Коли погода на заваді: чи рентабельний картопляний бізнес

13 вересня 2024, 05:48 5427

Цього року Україна зменшила виробництво сертифікованої насіннєвої картоплі на понад 40%. Загалом на 2024 рік 19 виробників надали інформацію, що виростять 33,5 тис. т картоплі на насіння, тоді як до війни вирощувалося близько 66 тис. т.

Однією з причин скорочення посівів є зменшення виробників насіннєвої картоплі в Україні. Ще до війни налічувалося 24 сертифікованих господарства, які займалися вирощуванням картоплі на насіння. 2020 року їх було 16, а 2021-го кількість підприємств зросла до 30. Торік їх налічувалося 22, а цього року знову спад — 19 виробників. Крім того, на стан картопляних посівів впливають війна та погода.

Серед підприємств, які займаються вирощуванням найбільшої кількості сортів насіннєвої картоплі нинішнього року є: ТОВ «Забарівське», ТОВ «Агро Л В Лімітед», ТОВ «Централ Плейнс Груп Україна», ТОВ «Андріївське». 

Іноземні, вітчизняні, посухостійкі: які сорти обирають картоплярі

Сьогодні Інститут картоплярства НААН конкурує з міжнародними селекційними компаніями не лише в питанні характеристики сортів, а й за ціною: українське насіння картоплі є дешевшим за іноземне. Окрім Інституту картоплярства, насіння картоплі вітчизняної селекції вирощують: ТОВ «Біотех ЛТД» на площі 100 га, ТзОВ «Яловицька Агротехнологія» — 10 га, СТОВ «Десна» — 25 га.

Під час Potato Ukraine 2024, який відбувся на Волині на базі ФГ «Еко Тур», ПрАТ НВО «Чернігівеліткартопля» представило 9 сортів картоплі, серед яких найврожайніші та новинки.

propData.content.image
Ігор Шкурко, керівник ПрАТ НВО «Чернігівеліткартопля»

Сорт Либідь, наприклад, має антоціанове забарвлення. Ця картопля єдина підходить для виробництва чипсів, містить 24% сухих речовин. Також цікавими є сорти Шедевр і Феномен, вони стійкі до посухи і дуже добре підходять для виробництва картопляних пластівців або пюре. Ці сорти ми нещодавно запатентували і отримали свідоцтво про реєстрацію.

За посухостійкістю варто виділити сорт Міраж, який добре себе проявляє по всій території України, розповідає Ігор Шкурко. За його словами, сорт показує врожайність 80 т/га на Волині, і це завдяки опадам, але він ще вегетуватиме 2-3 тижні вересня, тож урожайність суттєво зросте. 

У кожної насіннєвої компанії є високоврожайні сорти картоплі, зазначає картопляр зі стажем, віцепрезидент Української асоціації виробників картоплі Микола Пономаренко. Але щоб точно визначити, що вони високоврожайні, потрібно випробувати їх на власних полях. Адже залежно від структури ґрунту вони можуть давати високі врожаї на одному полі, а на іншому — ні.

propData.content.image
Микола Пономаренко, засновник, генеральний директор СТОВ «Десна», віцепрезидент Української асоціації виробників картоплі

Я можу сміливо виділити сорт Гранада та чипсовий сорт Опал. А невибагливою до всіх негативних аномальних явищ є Беллароза. Це доволі відомий сорт, який не вважається високоврожайним, але за придатних умов вирощування може забезпечити 60-70 т/га, частіше — 45 т/га. Проте цього року Беллароза, на жаль, не дала такого результату через аномальні погодні умои, забезпечивши всього 33 т/га.

Якщо високоврожайні сорти картоплі вирощуються без поливу, то вони можуть гарантовано забезпечити 45-50 т/га, зазначає фахівець, а із застосуванням поливу — 70-80 т/га. Було проведено багато дослідів, у результаті яких високоврожайні сорти картоплі забезпечили навіть 100 т/га і більше.

Микола Пономаренко додає, що сьогодні в Україні також є посухостійкі сорти картоплі, але знову ж таки, щоб сказати, наскільки вони посухостійкі, їх варто випробовувати на полях.

Погода та війна диктують правила: українці можуть відчути дефіцит картоплі

Посушлива погода дуже вплинула на цьогорічний врожай картоплі. На прикладі СТОВ «Десна», де зазвичай у середньому збирали 45 т/га, а цього року отримали 33 т/га, стає зрозуміло, що погода таки далася взнаки, і врожай зменшився на 20%, що спричинило нестачу насіннєвої картоплі. Дефіцит овоча може відчути і населення

propData.content.image
Микола Пономаренко, засновник, генеральний директор СТОВ «Десна», віцепрезидент Української асоціації виробників картоплі

Багато українців сьогодні виїхало внаслідок воєнних дій, тож у селах не вистачає робочих рук. Через це приватний сектор зменшив виробництво картоплі. Тому зараз картоплярство сконцентроване на великих підприємствах, які не можуть мати ту кількість насіння, якої потребують, тому також зменшили площі. Цього року, на жаль, населення відчує нестачу картоплі.

У СТОВ «Десна» банк землі розрахували так, щоб з картоплею заходити у поле на п'ятий рік, для цього потрібно засаджувати 300-400 га. Нині в господарстві зменшили площу і засаджують 200 га продовольчою та насіннєвою картоплею (160 га — під продовольчою, 40 га — під насіннєвою).

Нарікає на погоду і овочівник із Сумщини Артем. ТОВ «Агробізнес ТСК», де він є керівником напряму овочівництва, займається вирощуванням зернових культур, овочів борщового набору. Картоплю вирощують на площі понад 300 га, садять лише столові сорти.

«Цього сезону були дуже складні погодні умови, хоча весна дала раніше зайти в поле, і ми почали садити картоплю 7 квітня. Однак потім почалися дощі, вони були заливними, місячна норма випадала менше ніж за годину, що є нетиповим для нашого регіону. Тож спочатку картоплю заливало, а пізніше прийшла аномальна посуха», — розповідає керівник напряму овочівництва ТОВ «Агробізнес ТСК».

За словами Артема, картопля встигла пройти процес бульбоутворення, а на період її наливання та цвітіння вологи вже не було. За останні 2,5 місяці в регіоні випало всього 13 мм опадів, що дуже критично для картоплі.

«Я думаю, цього сезону врожай буде нижче середнього, якщо говорити про Сумщину, Полтавщину, Черкащину. Ми робили деякі підкопи картоплі, яку садили раніше, то там буде більш-менш хороший урожай. І головне — буде товарна столова картопля калібру 5+ см, а та, що зійшла протягом травня, буде дрібною — до 5 см. У середньому наше господарство збирає 25-30 т/га, але цьогоріч розраховуємо на нижчий врожай», — говорить овочівник.

За його словами, цього сезону ринку доведеться підлаштовуватися під виклики, щоб забезпечити потреби населення картоплею

А ось на Львівщині цьогорічним урожаєм задоволені, хоча й погода щороку різна.

propData.content.image
Василь Шамборовський, керівник ФГ «Шанс»

Оскільки я саджу ранні сорти, то бульби встигли налитися. Ми вже майже докопуємо, залишилося дозбирати 20% (засаджували картоплею 43 га, з них ще 8 га лишилося викопати). Торік сходи картоплі були гірші, було прохолодно, а цього сезону і спека тривала, але картопля, я вважаю, витримала.

Урожайність ранньої картоплі у господарстві наразі приблизно 50 т/га. 20 липня провели десикацію, а 31 липня почали копати. Відтоді робота кипить, вже майже завершили збирати врожай, копають по 1 га в день, картоплю одразу сортують і продають.

«Сорт Коломбо цього року в нас найврожайніший, Гала також дала хороший врожай, Беллароза дещо менше вродила. Ще два сорти ми не копали, тому не знаю, яка врожайність, але то буде насіннєва картопля, еліта і перша репродукція», — розповідає Василь Шамборовський.

Чи вигідно вирощувати картоплю, та що буде з цінами

ФГ «Шанс» обробляє 1 тис. га землі, у сівозміні 13 культур. За словами керівника господарства, складно вгадати, на чому можна виграти або програти, тому сіють усього потроху. Однак картоплю виділяють серед інших культур.

propData.content.image
Василь Шамборовський, керівник ФГ «Шанс»

Картопля є однією з прибуткових і найбільш енергозатратних культур. 40 га картоплі нам покриває по роботі, напевно, як 300 га пшениці, можливо й більше. У нас було 300 га пшениці, 200 га сої, за день ми збираємо 80 га сої, а картоплі — всього 1 га.

Ціни на картоплю цього року дуже вигідні, говорить Василь Шамборовський. Починали з 8 грн/кг, пізніше стало 9 грн/кг за другу форму, а перша форма — 11-12 грн/кг.

«Ціни цьогоріч хороші, якби так було щороку, то можна працювати. Але в кожного по-різному. Наприклад, мій колега садить картоплю під агроволокно, починає копати з червня. Вирощує інші сорти — зокрема Рів'єра, застосовує полив, але в підсумку отримує дещо менше, ніж я», — зазначає Василь Шамборовський.

За словами керівника напряму овочівництва ТОВ «Агробізнес ТСК», про рентабельність культур на підприємстві говорити складно, адже рік на рік не схожий. Торік найрентабельнішими були морква, капуста і картопля, цього року ставлять на цибулю та капусту, хороші прогнози і щодо товарної картоплі.

Кажуть, картопля «стріляє» раз на 5 років, але має бути альтернатива, яка перекриватиме чотирирічний період. Коли нічим перекрити, то робота буде в мінус, вважає пан Артем.

propData.content.image
Микола Пономаренко, засновник, генеральний директор СТОВ «Десна», віцепрезидент Української асоціації виробників картоплі

Про ціни на картоплю говорити ще зарано. Мої прогнози для населення, скоріше, не позитивні. Збій у енергетиці позначиться на ціні на картоплю. Також ми не бачимо у близькій перспективі за прогнозом дощів, і це дуже погано, адже овоч може залишитися в полі. Крім того, в Україні можуть бути ранні морози, що спричинить значне підвищення ціни на картоплю.

Мита і фасована: чому в Україні не розвивається даний напрям

Потрібно мати якісну картоплю, щоб її мити, зазначає віцепрезидент Української асоціації виробників картоплі Микола Пономаренко. 

«Ринок фасованої картоплі погано розвивається в Україні, оскільки ще зарано. По-перше, триває війна, по-друге, культура споживання цього овоча в Україні дещо інша. Виробникам, які хочуть працювати в цьому напрямі, потрібно висаджувати сорти, які миються, не пошкоджуються, не травмуються, таким чином можна досягти успіху на ринку», — пояснює Микола Пономаренко.

ФГ «Шанс» не розвиває напрям митої та фасованої картоплі, оскільки не має відповідного приміщення. Керівник господарства вважає, що даний сегмент сьогодні не в пріоритеті для українців.

propData.content.image
Василь Шамборовський, керівник ФГ «Шанс»

Зайшовши до супермаркету, люди більшою мірою дивляться на ціни, лише одиниці можуть собі дозволити купувати дорожче. Наш ринок поки що потребує чогось простішого. Гуртова ціна на картоплю 10 грн/кг, до кінця сезону вона сягає 20 грн/кг, а якщо картопля буде мита, почищена, то вартуватиме 50 грн/кг. Тобто купити простим людям картоплю за 50 грн/кг — досить затратно. 

ТОВ «Агробізнес ТСК» реалізує картоплю у роздрібні великі торгові мережі, а також на переробні підприємства, які випускають готову до вживання продукцію (миють, шліфують, вакуумують).

«За митою і фасованою картоплею майбутнє, але в нинішній ситуації в Україні це не на часі. Не всі люди мають великий дохід і змушені обирати: купити брудну, але дешеву картоплю, чи миту і дорогу. Проте в кожному регіоні по-різному, на кожен товар є свій покупець», — говорить керівник напряму овочівництва.

Канали продажу: куди вигідно реалізовувати картоплю

Урожай у СТОВ «Десна» поступово реалізують, картоплю зберігають частково, оскільки деякі сорти погано лежать.

propData.content.image
Микола Пономаренко, засновник, генеральний директор СТОВ «Десна», віцепрезидент Української асоціації виробників картоплі

У нас багато картоплі беруть супермаркети. Наразі я припинив копання, зібрав урожай лише з 40 га. Погода суха, ґрунт перевертається пластами, і картопля подекуди ще молода. 

propData.content.image
Василь Шамборовський, керівник ФГ «Шанс»

Врожай після копання ми реалізуємо в мережі супермаркетів, на базари. Минулого року возили картоплю до Молдови. Цьогоріч не плануємо експортувати, оскільки ціна на внутрішньому ринку набагато краща, ніж торік.

Світовий ринок для української картоплі досить перспективний, адже, наприклад, ОАЕ — це ворота в Азію, де потребують такої продукції. Але овоч потрібно навчитися транспортувати, зазначає керівник напряму овочівництва ТОВ «Агробізнес ТСК». Раніше компанія експортувала картоплю і до ОАЕ (білосортні столові сорти), і до Азербайджану, куди йшла насіннєва картопля. Однак сьогодні ці ринки для виробників закриті через дуже складну логістику, яка займає до 27 днів. 

Зберегти до наступної весни, щоб мати рентабельність

У СТОВ «Десна» є овочесховище на 6-7 тис. т картоплі. Це переобладнані приміщення старих ферм. Одне овочесховище на 2 тис. т збудували з нуля, воно обладнане системою вентиляції. Ще одна камера на 1 тис. т обладнана холодильною системою, оскільки там картоплю зберігають до червня.

«Я вважаю, що справжній картопляр — це той, який має картоплю і у вересні, і у серпні, і у травні, і у червні, а з липня вже формується новий врожай. Овочесховище робить бізнес рентабельним настільки, наскільки ви закладаєте картоплі на зберігання. Потрібно закладати стільки, скільки може вмістити овочесховище, щоб не залежати від стихійного ринку», — вважає Микола Пономаренко.

У вересні завжди дуже багато картоплі, тому кожен виробник намагається зберегти, щоб пізніше заробити.

Сховище у господарстві «Шанс» невелике, тому зберігають тільки насіннєву картоплю. Переобладнали приміщення старої ферми, де може вміститися 600-700 т овоча. Розширювати потужності для зберігання планують, але...

propData.content.image
Василь Шамборовський, керівник ФГ «Шанс»

Питання у розширенні овочесховища перед нами стоїть. У нас є бажання, однак ціна на створення нового приміщення космічна. Аби побудувати щось грандіозне, потрібно, за хороших сезонів, працювати років зо три лише на одне сховище.

Овочесховище дає пластичність господарству залежно від того, як складається ситуація в країні. Невідомо, якою буде погода, а вона змінюється щороку, крім того, триває війна, і фермери часто не знають, як правильно будувати плани.

«Овочесховище, я вважаю, після усіх вищезазначених факторів, на 80% вирішує ситуацію. Приміщення має бути обладнане холодильниками, вентиляцією, є сорти, які зберігаються за температури 3...5°С, щоб не проростали. Якби у нас було овочесховище, ми б точно збільшили площу під картоплею до 100 га і, можливо, ще якісь овочі вирощували», — зауважує Василь Шамборовський.

У ТОВ «Агробізнес ТСК» зберігають картоплю в контейнерах з активною вентиляцією, охолодженням. Обсяг зберігання — 15 тис. т. Наявні овочесховища у господарстві — це два приміщення, збудовані з нуля, а чотири — відновлені старі. Будівництво та реконструкцію провели 2012 року — тоді була можливість це зробити, виділялися дотації на розвиток підприємств.

До війни планували збудувати ще одне овочесховище — сучасне, контейнерного типу, але на Сумщині, на жаль, ситуація така, що не на часі.

В Україні дуже мало професійних овочесховищ, які можуть зберегти картоплю після новорічних свят. У перші три місяці осені йде активний період копання, і ціни на картоплю, як правило, немає, а в грудні — вже інша маржинальність. Але до того часу картоплю потрібно десь зберігати, тоді виробник зможе непогано заробити.


Вікторія Полевик, AgroPortal.ua