Технологічні карти не працюють, потрібен індивідуальний підхід
У LNZ Group відзначають, що через брак вологи немає бур’янів, тож у господарствах відмовляються вносити ґрунтові гербіциди на кукурудзу та соняшник і переходять на страхові. Аграрії здійснюють обробку гліфосатами, щоб не проводити культивацію чи дискування, що спровокує ще більшу втрату вологи. А такі методи, відповідно, призводять до подорожчання технології.
Сергій Корнюшенко відмічає, що цього сезону не працюють технологічні карти, до кожного поля і ситуації має бути індивідуальний підхід.
Загалом аграрії зменшують кількість внесення добрив. До того ж переходять з мультинаціональних брендів на більш бюджетні генеричні продукти.
Але фахівець зауважує, що потрібно прискіпливо моніторити свої поля, оскільки шкідники та хвороби з’являються в незвичні строки. Тому і ЗЗР варто підбирати більш уважно.
«Загалом технологія вирощування змінилась майже повністю. На 30-40% на це вплинула погода.
Для східних областей традиційними були пшениця, соняшник, кукурудза. Нині спостерігається тенденція до нішевих культур. Торік були збільшені посіви проса. Цього року є посіви гороху, льону, коріандру, багаторічних трав і зовсім непритаманної цим областям сої.
Також агровиробники або ж нарощують, або ж починають заходити в тваринництво», — коментує Сергій Корнюшенко.