Чек на мільйон. Де виробникам шукати гранти та фінансування

06 грудня 2023, 05:58 2473

Українські виробники можуть отримати безповоротні кошти на розвиток інновацій, обладнання та експертну допомогу. Але проблема в тому, що не всі компанії та підприємства вміють працювати з донорськими коштами та грантами.

«Чорні лебеді» майбутнього 

Поточного і минулого року позитивним сюрпризом була адаптація бізнесу до умов війни. Спочатку всі чекали на завершення воєнних дій, але потім економіка адаптувалася. Наступний позитивний фактор — по деяких культурах українські аграрії отримали історично кращу врожайність. Це додасть 1,5-2% ВВП до зростання в 5%, котре аналітики очікують поточного року. 

За словами учасників New Food Summit, зараз українська економіка перебуває на «апараті штучного дихання» від донорів. Завершиться війна, припиниться і міжнародна допомога. Потрібно шукати приватні інвестиції. Але може бути певний проміжок між завершенням воєнних дій і масовим поверненням інвесторів до України. Для цього потрібно мати резерв. Він є — це резерв національного банку. Задача високопосадовців — скоротити цей період між завершенням донорської допомоги і початком надходження інвестицій.

Один із підлітаючих «чорних лебедів» — це дефіцит робочої сили. Саме через її нестачу економічне зростання може зупинитися. Офіційно кількість безробітних скоротилася вдвічі, тож на відновлення потрібно буде більше людей, ніж є. Це основний ризик, на який варто зважати і вже думати, як його пройти.

Упакувати ідеї в проєкти

Засновник і голова групи компаній Advanter Group Андрій Длігач наголосив, що визначеності не було ніколи, і потрібно самим створювати стійкість. Щоб зіскочити з голки міжнародної допомоги, ВВП повинен зрости вдвічі, також слід вчитися працювати з іноземними інвестиціями. 

«Чи готові ми до $50 млрд на рік? Це те, на що ми могли б розраховувати. Ми зараз працюємо над українським планом для Європейського Союзу. А скільки проєктів ми дали? Немає проєктних менеджерів, ідеї не перетворюються на «запаковані» проєкти. Ми не вміємо працювати із закордонними грошима. Ми гранти не можемо взяти», — зазначає Андрій Длігач. 

З початку повномасштабного вторгнення в аграрній галузі залишили $12 млрд експортної виручки, всього ж було виведено майже $200 млрд з економіки України. На думку експерта, аграрна галузь не є найбільш сировинною, як, наприклад, IT-галузь. Але аграрна галузь має рухатися в бік технологій, і нашими головними конкурентами у світовому масштабі будуть Бразилія і Туреччина.

propData.content.image
Андрій Длігач, засновник і голова групи компаній Advanter Group

Україна  буде годувати світ, але через нові технології, діджиталізацію, альтернативні протеїни, Щоб ситуація була більш стабільною, варто змусити державу, щоб її було менше в нашому житті, щоб було більше свободи. Ми маємо наполягати на інклюзивному відновленні, ліберальних економічних реформах. А інвесторів, які хотіли б вкладати гроші в Україну, надто багато. Питання в нашій спроможності забрати ці гроші.

Гроші на інновації

До $95 тис. грантового фінансування можна отримати від держави без відсотків і жодних повернень, розповіла керівниця проєктів та програм у Фонді розвитку інновацій (Український фонд стартапів) ​​Яна Паладієва. 

«Крім звичайних програм, Український фонд стартапів проводить дофінансування стартапів $25 і $50 тис., зокрема на agri tech та agri food. Крім того, є багато партнерських програм. Разом з USAID, багатьма венчурними фондами, організаціями — як міжнародними, так і українськими — ми надаємо додаткові можливості. Це не лише гроші, а й освіта, можливості представлення на міжнародних форумах і виставках, конференціях», — зауважує вона. 

Кожна програма індивідуальна. Головний принцип — це інновації. 

«Має бути щось нове у тому, що ви робите. Ми не фінансуємо готові бізнеси — лише те, що носить інноваційний потенціал», — пояснює Яна Паладієва.

Коштів для агробізнесу стало більше

Менеджер з розвитку аграрних ринків Програми USAID АГРО Олександр Приходько розповів, що після повномасштабного вторгнення вливання коштів в агробізнес суттєво зросло: «Це демонструє віру USAID в Україну та український бізнес. Ми трансформували програму з акцентом на переробку зернових та олійних, оскільки вбачаємо потенціал розвитку».

Найпопулярнішою є грантова підтримка на обладнання. 

«Це не завжди призводить до успіху, адже залізо — не основне, проте бізнес історично націлений на такий вид допомоги», — пояснює Олександр Приходько. 

USAID пропонує українську та міжнародну експертизу, також є програма для тих, хто готовий відкривати нові ринки збуту.

Середній чек зі співфінансуванням 50:50 в обладнання складає $1 млрд. Тож Олександр Приходько радить сільгосппідприємствам слідкувати за конкурсами. 

«Зараз відкриті грантові конкурси на елеваторний сектор. Можна отримати кошти на розбудову вже існуючого елеватора, на сушарку чи лабораторію, банки», — зазначає представник Програми USAID АГРО.

Фокус на доданій вартості 

Інвестиційна команда Horizon Capital вкладає від $10 млн і більше в компанії, що коштують щонайменше $20 млн і працюють на ринку 5-10 років, мають значну частку експорту і зрозумілу перевагу. 

propData.content.image
​​Роман Черепаха, інвестиційний директор Horizon Capital

На ринку agrifood  історично дуже часто сильною якістю вважався доступ до більш дешевих ресурсів та хорошої логістики. Але сьогоднішній день показує, що землі можуть окупувати, замінувати, і з логістикою теж можуть виникати труднощі. Ті компанії, які можуть показувати результати навіть за таких умов, будуть у списку інвесторів у будь-які часи. Тому варто фокусуватися на доданій вартості та покращенні операційних процесів.



Світлана Цибульська, AgroPortal.ua