Агропродовольчий сектор України, попри війну, залишається інвестиційно привабливим через наявні природно—кліматичні умови, накопичену експертизу та кваліфіковані кадри, відносно низьку вартість основних факторів виробництва (землі та робочої сили), розвинену логістику, орієнтацію на експорт, високий попит на продукцію на міжнародних ринках та близькість до європейського ринку.
Згідно з даними FAO, загальна вартість основного капіталу в українському агросекторі, включно з секторами переробки, оцінюється на рівні $29 млрд.
«Якщо говорити про українську офіційну статистику, то за останні 10 років обсяг інвестицій зріс майже в п’ять разів — з 11,6 млрд грн у 2010 році до 49,1 млрд грн у 2021-му. Водночас у доларах США інвестиції у різні періоди становили приблизно $1-2 млрд/рік», — зазначає в коментарі AgroPortal.ua керівник галузевої групи з харчової промисловості та сільського господарства «Делойт» в Україні Ярослав Серпутько.
За його словами, на обсяг інвестицій впливали різні чинники: макроекономічні показники в країні, рентабельність виробництва, політичні ризики, очікування щодо відкриття ринку землі, пандемія тощо.
У «Делойт» виокремлюють низку викликів, з якими зіткнулися агрокомпанії: окупація територій, мінування полів, фізичне руйнування активів, небачені до цього проблеми з логістикою, величезна різниця між внутрішніми та міжнародними цінами на зерно, диспаритет офіційного та ринкового курсу валют, мобілізація персоналу, рекордні ціни на енергоносії та інші.
Ярослав Серпутько, керівник галузевої групи з харчової промисловості та сільського господарства «Делойт» в Україні
Проте вже за кілька місяців після адаптації бізнес-процесів до нових реалій компанії та їхні власники знову повернулися до питання актуалізації інвестиційного планування. Наразі доступ до статистичних даних обмежений, проте можна припустити, що загальний обсяг інвестицій в агросектор у 2022 році корелює зі зменшенням ВВП країни.
В асоціації «Український клуб аграрного бізнесу» додають, що більшість інвестицій, які відбулися в нашій країні або ж зараз у планах, — це інвестиції внутрішніх приватних інвесторів, які намагаються оптимізувати бізнес, реалізувати певні можливості чи уникнути загроз.
За словами гендиректора УКАБ Романа Сластьона, логістика була основним напрямом інвестицій компаній для забезпечення експорту продукції та для розширення спроможності інших українських агровиробників мати доступ до глобального споживача. Іншим напрямом для інвестицій стала переробка, де був фокус на біопаливо, біогаз і певна зацікавленість біоетанолом, зокрема придбання спиртових заводів, які ще не були розпродані після масштабного етапу приватизації підприємств «Укрспирту».
Марк Бубек, керівник напряму корпоративних комунікацій BlackRock Continental Europe
Компанія BlackRock не заробляє на консультаціях України, а підтримує її на безоплатній основі. Зібрані у фонді гроші BlackRock хоче спрямувати на відновлення українського сільського господарства, енергетики, виробництва, інформаційних технологій та інфраструктури.
Проєкти Greenfield, спрямовані на переробку сировини
Хоча маржа на переробці зазвичай не перевищує 5-7%, а період окупності проєктів становить 7-10 років, деякі гравці вірять у перспективи цього напряму. Наприклад, компанія «Ерідон» відновила будівництво заводу з глибокої переробки кукурудзи. Згідно з публічними анонсами, вже до кінця 2023 року планується вихід на ринок зі своїм продуктом. Потужність заводу, за словами власника, сягне приблизно 350 т кукурудзи на добу. Основними продуктами будуть L-лізин сульфату 70%, глютен, клітковина та зародок. Інший приклад стосується компанії «ТЕРРА», українського виробника крупів і пластівців. Компанія анонсувала будівництво заводу на заході України. Планує переробляти на нових потужностях 300 тис. т сировини на рік. Окрім звичного асортименту — крупів, борошна, пластівців, каш і супів швидкого приготування, компанія збирається запустити гречану лінію та лінію з переробки кукурудзи. Будівництво нового заводу коштуватиме приблизно $20 млн.
Ярослав Серпутько, керівник галузевої групи з харчової промисловості та сільського господарства «Делойт» в Україні
Окрім інвестицій в українські підприємства, власники великого агробізнесу розглядають варіанти купівлі або створення підприємств за кордоном, а також розвитку наявних активів у інших країнах задля забезпечення географічної диверсифікації бізнесу. Наприклад, провідний агрохолдинг МХП у своєму річному звіті за 2022 рік серед причин зростання капітальних інвестицій на 12% називає додаткові інвестиції у розширення та модернізацію власних виробничих активів на Балканському півострові (компанія Perutnina Ptuj).