації УКАБ Роман Сластьон

Після фіксації втрат та повідомлення компетентних органів необхідно розрахувати безпосередньо обсяг шкоди.

Адвокат, старший юрист ЮКК «Де-Юре» Дмитро Оносовський говорить, що для розрахунку розміру шкоди за реальними ринковими показниками, які відповідатимуть, у тому числі, принципам і вимогам Міжнародного суду ООН, урядом України прийнято постанову №326 від 20.03.2022 р., якою затверджено напрями розробки спеціальних методик відшкодування шкоди, завданої в результаті військової агресії. Серед таких напрямів зазначено, зокрема, втрати земельного фонду та економічні втрати підприємств.

Адвокат, старший юрист ЮКК «Де-Юре» Дмитро Оносовський

«Оскільки самі методики розрахунку ще не затверджені, то здійснити остаточний розрахунок розміру шкоди поки що неможливо. Однак для забезпечення такої можливості у майбутньому необхідно вже зараз, одразу, дуже ретельно і уважно фіксувати, фотографувати та зберігати всі документи, на підставі яких у майбутньому можливо буде здійснити такий розрахунок».

Адвокат, старший юрист ЮКК «Де-Юре» Дмитро Оносовський

Фахівці Інституту аграрної економіки підготували  практичні рекомендації щодо збору доказів про завдання матеріальної шкоди внаслідок воєнних дій. Це потрібно для подальшого стягнення коштів у межах проєкту «росія заплатить», судових рішень та інших ініціатив компенсації збитків.

В одному місці зібрані рекомендації щодо організації на підприємствах відповідних робіт — представлені тут як текстом, так і у вигляді доданого файлу.

Рекомендований порядок базується на алгоритмі фіксації завданої прямої матеріальної шкоди на відповідних державних ресурсах:

Асоціація УКАБ також створила платформу задля оцінювання та наочної демонстрації загальної шкоди аграрному сектору від дій окупантів. За словами Романа Сластьона, така платформа надасть більшого впливу та доказової бази для подальших компенсацій на рівні держави та міжнародних інституцій. 


Наталія Помянська, AgroPortal.ua

Мультимедіа