Сучасне сільське господарство стрімко змінюється під впливом нових технологій та кліматичних викликів. Аграрії шукають способи підвищення врожайності, оптимізації витрат і зменшення негативного впливу на ґрунт і довкілля. Одним із перспективних рішень є бінарний посів — технологія, що дозволяє поєднувати вирощування двох культур на одному полі, покращуючи економічні та екологічні показники господарства.
Власник бджолиного господарства та інноватор у сфері бінарного посіву Леонід Єгошин розповів AgroPortal.ua про подробиці функціонування та впровадження такого рішення на своїх землях.
У обробітку господарство Леоніда Єгошина постійно має 81 га, але додатково є ще близько 40 га, які йому надали в користування родичі та друзі. Основним напрямом діяльності є утримання та розведення бджіл української степової породи. Господарство має статус племінного бджолорозплідника, тому тут вирощують переважно культури, які, окрім насіння під час цвітіння, виділяють нектар, що дозволяє забезпечити кормову базу для бджіл.
«Нами було впроваджено технологію бінарного посіву під час вирощування кондитерського соняшнику. Тобто разом із соняшником було посіяно еспарцет. Це дозволило виключити з техпроцесу операції з обробітку ґрунту на наступний рік, отримати врожай насіння кондитерського соняшнику не менше, ніж на сусідньому полі, де працювали за звичайною технологією (монопосів). Водночас ми не використовували мінеральні азотні добрива. А це також економія. Цього року плануємо отримати на цьому полі гарні посіви еспарцету (нектар для бджіл та насіння), — розповідає Леонід Єгошин.
Він зазначає, що під час бінарного посіву були використані імідазоліноно-стійкі гібриди соняшнику та еспарцету, який за своєю приналежністю до бобових має природну стійкість до гербіцидів класу імідазолінони. Крім того, був використаний крупноплідний гібрид соняшнику, посіви якого відрізняються низькою густотою стояння рослин на гектар. Це сприяло зниженій конкуренції між видами, максимізації ефективності використання посівної площі й у результаті — високим урожаям обох культур.
«Після збирання насіння соняшнику ми отримали чудове поле еспарцету, яке плануємо використовувати як насінник не менше двох років. Застосування даної технології дозволило нам суттєво зекономити на витратах з обробітку ґрунту та знизити вуглецевий слід», — пояснює Леонід Єгошин.
Використання бінарних посівів має низку позитивних ефектів, серед яких економія палива, ресурсу техніки, коштів на добривах, що забезпечує оптимізацію економіки; зниження механічного навантаження на ґрунт завдяки мінімізації кількості його обробітків сільськогосподарськими агрегатами; значне зменшення вітрової та водної ерозії ґрунту шляхом постійного покриття його поверхні культурними рослинами, що несе позитивний внесок в екологію.
Господарство активно розвивається і в майбутньому планує застосовувати інновації, серед яких впровадження до традиційних методів землеробства використання післяжнивних покривних культур та модернізація навісного обприскувача.
Наразі в господарстві встановили на трактор комп'ютер Arag bravo 180 із посекційним відключенням виливу робочої рідини та імплементували на обприскувач електромагнітні клапани та розпилювачі Teejet, що дозволить працівникам більш точно вносити ЗЗР і економити кошти на їх використанні.
У зв'язку з малим земельним банком господарство планує і надалі підвищувати ефективність з метою зниження собівартості продукції та впроваджувати технології, які дозволять мінімізувати використання пестицидів.
Технологію бінарного посіву за порадами Леоніда Єгошина вже успішно впроваджують у своїх господарствах фермери з Харківщини та Херсонщини.
Єлизавета Котенко, AgroPortal.ua