Збільшення податків: експерти не впевнені, що це наповнить бюджет

01 червня 2024, 08:00 1286

Уряд має намір підвищити податки з метою збільшення наповнення бюджету, однак це може мати зворотний ефект.

Таку думку висловили експерти та аналітики виданню «РБК-Україна».

Як зазначив старший економіст Центру економічної стратегії Юрій Гайдай, озвучене у планах підвищення ПДВ до 23%, за розрахунками, принесе в держбюджет додатково 93 млрд грн на рік, 5% військового збору для найманих працівників — 90 млрд грн, військовий збір для ФОП третьої групи — 33 млрд грн. При цьому він припускає, що після підвищення кількість платників може зменшитись.

Крім того, підвищення акцизу на пальне, зазначив експерт, має додати до бюджету поточного та наступного року 20 млрд грн і 60 млрд грн відповідно. Але і цих коштів може не вистачити. 

«Оскільки зміни до податкового законодавства можуть набути чинності лише в другій половині року, цьогоріч податкових надходжень може забракнути, щоб закрити базову потребу у 200 млрд грн…», — вважає Гайдай, зазначивши, що уряду доведеться шукати кошти через зовнішні запозичення.

В Українському союзі промисловців та підприємців попереджають: збільшення ставок ПДВ та військового збору може мати негативний вплив на бізнес, оскільки відбудеться збільшення витрат на його ведення. Так, підвищення ПДВ безпосередньо збільшує вартість товарів та послуг для кінцевих споживачів, що може призвести до зменшення попиту. Підвищення військового збору до 5% також збільшить податкове навантаження на доходи бізнесу, що вплине на їхню рентабельність.

«Підвищення податків потягне за собою ріст цін на товари і послуги. За умов, коли платоспроможність населення є низькою, така ситуація може призвести до падіння попиту на товари із доданою вартістю вітчизняного виробництва, або ж відбуватиметься подальше заміщення їх на імпортні, більш дешеві. За такого сценарію очікується зниження загальних обсягів виробництва та продажу через зменшення попиту, що може нівелювати очікувані додаткові надходження», — аргументує очільник УСПП Анатолій Кінах.

Про те, що підвищення податків може не досягти бажаного результату зі збільшення доходів бюджету і стати додатковим поштовхом для переходу бізнесу в тінь, зазначила директорка Європейської Бізнес Асоціації Анна Дерев’янко. Вона уточнила, що ЄБА поки не має офіційної позиції щодо планів підвищення податків, оскільки досі відсутній відповідний законопроєкт і невідомі остаточно визначені розміри змін. І припустила, що у бізнеса думки з приводу підвищення податків будуть різні.

Водночас про відсутність очевидних переваг для бізнесу від урядових податкових ініціатив говорять опитані виданням експерти «Українського клубу аграрного бізнесу».

Там побоюються, що в умовах розповсюдженої практики блокування податкових накладних підвищення ставки ПДВ для аграріїв (яка наразі складає 14%) означатиме ризики недоотримання додатково 2-3% обігових коштів, які є критично важливими для аграріїв, зокрема у період збирання врожаю.

Попереджають в УКАБ і про потенційні ризики перетікання бізнесу в тінь.

Аграрії упевнені, що короткострокові виграші для державного бюджету від підвищення податків матимуть наслідком стратегічні втрати для бізнесу. Кількість суб'єктів господарювання, які спроможні генерувати прибуток і платити підвищені податки, зменшується з кожним днем, з кожним «прильотом». Це означає, що з часом платити податки може бути просто нікому. Тож досягати сьогоднішніх цілей держави варто з урахуванням завтрашніх перспектив бізнесу.