Глобальне потепління та зміна клімату сьогодні є актуальною темою для багатьох країн, у зоні ризику й Україна. Зокрема, аграрії південних областей вже чітко відчули зміну погодних умов та відсутність вологозабезпечення на власних урожаях. Науковці ж стверджують, що в сільському господарстві потрібно переходити на адаптовані технології, які дають можливість вирощувати зернові та олійні в посушливих умовах та за дефіциту вологи без втрати врожайності. Або ж переорієнтовуватись на вирощування мигдалю та інших культур.
Єдиною і першою компанією в усьому світі, яка розробила унікальну технологію, що вирішує проблеми впливу зміни клімату методом скорочення споживання води рослинами на 20%, є Elicit Plant. Технологія EliTerra покращує сільськогосподарські практики за допомогою використання унікальної формули фітостеролів — групи рослинних молекул, які підвищують стійкість рослин до стресу, зокрема й до нестачі вологи.
Для довідки: фітостероли — це молекули рослинного походження, які безпосередньо впливають на метаболізм рослин. Їхній активний інгредієнт посилає повідомлення рослині про обмеження випаровування, зменшення споживання води (на 20%) і розвиток коренів для оптимізації використання ґрунтової води. Фітостероли діють унікальним чином, що ставить їх на першу позицію серед передових інновацій.
Продукти Elicit Plant широко використовують сільгоспвиробники в Бразилії, Європі та вже другий рік застосовують на українських полях. Регіональний представник Elicit Plant в Україні Жерар де Ля Саль розповідає, що обговорення планів розвитку і впровадження технологій на українському ринку з компанією-виробником почалося ще до початку повномасштабної війни.
Зони нестійкого зволоження — наступна тенденція в Україні
У Гідрометцентрі підтверджують, що клімат в Україні змінюється дуже стрімко, кожне десятиріччя тепліше попереднього, а норма річної температури перевищує всі показники і становить 10,5°С.
Як відмітила на одній з аграрних конференцій «Зерно і переробка: розвиток попри війну» керівниця відділу агрометеорології Гідрометцентру України Тетяна Адаменко, клімат по всій Україні став таким, яким раніше був на Одещині та в південних областях, і в усіх регіонах фіксуються абсолютні температурні максимуми. До того ж річна кількість опадів складає в середньому 578 мм, а за останнє десятиріччя цей показник знизився на 3% і на півдні ледь дотягує до 400 мм. За словами Тетяни Адаменко, перехід до зон нестійкого зволоження — наступна тенденція по всій Україні. Понад 10 областей потребують епізодичного зрошення, а південний регіон, щоб продовжувати вирощувати звичні для України сільгоспкультури, на 90% має перейти на полив.
У Одеському державному екологічному університеті діляться своїми прогнозами: якщо нічого не змінювати у сільському господарстві, то до 2030 року врожай озимих знизиться на 30-50%. За нинішніх умов південь уже непридатний до зернових культур, також із посівів може зникнути кукурудза.
Захист від водного стресу: як це працює
Elicit Plant розробляє стійкі, ефективні та економічно вигідні рішення для сільськогосподарських виробників, які дозволяють рослинам активувати свої власні захисні механізми у непередбачуваних та мінливих погодних умовах.
Першим на українському ринку з’явився продукт Best-a для кукурудзи, з яким уже третій сезон працюють аграрії. Препарат пом’якшує вплив посухового стресу, працює на зменшення потреби рослин у воді та збереження врожайності.
Одним із фермерів, який минулого року застосовував Best-a на кукурудзі, є Володимир Яковенко. Він має має в обробітку 1,5 тис. га на Вінниччині, де вирощує кукурудзу, зернові, ріпак та соняшник. За словами аграрія, останніми роками посуха дається взнаки і впливає на врожайність, тож доводиться шукати рішення, щоб зменшити наслідки нестачі вологи.
Володимир Яковенко розповів, що препарат Best-a було внесено на 10 га на ділянці як із традиційним, так і з нульовим обробітком. У результаті на оброблених ділянках рослини були більші, качани мали більше рядків і більше зерен у рядку. Відповідно, й урожайність кукурудзи на експериментальній ділянці вища — зібрали 11,2 т/га, а на необробленій ділянці отримали 10,4 т/га.
Фітостероли стануть частиною завтрашнього асортименту рішень
Жерар де Ля Саль розповідає, що продукти Elicit Plant активно почали використовувати також фермери у Польщі та Румунії, де вони демонструють гідні результати. На його думку, за унікальними властивостями фітостеролів — майбутнє сільського господарства, оскільки ця технологія вирішує нагальні питання, з якими агросектор стикнеться в найближчі десятиліття, та допомагає справитися з наслідками зміни клімату в рослинництві.
Представник Elicit Plant додає, що продукти дуже прості у застосуванні, придатні для екзогенного використання на великих поверхнях та сумісні із сільськогосподарськими методами та технікою. Тобто їх можна поєднувати для обробки в бакових сумішах з іншими препаратами.
Ще однією перевагою є те, що всі продукти Elicit Plant використовуються один раз на сезон, і препарат тримає дію до збирання врожаю.