Втрати та пошкодження в агросекторі, спричинені війною, складають $40 млрд. І це весняні розрахунки KSE без урахування наслідків руйнування Каховської ГЕС. Актуальних даних на сьогодні немає, проте самі аграрії вказують, що втрати сягають $500/га.
Про це йшлося на ХV Міжнародній конференції «Ведення агробізнесу в Україні» під час дискусії «Прифронтовий агробізнес».
Втрати компанії «Агроф’южн», яка є найбільшим виробником томатної пасти в Україні, складають понад $200 млн, зазначив співвласник компанії Олексій Сипко. І це не кінцеві розрахунки, адже наразі 14 тис. га землі у Херсонській області продовжують бути під окупацією, зокрема і виробничий майданчик у Голій Пристані.
Щодо активів на Миколаївщині, то в селі Шевченкове Північний завод вистояв після понад 16 обстрілів, а Східний завод у Снігурівці був 9 місяців під окупацією. Розбите та вирізане обладнання, зруйновані будівлі та десятки тонн вилитої на майданчики томатної пасти — такий вигляд мали виробничі потужності ГК «Агроф’южн» в області.
У компанії одразу, як отримали доступ до виробничих активів на Миколаївщині, почали відновлення виробництва.
Неможливо змінити зовнішні фактори у прифронтових регіонах, тому необхідно до них пристосовуватися, самостійно шукати вихід із ситуації, не чекаючи на порятунок невідомо звідки.
Раніше в інтерв’ю AgroPortal.ua фінансовий менеджер «Агроф’южн» Ольга Жукова зазначала, що не всі банки готові кредитувати підприємства, які знаходяться близько до бойових дій. До того ж, якщо й погодять кредитну лінію, то зараз діє максимальний ліміт, який можуть видати підприємству, — це 90 млн грн. Для таких виробництв, як «Агроф’южн», цього замало.
Харківський актив холдингу Agromino у перші дні повномасштабного вторгнення був окупований на одну третину і перебував під окупацією понад 8 місяців. За словами голови Ради директорів Agromino Петра Крогмана, з весни цього року частково відновилася господарська діяльність, проте і на сьогодні 60 тис. га не дозволено обробляти через замінування.
Говорячи про втрати, Петр Крогман озвучує цифру $500/га. Він додає, що в цьому регіоні компанія збиткова через зруйновану інфраструктуру, знищені та викрадені техніку та врожай. Попри збитки, у холдингу готові відновлювати роботу на Харківщині, хоч це і складний процес.
Для того, щоб Україна через 10 років була успішною державою, потрібно, щоб на прифронтових територіях були щасливі люди й процвітаючий бізнес. Наразі прифронтові регіони кинуті на самостійне виживання без суттєвої підтримки, банки фінансують менш ризиковані території, а кредитування прифронтових регіонів є складним.
За його словами, це створює суттєвий дисбаланс у галузі щодо територіального фактору, і багато агропідприємств на Харківщині вже збанкрутували. Петр Крогман додає, що кредитування прифронтового агробізнесу — не вихід, адже виплачувати кредит цим підприємствам нічим. Тож дієвим інструментом може стати часткова тимчасова компенсація.
Петр Крогман припускає, що якщо нічого не змінювати на державному рівні, зважаючи на зруйновану інфраструктуру та низку інших чинників, логічним наслідком може стати зникнення агробізнесу в прифронтових регіонах, оскільки там неможливо повноцінно працювати.
У SSAH (Swiss Sustainable Agricultural Holding) 6 тис. га на Херсонщині залишається під окупацією. За словами генерального директора компанії Пітера Томсона, там нічого не залишилося: техніку розікрали, землю засіяли.
Водночас він додав, що за 2022 рік за втрачені активи, техніку та врожай аудитори вже списали $10 млн. Які втрати будуть далі, прогнозувати не береться.
Нам необхідно вкласти $20 млн, щоб розвивати господарства, елеватори, інфраструктуру, переробку. За таких інвестицій ми матимемо змогу вийти на рівень прибутковості 2021 року. Тобто нам необхідно інвестувати до 1000 $/га.
Алла Стрижеус, AgroPortal.ua