Вітчизняний ринок соняшнику є досить передбачуваним і вже давно працює за визначеними стандартами. Незважаючи на не надто вдалий початок сезону з погляду ціноутворення, зараз українська олія користується попитом у імпортерів, маржа переробників зростає, тож вони активно борються за залишки сировини.
Індія та Китай скуповують вітчизняну олію
«Цей сезон не найкращий для соняшнику. На початку маркетингового року з погляду рентабельності виробництва значно краще показувала себе соя. Починаючи з лютого, особливо у березні, ситуація покращилася. Причина полягала у тому, що на світовому ринку значно подорожчала пальмова олія, скорочувалися запаси у експортерів та імпортерів, і вже у березні соняшникова олія торгувалася з дисконтом до пальмової на рівні $100 за тонну. Звісно, такі великі споживачі олії, як Індія та Китай, скористалися цим і переключилися на соняшникову олію. Так, у березні Індія імпортувала майже 450 тис. т олії, тоді як у січні цей показник сягав лише 220 тис. т», — розповів AgroPortal.ua аналітик олійного ринку торгово-аналітичної компанії Barva Invest Андрій Новосьолов.
Була велика пропозиція соняшникової олії з однієї обмеженої точки, а саме з Чорноморського регіону. Це призвело до такої неприємної ситуації, що соняшникова олія стала загалом найбільш дисконтованим продуктом серед рослинних олій на світовому рівні.
Виграють ті, хто має запаси соняшнику
Ці фактори позитивно позначилися і на внутрішньому ринку. Зважаючи на не найкращий старт сезону, багато хто з виробників ліквідував надлишки соняшнику ще до нового року чи на початку нинішнього. Але ті, хто ще має запаси, зараз у виграшній позиції, адже за таких цін на соняшникову олію внутрішня маржа легко тримається в межах $30-40 за тонну, і це стимулює внутрішній попит — заводи прагнуть купувати більше навіть за умови достатніх власних залишків.
Особливістю поточного сезону є зростання обсягів переробки в Україні: темпи переробки соняшнику зросли на 20% порівняно з попереднім сезоном.
Переробники розуміють, що залишки соняшнику цього сезону через рекордний «краш» (переробка) в Україні дуже швидко скорочуються. За оцінками Barva Invest, на складах аграріїв залишається 5,8 млн т соняшнику, тоді як минулого року станом на той же період запаси складали 6,5 млн т. Це відчутна різниця, тому, звісно, конкуренція за зменшені запаси сировини стає більш гострою, ніж попереднього сезону.
Обсяги переробки зростають
Минулого сезону переробні потужності олійних заводів були недозавантажені. Багато соняшнику експортувалося непереробленим, це близько 1,6-1,8 млн т. Зараз переробники краще адаптувалися до поточних умов, цим і пояснюється зростання обсягів переробки, і не лише соняшнику. Цього сезону почали активно переробляти ріпак. Уже переробили під 1 млн т, тоді як зазвичай Україна здійснювала максимум 300-350 тис. т переробки, тобто показники по ріпаку зросли в 3 рази. По сої також спостерігається зростання переробки.
«Потужності є, а сировина все одно обмежена. Спостерігається шалена конкуренція за сировину, набагато вища цього сезону, ніж попереднього», — коментує експерт.
Саме тому фермерам можна не боятися сіяти соняшник. Більшість учасників ринку в грудні-лютому була схильна вважати, що агровиробники будуть скорочувати площі під соняшником, хоч і несуттєво. І навіть МінАПК робило прогнози про зменшення площ. Проте зараз, починаючи з березня, частина виробників ще має можливість перепланувати площі й змінити структуру посівної.
За даними Barva Invest, минулого сезону було посіяно 5,9 млн га. За середньої урожайності 2,45 т/га зібрали близько 14 млн т.
Ці прогнози підтверджує керівниця сільгосппідприємства «Атрісс» (Кіровоградська область) Наталія Чебановська.
«Цінова політика цього року не така цікава порівняно з минулим. Але ми не зменшуємо площі, у нас заплановано на посів соняшнику стільки ж, як і торік — близько 500 га».
Весь соняшник «Атрісс» реалізує за прямими контрактами з переробними підприємствами, зокрема з «Олсідс».
Від кукурудзи не відмовилися, адже також є налагоджений канал збуту — зерно реалізується напряму експортерам.
За його словами, наявних потужностей для переробки олійних культур цілком достатньо. «До повномасштабного вторгнення були роки, коли українські аграрії отримували 17 млн т соняшнику, і цей обсяг без жодних проблем перероблявся всередині країни, без залишків», — додає експерт.
Зараз заводи активно адаптують виробництво під мультикультури, щоб працювати не лише з соняшником, а й з ріпаком. Також планується будівництво етанолового заводу з переробки кукурудзи та ще декілька нових інфраструктурних проєктів.
Щодо цінового прогнозу на соняшникову олію, то зростання не передбачається. «У світі почалось суттєве зниження цін пальмової олії, раніше вона була основним драйвером для всіх рослинних олій та олійних культур і «тягнула» за собою все вгору. Зараз ситуація зворотна, пальмова вже «впала» до рівня всіх інших рослинних олій за напрямком Індії та Китаю, отже подальше зниження цін (що очікується поточного тижня та загалом у квітні-травні) негативно впливатиме на всі інші олійні культури, зокрема соняшник», — підсумував Андрій Новосьолов.
Світлана Цибульська, AgroPortal.ua