На допомогу фермерам і саперам. Розроблено робота-сапера для дистанційного розмінування

15 грудня 2023, 05:47 2312

Сухопутний робот-сапер із розвідувальним повітряним дроном розробили на Буковині. Система може обстежувати до 6 га полів за 6 годин. Також ентузіасти працюють над безпечним дистанційним керуванням трактора.

Випробування тривають

Розробку робота-сапера розпочали наприкінці весни 2022 року.

propData.content.image
Віктор Губчак, керівник проєкту «Сапер Буковини»

Довгий час приділяли вивченню саме проблематики: які є готові рішення на ринку, як це все працює, що потрібно зробити саме нам. Пізніше почали консультуватись із ДСНС та іншими спецслужбами Чернівецької області. Після побудови технічного завдання приступили до перших напрацювань. У серпні 2022 року в нас уже було готове шасі робота.

Проєкт розробляється у межах меморандуму між Чернівецьким національним університетом імені Юрія Федьковича та Держспецзвʼязку.

Наразі робот ще не готовий до польових випробувань, деякі напрацювання розробники тестують вдома. Серійне виробництво збираються налагодити після остаточного завершення розробки, коли будуть враховані всі недоліки після польових випробувань та оцінок експертів.

Найбільших витрат потребують комплектуючі

Подібна розробка не є надто дороговартісною. Більше коштів вимагають комплектуючі, а саме: електродвигуни, акумуляторні батареї, металодетектор, мікрокомпʼютер тощо. 

На даний момент більшість витрат розробники покривали з власних коштів.

«Дякуємо і нашим спонсорам, які надавали радіокомплектуючі безкоштовно», — зазначає розробник.

Мета команди — оптимізувати робота до 6 годин безперервної роботи та в комплексі з розвідувальним гексакоптером досягти показників обстеження 6 га поля за 6 годин.

На допомогу фермерам і саперам

«Сапером Буковини» вже цікавляться аграрії. «Запити від сільгоспвиробників є постійно. І не тільки до нас. На жаль, зараз заміновані території є найбільшою проблемою для фермерів. Саме тому одне з наших ключових завдань — забезпечити можливість впевнено, безпечно та ефективно працювати», — додає Віктор Губчак.

На  допрацьовану версію «Сапера Буковини» чекають й сапери з Чернівецької державної служби з надзвичайних ситуацій, щоб проводити перші випробування.

Наразі виробничі потужності дозволяють виготовляти на місяць до п’яти комплексів «Сапер Буковини», що складаються з робота-сапера та розвідувального повітряного дрона. За словами Віктора Губчака, дана розробка має потенціал не тільки в розмінуванні, надалі її можна інтегрувати у виробничі процеси в фермерстві.

У перспективі Віктор Губчак та команда планують зосередитись саме на виготовленні роботів-саперів, систем дистанційного керування тракторами та протимінних тралів.

Безпека трактористів

Крім робота-сапера, буковинські ентузіасти розробляють безпечне рішення для дистанційного керування трактором з функцією автоматичного керування за заданим маршрутом та встановлення протимінного тралу на трактор.

«Ця система потрібна, аби повністю виключити можливість підриву водія на тракторі. Нині це, на жаль, не рідкість. Для початку ми розробляємо систему саме для процесу розмінування полів. Та на майбутнє ця технологія має великий потенціал в автоматизації виробничих процесів на полях», — пояснює Віктор Губчак.

На його думку, після війни агросектор України зростатиме в геометричній прогресії, тому інтегрування роботів у агропроцеси буде досить затребуваною інновацією. Тож розробники «Сапера Буковини» закликають інвесторів і агрономів до співпраці.


Світлана Цибульська, AgroPortal.ua