Коли біотехнологія на боці аграрія: як завдяки інноваційним продуктам забезпечити урожайність зернових

25 лютого 2025, 05:57 506

З кожним роком аграріям усе важче вдається протистояти зміні клімату, який впливає на продуктивність і стабільність сільського господарства. Погодні умови минулого сезону довели, що ефективно працювати в рослинництві неможливо без впровадження нових рішень у технологічні процеси. Якщо не взяти погодний фактор під контроль, то він залишить фермерів без урожайності та доходів.

Напередодні весняної посівної сільгоспвиробники, незалежно від регіону чи області, стурбовані нестачею вологи, і це зараз для них є проблемою №1. Минулорічна аномальна спека, відсутність опадів під час осінньої посівної та недостатнє вологозабезпечення в зимовий період наштовхують аграріїв на думку про продовження посушливих умов і цього року.

Регіональний представник Elicit Plant в Україні Жерар де Ля Саль розповідає, що відповідно до даних п’яти метеорологічних станцій, які є в розпорядженні компанії, з 19 вересня 2024 року по 11 лютого 2025 року на Миколаївщині випало 133 мм вологи, що дуже мало. Максимальний показник за цей період зафіксований у Білій Церкві — 163 мм. Щодо запасів вологи, то наразі показники менші, ніж в аналогічний період минулого року: на 29% — на Дніпропетровщині, на 24% — на Полтавщині, на 11% — на Миколаївщині.

Фермери і агрономи розуміють, що якщо на початку сезону немає достатньо вологи в ґрунті, можна отримати опади пізніше, але така ситуація негативно вплине на урожайність. Ось чому наявність вологи є ключовим фактором. І тому наступні два місці відіграватимуть важливу роль для отримання необхідної норми опадів, адже за їх відсутності аграріям буде нелегко. 

Активуємо фітостероли: як працюють інноваційні рішення 

Французька компанія Elicit Plant є світовим лідером у створенні інноваційних продуктів у відповідь на кліматичні виклики та має офіси практично по всьому світу: у Південній та Північній Америках, багатьох країнах Європи, зокрема в Україні.

Для фермерів багатьох європейських країн продукти компанії Elicit Plant вже є невід'ємною частиною агрономічних технологій. Для українського ринку сьогодні зареєстровані та активно застосовуються три продукти — Best-a, EliSun-a та EliGrain-a.


Торік продуктами компанії Elicit Plant було оброблено близько 25 тис. га, з яких частину препаратів аграрії отримали безкоштовно у межах програми підтримки малих і середніх фермерів від Франції.

propData.content.image
Жерар де Ля Саль, регіональний представник Elicit Plant в Україні

Усі продукти Elicit Plant, які направлені на пом’якшення впливу стресу від нестачі води та збереження урожайності, працюють за одним принципом — використовується ефект фітостеролів. Залежно від культури ми вибираємо правильний фітостерол, який і допомагає рослині насамперед зменшити потреби у воді, а потім, завдяки розвитку кореневої системи, отримувати вологу з глибших шарів ґрунту. Препарат змінює фізіологію рослини. Застосовується раз із нормою 1 л на 1 га і працює цілий сезон. Це дуже гарне рішення для підвищення стійкості врожаю в умовах кліматичних змін. 

EliGrain-a: захист зернових від водного стресу та підвищення урожайності

Продукт для роботи на зернових культурах — EliGrain-a — отримали в Україні минулого року і відразу розпочали дослідження у Кіровоградській і Дніпропетровській областях. 

Жерар де Ля Саль розповідає, що отримали результат за показниками підвищення урожайності дуже схожий на результати, які аграрії фіксують у Франції та Польщі. Тобто це ще раз доводить, що завдяки своїй унікальній формулі препарат EliGrain-a забезпечує стабільний розвиток рослини навіть за умов дефіциту вологи.

Випробування у Кіровоградській області

Культура: Озима м’яка пшениця сорту Nasnaga.
Ґрунт: Глибокий чорнозем.
Посів: 16 вересня 2023 року.
Збирання врожаю: 30 липня 2024 року.
Ключові параметри:
Обробка у фазах BBCH 32 (17 квітня) та BBCH 39 (29 квітня).
Добриво: N — 77,4 кг/га.
82 дні високого водного стресу.
Щільність колосків зросла на 8%.
Продуктивність колосків збільшилась на 7,6%.
Фунгіцидний захист (BBCH 39): тіофанат-метил — 405 г/л, флутріафол — 255 г/л.
За раннього застосування препарату EliGrain-a у фазі BBCH 32 (другий вузол щонайменше на 2 см вище першого) було зафіксовано меншу регресію пагонів, що позитивно вплинуло на врожайність. Приріст становив 0,5 т/га. Навіть за високого водного стресу навколо фази цвітіння продукт забезпечив стабільну врожайність без зниження вмісту білка.

Випробування у Дніпропетровській області

Культура: Озима м’яка пшениця сорту Komertsiina.
Ґрунт: Глибокий чорнозем.
Посів: 15 жовтня 2023 року.
Збирання врожаю: 12 липня 2024 року.
Ключові параметри:
Обробка у фазах BBCH 32 (18 квітня) та BBCH 39 (30 квітня).
Добриво: N — 77,4 кг/га.
118 днів високого водного стресу.
Продуктивність колосків збільшилась на 6%.
Щільність колосків зросла на 2,5%.
Фунгіцидний захист (BBCH 39): тебуконазол — 167 г/л, тріадіменол — 43 г/л, спіроксамін — 250 г/л.
Приріст урожайності становив 0,3 т/га за обробки у фазі BBCH 32. 

Також у результаті проведеного дослідження було зафіксовано ще один важливий показник — в умовах стресу на полі, яке було оброблене EliGrain, пшениця почала скручувати листя на 4 дні пізніше, ніж на контрольній ділянці. Це означає, що рослини, які отримали препарат на основі фітостеролів, мали більше доступної вологи у ґрунті порівняно з рослинами на контрольному полі.

propData.content.image
Жерар де Ля Саль, регіональний представник Elicit Plant в Україні

Це чіткий показник того, що наші препарати дозволяють зменшити об’єм необхідної води для збереження врожайності, забезпечуючи такий самий або навіть вищий рівень урожаю. Особливо відчутно препарати Elicit Plant дозволяють покращити урожайність в умовах низьких і середніх зон продуктивності. При цьому витримується економічний ефект — співвідношення між урожаєм і затратами, що дуже важливо для українського аграрія. 

Препарати Elicit Plant можна комбінувати практично з усіма іншими продуктами живлення чи системами захисту рослин. Це доволі важлива перевага продукту, адже аграріям дуже часто доводиться вносити відразу кілька різних препаратів у короткі терміни. Водночас Жерар де Ля Саль нагадує, що гербіциди завжди створюють додатковий стрес для рослин, і цю особливість потрібно враховувати.

Визначено оптимальні терміни внесення EliGrain-a в Україні

Під час досліджень випробовувалися також терміни внесення, і в обох областях найкращий результат продемонстрували посіви зернових, де препарат був застосований до фази BBCH 32 (другий вузол щонайменше на 2 см вище першого). 

Обробка у фазі BBCH 39 (розкриття прапорцевого листка) сприяла підвищенню родючості кожного окремого колоска. Цей підхід виявився дієвим у випадках, коли на ранніх стадіях розвитку рослин запаси води в ґрунті були достатніми.

propData.content.image
Жерар де Ля Саль, регіональний представник Elicit Plant в Україні

Проводити обробку препаратом важливо в чітко визначені фази і до початку настання у рослин стресу. Для продукту EliGrain-a під час використання для пшениці прописані фази, починаючи від ВВСН 31 до ВВСН 39. Але в Україні, коли ми вже бачимо, що запасів вологи в ґрунті немає, раджу застосовувати продукт у періоди ВВСН 29 (кінець кущення) до ВВСН 32. Для ячменю рекомендовані фази використання BBCH 31-49.n Це зумовлено тим, що коли в період кущення рослина отримує стрес від нестачі вологи, вона починає викидати потенційні колоски, що значно знижує врожайність. Наше завдання — зробити так, щоб саме в цей період рослина отримала достатньо вологи завдяки розвитку потужної кореневої системи.

Повний ефект від застосування продуктів Elicit Plant наступає через два тижні після обробки — у рослин збільшується коренева система для отримання вологи в глибших шарах ґрунту. Але перший ефект від препаратів настає вже через 10 хвилин після обприскування: рослина починає потребувати менше вологи, скорочуючи споживання води на 20%. Третій ефект, який отримується в результаті роботи продуктів, — подовження періоду вегетації рослин.

Але у компанії Elicit Plant наголошують, що жоден препарат не буде ефективним за умови повної відсутності вологи та повної посухи. Продукти на основі фітостеролів ефективніше працюють і справляються з водним стресом у рослин в умовах зменшення опадів до 25% від норми.

Розширення географії досліджень і зростання продажів

Минулий сезон показав, наскільки зараз впливає зміна клімату на сільське господарство незалежно від географічного розташування регіону. Тому цього року представництво Elicit Plant в Україні планує розширити зони випробування та проводитиме дослідження в областях, де раніше не було проблем із вологозабезпеченням. Планується закласти демополя на Житомирщині та Рівненщині, де переважає піщаний ґрунт і рівномірні опади. 

propData.content.image
Жерар де Ля Саль, регіональний представник Elicit Plant в Україні

Ми передбачаємо, що в цих областях препарати можуть показати ще кращі результати, адже піщані ґрунти, навіть за умови регулярних опадів, не утримують вологу надовго, а це означає, що потрібно допомагати рослині збільшувати кореневу систему для ефективнішого використання опадів. Також плануємо дослідження провести в Тернопільській області, де теж зараз труднощі з вологою, і на зернових з EliGrain-a можна отримати гарний результат.

Експерт додає, що вже зараз аграрії контрактують препарат для зернових, оскільки проблематика дуже актуальна, і сільгоспвиробники шукають рішення, щоб убезпечити посіви від посухи. 

У планах продажів компанії на цей сезон значиться 25 тис. л продуктів Elicit Plant, а до кінця року планують укласти контракти на 2026 рік на обсяг 90 тис. л. 

За прогнозами Жерара де Ля Саля, на українському ринку найбільшу частку матиме продукт для соняшнику EliSun-a, і цьому є відразу два пояснення: препарат показав відмінні результати та нинішня сприятлива ціна на соняшник спонукатиме до збільшення площ під культурою. 

Щодо EliGrain-a, то орієнтир на 5 тис. л продукту, адже в Україні аграрії не звикли інвестувати у зернові й зазвичай пшеницю вирощують для сівозміни. Але й за такого підходу варто врахувати, що за допомогою EliGrain-a можна отримати додаткову врожайність і якість зернових.

Відповідність критеріям сталого розвитку та глобальна експансія Elicit Plant

Новаторська агробіотехнологічна компанія Elicit Plant минулого року отримала інвестиції у розмірі 45 млн євро для розширення та прискорення своєї глобальної експансії. Залучені кошти дозволять посилити комерціалізацію наявних рішень і підтримати розробку нових продуктів, які допоможуть фермерам у всьому світі ефективно протистояти кліматичним коливанням, що впливають на врожайність сільгоспкультур.

Пропонуючи широкий спектр біологічних і нетоксичних продуктів для великих посівних площ, які підтримують фермерів у процесі екологічного переходу, зберігаючи природні ресурси, компанія Elicit Plant долучилася до міжнародної спільноти сертифікованих компаній B Corp. Цим Elicit Plant посилює свою місію: впровадження більш сталих практик, активно сприяючи майбутньому, де сільське господарство поєднує продуктивність із турботою про довкілля.

Дієвість і ефективність продуктів виробництва Elicit Plant додатково підтверджується розширенням стратегічного партнерства з основними гравцями у сфері сільського господарства — компаніями Bayer, BASF і Certis Belchim. У межах такої співпраці у Франції, Румунії, Болгарії, а до кінця 2025 року, можливо, буде 10 країн, де Bayer стане ексклюзивним дистрибьютором з продажу продукту для кукурудзи Best-a. 

А BASF та Elicit Plant уже в посівній кампанії 2024-2025 років об’єднують зусилля для сприяння виходу нових біорішень на ринок соняшнику та зернових культур — EliSun-a та EliGrain-a у Франції.

Така зацікавленість мультинаціональних компаній у продуктах Elicit Plant свідчить про проведення незалежних досліджень препаратів і визнання  їхньої ефективності.


Людмила Лебідь, AgroPortal.ua